Ilmoittautuminen päättyy 00.00.0000.
Sinun pitää kirjautua sisään, että voit ilmoittautua kilpailuihin.
Kuvaus
Everyday Porrada Jiu-Jitsu & Lukkopaini Kesäleiri 25.06. - 29.06.2025
Tervetuloa Brasilialaisen jujutsun ja lukkopainin suurleirille aurinkoiseen Hankoon!
Lue lisää "LISÄTIETOJA" alasivulta.
Ilmoittautuminen: https://forms.gle/s8xho6TimaEDFh9XA
Lisätietoja
Everyday Porrada Jiu-Jitsu & Lukkopaini Kesäleiri 25.06. - 29.06.2025
Tervetuloa Brasilialaisen jujutsun ja lukkopainin suurleirille aurinkoiseen Hankoon!
Leirin sisältö on suunniteltu palvelemaan kaikkia laji-ihmisiä aina vasta-alkaneesta harrastajasta kokeneisiin kilpailijoihin. Sisällöstä vastaavat Suomen parhaat valmentajat ja eliittikisaajat. Leirillä panostetaan laadukkaaseen tekniikkaharjoitteluun ja sparraamiseen. Tekniikkaharjoituksia on tarjolla paljon, tarkoituksena kehittää osaamistasi monipuolisesti lajin eri osa-alueilla. Sparrit voi ottaa oman tasonsa mukaan halusi sitten mukavaa nujuilua tai kilpailuja simuloivia eriä. Leirin harjoitukset toteutetaan lähtökohtaisesti lukkopaini/no-gi näkökulmalla, mutta kaikki harjoitukset ja sparrit on mahdollista toteuttaa haluamallaan varustuksella (no-gi/gi). Saat itse päättää mihin harjoituksiin osallistut. Ahkerille on tarjolla neljä harjoitusta päivässä! Ohjattujen treenien lisäksi omatoiminen drillailua ja sparrailu on sallittua ja toivottavaa. Lisäksi leirillä on luvassa huikea henkisen valmennuksen luento ja hauskaa yhdessäoloa vanhojen ja uusien tuttujen kanssa. Painimisen lisäksi pääset nauttimaan Suomen kesästä upeissa Hangon maisemissa. Valmistaudu kehittymään ja pitämään hauskaa!
Päävalmentajat
Tuomas Simola - Tuomas on tuttu valmentaja ja menestynyt kilpailija niin kotimaan- kuin ulkomaanareenoilta. Tuomas on kiertänyt Suomea huippusuosion saavuttaneella seminaarikiertueella ja nyt Tuomas kutsuu kaikki innokkaat Hankoon kehittymään. Tuomas on liikuntatieteiden maisteri valmennus- ja testausopin linjalta, joten leirin sisältö ja teemat on mietitty viimeisen päälle kehittäviksi.
Roni Silvennoinen - Roni on liikuntapedagogiikan maisteri, sekä psykologian maisteriopiskelija. Näiden lisäksi Roni on opiskellut sivuaineena niin terveystietoa kuin liikuntapsykologiaa. Hän on ollut mukana valmentamassa niin yritysjohtajia kuin eri lajien huippu-urheilijoita. Vahvan teoriapohjan lisäksi, Roni on kokenut valmentaja FX Jiu Jitsulta. Roni on voittanut suomenmestaruuden (ruskea/mustavyöt) niin Bjj:ssä, Nogi:ssa sekä ammattilaisissa ADCC:ssa.
Tähtivalmentajat
Salla Simola - Salla Simola on tuore mustavöiden No-Gi maailmanmestari ja vuoden 2024 suomalainen Jiu Jitsu urheilija. Salla palaa leirille kolmannen kerran ja tulee opettamaan seminaarilla tekniikoita, joiden avulla hän voitti historiallisen maailmanmestaruuden.
Marko Tuomela - Supersuosittu pystypainivalmentaja Marko Tuomela palaa tänä kesänä Hankoon.
Marko on vuoden aikana kehitellyt uusia temppuja kreikkalais-roomalaisesta ja vapaapainista, jotka soveltuvat tehokkaasti lukkopainin ja no-gin pystypainiin. Tekniikat soveltuvat kaikille kokemustasoon katsomatta.
Jaakko Hulkkonen - Jaakko Hulkkonen on yksi Suomen menestyneimpiä kilpailijoita niin brasilialaisessa jiu jitsussa kuin lukkopainissa. Tuore Primates mestari on viime aikoina erikoistunut submission only säännöillä ottelemiseen. Jaakon seminaarilla päästään oppimaan lopetushakuista lukkopainia.
Aikataulu ja sisältö
Tekniikkaharjoitus - Matalan intensiteetin harjoitus, jossa keskitytään uuden tekniikan ja sen yksityiskohtien omaksumiseen. Valmentajat kiertävät harjoituksen aikana antamassa henkilökohtaista neuvoa. Harjoituksen lopussa drilliä ja tilanne-eriä.
Tähtivalmentaja - Vierailevan huippuvalmentajan seminaarityylinen harjoitus, jossa valmentaja opettaa bravuuritekniikoitaan.
Sparrit - Sparriharjoituksissa saat toteuttaa itseäsi. Sovi parin kanssa millä säännöillä ja intensiteetillä otatte. Oletuksena 5 min eriä, jos haluat pidemmän erän, niin voit ottaa vaikka kaksi erää putkeen saman parin kanssa.
Silversandin leirintäalue - Perjantai-iltana vaihdetaan vapaalle Silversandin hienolla leirintäalueella. Leirin hintaan sisältyy koko illaksi merenrannalta varatut poreamme ja sauna. Saunan yhteydessä on Silversandin mahtava terassi, josta saa tilata herkullista kiviuunipizzaa ja juomia (omakustanne). Lisäksi mahdollisuus pestä pyykkiä Silversandin koneilla (koneita 4 kpl, maksetaan Silversandille puhelimella)
Q&A - Mieti leirin aikana kysymyksiä joihin haluat vastauksia. Tekniikasta, taktiikasta, kisasäännöistä jne. Käydään yhdessä läpi vastauksia ja kehitytään.
Keskiviikko 25.6.
11:15-12:00 Saapuminen ja maksujen hoito sekä tutustuminen leirin pelisääntöihin ja tiloihin
12:00-13:15 Tekniikkaharjoitus - Dynaamisen ohittelun perusteet (Roni)
13:30-14:45 Tekniikkaharjoitus - De La Riva Guardit hyökkääminen alta (Tuomas)
18:30-20:00 TÄHTIVALMENTAJA - Marko Tuomela seminaari
20:00 - Open mat sparri
Torstai 26.6
10:00-11:15 Tekniikkaharjoitus - De La Riva Guardit puolustaminen ja purkaminen päältä (Tuomas)
11:30-12:45 Tekniikkaharjoitus - Ulkopuolisten ohitusten jatkoliikkeet (Roni)
15:00-16:15 Henkisen valmennuksen luento (Roni)
17:30-19:00 TÄHTIVALMENTAJA - Salla Simola seminaari
19:00 - Open mat sparri
Perjantai 27.6
9:15-10:00 Ohjattu kehonhuolto/Jooga
10:00-11:15 Tekniikkaharjoitus - X-guardit kontrolli ja sweepit alta (Tuomas)
11:30-12:45 Tekniikkaharjoitus - X-guardien puolustaminen ja ohittaminen (Roni)
15:30→ Open mat sparri
16:30-17:30 Siirtyminen Silversandiin kimppakyydeillä
17:30 - Silversandissa yhteistä ohjelmaa: leirin hintaan kuuluu koko illaksi varatut poreamme ja sauna merenrannalla. Saunan yhteydessä Silversandin mahtava terassi, josta saa tilata herkullista kiviuunipizzaa ja juomia (omakustanne). Lisäksi mahdollisuus pestä pyykkiä Silversandin koneilla.
Lauantai 28.6
10:00-11:15 Tekniikkaharjoitus - X-guardit jalkalukot ja selänotot (Tuomas)
11:30-12:45 Tekniikkaharjoitus - Vastahyökkäykset jalkalukkohakuihin (Roni)
16:30-18:00 TÄHTIVALMENTAJA - Jaakko Hulkkonen seminaari
18:00-19:30 Open mat sparri
20:00- Tietovisa Urheilutalolla
Sunnuntai 29.6
9:00-10:15 Tekniikkaharjoitus - Tehokkaimmat alasviennit lukkopainiin/no-giin (Tuomas)
10:30-11:45 Tekniikkaharjoitus - Kontrollointi ohitusten jälkeen (Roni)
13:00-14:30 Q&A (tekniikka, taktiikka, säännöt jne.) (Tuomas ja Roni)
14:30 - Open mat sparri
Hinnasto ja ilmoittautuminen
Koko leiri (5 päivää) 230 euroa. Yöpymisellä (4 yötä) Urheilutalolla yhteensä 290 euroa.
Kolme päivää 170 euroa. Yöpymisellä (2 yötä) Urheilutalolla yhteensä 210 euroa.
Yksi päivä 75 euroa.
Varausmaksu: Ilmoittautumisen https://forms.gle/s8xho6TimaEDFh9XA yhteydessä maksetaan 40 euron henkilökohtainen varausmaksu (ei hyvitettävä), jonka maksamalla varmistat paikkasi leirillä. Varausmaksu on osa leirimaksua, loput maksusta tulee olla maksettuna ennen leirin alkua. Esitä kuitti leirimaksusta saapuessasi leirille.
Sekä varausmaksu, että leirimaksu maksetaan samalle tilille
Maksutiedot:
Nimi: Kamppailuleirit ry
Tilinumero: FI91 7997 7999 6536 81
Viesti: “Oma nimi, varausmaksu/leirimaksu”
Klikkaa tästä: Ilmoittautuminen on nyt auki!
Early bird kaveritarjous palaaville leiriläisille (olet osallistunut vuoden 2023 ja/tai 2024 leirille: Tuo leirille ensikertalainen viideksi päiväksi (Henkilö, joka ei ole osallistunut leirille vuosina 2023 tai 2024), niin sinä sekä ensikertalainen saatte 25 euron alennuksen leirimaksusta. Jos tuot kaksi ensikertalaista saat 50 euron alennuksen jne. Tämä early bird kaveritarjous voimassa 1.5.2025 mennessä ilmoittautuneille.
Nuoret ja junnut - Yksin leirille osallistuvalle ohjeellinen alaikäraja on 15 vuotta, mutta tästä voidaan tapauskohtaisesti neuvotella (kysy lisätietoja everydayporrada.info@gmail.com tai 0505551655).
Huoltajan kanssa harjoituksiin voi osallistua kaiken ikäiset junnut. Tässä tapauksessa suosittelemme, että junnuilla olisi suurin piirtein samanikäinen ja -kokoinen pari, joiden tekemistä huoltaja valvoo tai huoltaja toimii junnun parina.
Urheilutalolla yöpyvän alle 18-vuotiaan tulee yöpyä yhdessä aikuisen valvojan kanssa. Päiväosallistuvat nuoret (15-18 vuotiaat) eivät tarvitse valvojaa.
Pelisäännöt
Kaikki ovat tervetulleita leirille! Kohtele kaikkia ystävällisesti ja pidä huolta harjoituskavereistasi
Kielletyt tekniikat: Jalkasaksikaadot ja suljettuun guardiin hyppääminen pystystä ovat ehdottomasti kiellettyjä loukkaantumisriskin takia!
Varmista aina sparrikaverilta millä säännöillä erä käydään (esim. heel hookit mukana vai ei)
Käytäthän jalkineita tatamin ulkopuolella
Pidä huolta hygieniasta (varaa tarpeeksi puhtaita treenivaatteita)
Siivoa roskasi
Hiljaisuus klo 23-08
Paikka ja tilat
Hanko on Suomen upeimpia kesäkaupunkeja, joka on tunnettu hienoista hiekkarannoista meren rannalla. Hangossa on kaikki kävelymatkan päässä. Hangon yleisiin uimarantoihin voit tutustua Yleiset uimarannat - Hangon kaupunki sekä Hangossa tehtäviin muihin aktiviteetteihin Aktiviteetit - Visithanko
Klikkaa tästä Urheilutalon esittelyvideoon mistä selviää tilat, majoitus jne.
https://www.youtube.com/watch?v=gqGfgAz61hU&feature=youtu.be
Kaikki harjoitukset pidetään Hangon Urheilutalolla (Raatimiehenkatu 12, 10900 Hanko). Urheilutalo on varattu leirin käyttöön koko leirin ajaksi. Leirillä on käytössä 550m2 uutta siistiä tatamia yhtenäisessä tilassa. Urheilutalolta löytyy runsaasti pukuhuoneita suihkuineen ja oleskelutilat ruokailua varten. Urheilutalon pihalta löytyy runsaasti vapaata parkkitilaa. Lähin kauppa (K-market) sijaitsee viereisessä kiinteistössä. S-market on 1 km ja Lidl 1,5 km päässä. Mikä parasta rannalle matkaa kävellen 15 min.
Urheilutalolta löytyy iso jääkaappi, pakastin, keittolevyjä, mikro, kahvinkeitin ja tiskiallas.
Urheilutalolla on mahdollista yöpyä. Yöpyminen tapahtuu liikuntasalissa, joten kannattaa varata mukaan makuualusta ja makuupussi / patja ja petivaatteet. Vain mielikuvitus on rajana, joten voit ottaa vaikka teltan mukaan. Urheilutalon tilan pystyy jakamaan kolmeen osaan, jolla saadaan rauhoitettua yöpymistä. Hiljaisuus on joka päivä klo 23-08.
Silversandin leirintäalue. Silversandin upea leirintäalue meren rannalla sijaitsee 4 km päästä Urheilutalolta. Perjantai-illan illanvietto pidetään Silversandissa. Suosittelemme tutustumaan Silversandin majoitus- ja aktiviteettitarjontaan silversand.fi/
Pesulapalvelu. Leirintäalue Silversandissa on käytössä pesukoneet ja kuivausrummut pientä korvausta vastaan. Maksu suoritetaan puhelimella.
Majoittuminen
Urheilutalolla on mahdollista yöpyä. Yöpyminen tapahtuu liikuntasalissa, joten kannattaa varata mukaan makuualusta ja makuupussi / patja ja petivaatteet. Vain mielikuvitus on rajana, meidän puolesta voit ottaa vaikka teltan mukaan. Urheilutalon tilan pystyy jakamaan kolmeen osaan, jolla saadaan rauhoitettua yöpymistä. Hiljaisuus on joka päivä klo 23-08.
Jos haluat omaa rauhaa, niin kannattaa katsoa Airbnb tarjonta ja paikalliset majoitus- ja leirintäpalvelut esim. silversand.fi
Matkustaminen Hankoon
Jos tulet autolla, niin Urheilutalon pihalta löytyy runsaasti ilmaista parkkitilaa.
Hankoon pääsee myös Lähijunalla H.
Bussilla tultaessa kannattaa jäädä Kadermonkadun pysäkille, josta on parin sadan metrin matka Urheilutalolle.
Lisätietoja
Jos sinulla on mitä tahansa kysymyksiä niin lähetä viestiä everydayporrada.info@gmail.com
Nähdään leirillä!
Aikataulu
Keskiviikko 25.6.
11:15-12:00 Saapuminen ja maksujen hoito sekä tutustuminen leirin pelisääntöihin ja tiloihin
12:00-13:15 Tekniikkaharjoitus - Dynaamisen ohittelun perusteet (Roni)
13:30-14:45 Tekniikkaharjoitus - De La Riva Guardit hyökkääminen alta (Tuomas)
18:30-20:00 TÄHTIVALMENTAJA - Marko Tuomela seminaari
20:00 - Open mat sparri
Torstai 26.6
10:00-11:15 Tekniikkaharjoitus - De La Riva Guardit puolustaminen ja purkaminen päältä (Tuomas)
11:30-12:45 Tekniikkaharjoitus - Ulkopuolisten ohitusten jatkoliikkeet (Roni)
15:00-16:15 Henkisen valmennuksen luento (Roni)
17:30-19:00 TÄHTIVALMENTAJA - Salla Simola seminaari
19:00 - Open mat sparri
Perjantai 27.6
9:15-10:00 Ohjattu kehonhuolto/Jooga
10:00-11:15 Tekniikkaharjoitus - X-guardit kontrolli ja sweepit alta (Tuomas)
11:30-12:45 Tekniikkaharjoitus - X-guardien puolustaminen ja ohittaminen (Roni)
15:30→ Open mat sparri
16:30-17:30 Siirtyminen Silversandiin kimppakyydeillä
17:30 - Silversandissa yhteistä ohjelmaa: leirin hintaan kuuluu koko illaksi varatut poreamme ja sauna merenrannalla. Saunan yhteydessä Silversandin mahtava terassi, josta saa tilata herkullista kiviuunipizzaa ja juomia (omakustanne). Lisäksi mahdollisuus pestä pyykkiä Silversandin koneilla.
Lauantai 28.6
10:00-11:15 Tekniikkaharjoitus - X-guardit jalkalukot ja selänotot (Tuomas)
11:30-12:45 Tekniikkaharjoitus - Vastahyökkäykset jalkalukkohakuihin (Roni)
16:30-18:00 TÄHTIVALMENTAJA - Jaakko Hulkkonen seminaari
18:00-19:30 Open mat sparri
20:00- Tietovisa Urheilutalolla
Sunnuntai 29.6
9:00-10:15 Tekniikkaharjoitus - Tehokkaimmat alasviennit lukkopainiin/no-giin (Tuomas)
10:30-11:45 Tekniikkaharjoitus - Kontrollointi ohitusten jälkeen (Roni)
13:00-14:30 Q&A (tekniikka, taktiikka, säännöt jne.) (Tuomas ja Roni)
14:30 - Open mat sparri
Liput
Ei lippuja
Kaaviot
Ilmoittautuneet