Ilmoittautuminen päättyy 20.04.2022.
Osallistumismaksu
20,00 € 20.4.2022 asti
Sinun pitää kirjautua sisään, että voit ilmoittautua kilpailuihin.
Kuvaus
Junnu Cup II - 2022 Imatra
Kilpailukutsu
KILPAILUKUTSU
JUNNU CUP II - 2022
Lauantai 23.4.2022
*Punnitus klo 9.30 alkaen
*Kilpailut alkaa klo 11
* Ilmoittautuminen ke 20.4 mennessä BJJ-liiton sivujen kautta.
*Kilpailupaikka: Vuoksenniskan koulun liikuntasali
Vuoksenniskantie 96, Imatra
Osallistumismaksu 20€ suoritetaan ilmoittautumisen yhteydessä. Peruutusten osalta kilpailumaksuja ei palauteta.
*Otteluvarustus: SBJJL sääntöjen mukainen puku
*Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta. Kaikille ottelijoille suositellaan kilpailun kattavaa tapaturmavakuutusta.
Säännöt:
- 2015-syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
- 2014-2013-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2012–2011-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2010–2009-syntyneet: lopetuksilla
- 2008-2007 syntyneet:lopetuksilla (aikuisten valkovöisten säännöt)
- 2006-2005 syntyneet:lopetuksilla (aikuisten valkovöisten säännöt)
Kiellettyjä lopetustekniikoita ovat kuitenkin 2010–2009-syntyneillä:
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- Kaikki käsitriangelikuristukset
- kaikki jalkalukot
- banana split (jalkoja eri suuntiin venyttävät lopetustekniikat)
Kaikille kielletyt tekniikat ovat:
pelkästä päästä heittäminen;
vastustajan paiskaaminen (slämmääminen) tai tahallinen pudottaminen pää tai niska edellä mattoon;
sormien ja varpaiden vääntely; kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin;
sormien työntäminen vastustajan silmiin tai suuhun;
lyöminen ja potkiminen;
suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset;
hauislukot;
rannelukot;
jalkasakset alasvientinä;
vastustajan tahallinen vahingoittaminen.
Edellämainittujen kiellettyjen tekniikoiden tekeminen johtaa diskaukseen.
Kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat myös yhden jalan alasviennit siten, että pää jää ulkopuolelle (tilanne pysäytetään ja jatketaan keskeltä pystystä) sekä guardiin hyppääminen (hyppääjälle varoitus ja jatketaan keskeltä pystystä). Otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta ovat kiellettyjä, tällöin tuomari purkaa otteet ja antaa varoituksen keskeyttämättä kuitenkaan tilannetta.
Lock down half guardissa on sallittu 2008-2005-syntyneillä, jotka ottelevat IBJJF:n valkovöisten aikuisten säännöillä (myös sinivöiset ja ylemmät).
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus)
- Tuomarin keskeytykseen (lopetusotteen ollessa uhkaavan näköinen tuomarin velvollisuus on suojella ottelijaa ja keskeyttää ottelu, loukkaantuminen, diskaus)
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari valitsee voittajan sen perusteella, kumpi ottelijoista oli aktiivisempi tai lähempänä pistepositioita.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää ottelun.
Pisteet:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Palkinnot:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan)
Seurapisteet lasketaan seuraavasti: Kulta 9 pistettä, hopea 5 pistettä, pronssi 3, pronssiotttelun hävinnyt 1 piste.
Lisäksi Junnu Cupin osallistujista seura saa 1/2 pistettä per kisaaja.
Mikko Suvanto 040 832 07090> käytä whatsapp-viestiä tai vaihtoehtoisesti sähköpostia.
mikko.suvanto1@gmail.com
Aikataulu
*Punnitus klo 9.30 alkaen
*Kilpailut alkaa klo 11
*Ilmoittautuminen ke 20.4 mennessä BJJ-liiton sivujen kautta.
Liput
Ei lippuja
Kaaviot
2015 synt. ja nuoremmat
2014-2013 synt.
2012-2011 synt.
2010-2009 synt.
2008-2007 synt.
2006-2005 synt.
Ilmoittautuneet
2015 synt. ja nuoremmat
-25 kg
- Miron Mikitkin, Sport Club Achilles
- Arthur Hosia, Hipko
- Dmitrii Kylmäsu, Sport Club Achilles
- Mehmet Albayrak, Sport Club Achilles
- Mahmoud Kharma, MMA Imatra
- Max Räsänen, MMA Imatra
- Väinö Suvanto, MMA Imatra
- Timo Remeshkov, Orion's Belt
- Evan Neuvonen, Orion's Belt
- Ratibor Korotkiy, Orion's Belt
- Matvei Shalkov, Sport Club Achilles
- Lari Lipsanen, Gracie Barra Kouvola
- Milo Itkonen, GB Gym
- Leo Sainkangas , Sambo Hokuto BJJ
- Saveliy Schulz, Orion's Belt
15
2014-2013 synt.
-30 kg
- Maksim Veidenbaum, Sambo Espoo ry.
- Lev Perevoshchikov, Sport Club Achilles
- Vladimir Simonov, Sambo Hokuto BJJ
- Victor Hosia, Hipko
- Lev Filippov, Sport Club Achilles
- Dilem Gezer, MMA Imatra
- Roni Gezer, MMA Imatra
- Aamos Isotalo, MMA Imatra
- Jesse Silander, MMA Imatra
- Marko Mandri, Sport Club Achilles
- Ilja Sanaia, Orion's Belt
- Miranda Sorainen, DOJO ry.
12
-35 kg
- Nadezhda Pomelova, Sport Club Achilles
- Aleksi Kettunen, Hipko
- Iivo Suvanto, MMA Imatra
- Kristian Meinberg, Sport Club Achilles
- Aleksandr Kapanen, Sambo Hokuto BJJ
- Sebastian Shupjatskij , Sport Club Achilles
- Sevastian Anokhin , Orion's Belt
- Oliver Lahti, Polar Jiu Jitsu Team
- Emil Remeshkov, Orion's Belt
- Alex Poteriaev, Orion's Belt
- Timur Inyushkin, Sport Club Achilles
- Timur Aminov, Orion's Belt
- Leonard Mustafi, Orion's Belt
13
2012-2011 synt.
-35 kg
- Alf Väisänen, Polar Jiu Jitsu Team
- Andrei Maskevich, Sport Club Achilles
- Nikita Mironov, Orion's Belt
- Sulo Kallio, MMA Imatra
- Anton Hanski, MMA Imatra
- Titus Nylund, Polar Jiu Jitsu Team
- Victor Lebedev, Sambo Hokuto BJJ
- Alexander Jumppanen, Sport Club Achilles
- Elisei Sainkangas , Sambo Hokuto BJJ
- Amelia Aminova , Orion's Belt
- Fanni Nenonen, Total Center Lahti
- Ilona Malikova, Orion's Belt
- Jeremias Rajakallio, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
13
+45 kg
- Kirill Leontev , Sambo Hokuto BJJ
- Mikhail Krasnov, Sport Club Achilles
- Denis Grasin, Takado
- Severi Luukkonen, MMA Imatra
- mitja poutanen, MMA Imatra
- Mattias Neuvonen, Orion's Belt
- Rostislav Korotkiy, Orion's Belt
- Oskari Vihonen, Hipko
- Ernest Koliadin, Orion's Belt
- Elias Vainio, Gracie Barra Kouvola
10
2010-2009 synt.
-41 kg
- Vladislav Moskaljov, Sport Club Achilles
- Semjon Vodakov, Sport Club Achilles
- Daniel Zakharov, Sport Club Achilles
- Dario Mikel, Hipko
- Otso Soppela, Hipko
- Nikolai Arhipov, MMA Imatra
- Rasmus Hukka, MMA Imatra
- Emil Sorel Gilmanov, Orion's Belt
- Darina Ievleva, Sport Club Achilles
- Alexander Malikov, Orion's Belt
10
2008-2007 synt.
2006-2005 synt.
Yhteensä: 177 ottelijaa.
MMA Imatra 42
Sport Club Achilles 40
Orion's Belt 30
Hipko 15
Sambo Hokuto BJJ 13
Sambo Espoo ry. 11
Gracie Barra Kouvola 8
Polar Jiu Jitsu Team 5
Lahden Gentai 4
Takado 3
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 2
DOJO ry. 2
Total Center Lahti 1
GB Gym 1