Ilmoittautuminen päättyy 22.05.2022.
Osallistumismaksu
20,00 € 22.5.2022 asti
Sinun pitää kirjautua sisään, että voit ilmoittautua kilpailuihin.
Kuvaus
Barreto Helsinki järjestää 28.5.2022 lauantaina kolmannen BJJ junnu cup -osakilpailun Malmin Palloiluhallilla osoitteessa Siemenkuja 3, Helsinki.
Palloiluhallin vieressä on maksullinen pysäkointialue ja hieman kauempaa löytyy myös maksuttomia paikkoja.
Palloiluhallilta löytyy kahvio jossa tarjolla kohtuulliseen hintaan lämmintä ruokaa, välipalaa, pientä suolaista, makeita herkkuja ja virvokkeita. Kahvioon voit maksaa käteisellä ja kortilla.
Pukuhuoneet löytyvät palloiluhallin alakerrasta kun kävelet portaat alas vasemmalle tullessasi ensin ylös pääovesta.
Ottelut otellaan 3 matolla. Paikalla on myös pukuja ja varusteita myyvä koju.
Kilpailukutsu
Kilpailukutsu
AIKA JA PAIKKA
Lauantai 28.5.2022
Malmin palloiluhalli, Siemenkuja 3, 00700 Helsinki
Rekisteröityminen ja punnitus kisapaikalla klo 9:00-10:00.
Valmentaja- & ohjaajapalaveri klo 9:45
Ottelut alkavat noin klo 10:00 ja käydään kolmella matolla.
JÄRJESTÄJÄ
Barreto Helsinki
http://www.barretohelsinki.fi
ILMOITTAUTUMINEN:
Ilmoittautuminen tulee suorittaa viimeistään 22.5.2022
Ilmoittautuminen SBJJL:n sivuilta kilpailujärjestelmän kautta:
http://www.bjjliitto.fi/tapahtumat.php
OSALLISTUMISMAKSU:
Osallistumismaksu on 20€
Mikäli tytöt ikäluokissa 2010-2005 haluavat osallistua sekä tyttöjen avoimeen että yleiseen painosarjaan, voivat he ilmoittauduttuaan ensimmäiseen sarjaan lähettää sähköpostin osoitteeseen barretohelsinki@gmail.com ja pyytää lisäystä myös toiseen sarjaan.
SARJAT:
Vuoden 2022 viralliset SBJJL:n juniorisarjat.
Punnitus suoritetaan rekisteröitymisen yhteydessä otteluvarusteet päällä.
VAKUUTUS:
Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta.
Kaikilla ottelijoilla tulee olla kilpailun kattava tapaturmavakuutus tai ottelijat kilpailevat omalla vastuullaan.
OTTELUAJAT:
-2011-syntyneet ja nuoremmat 3 min
-2010-2009-syntyneet 4 min
-2008-2005-syntyneet 5 min
SÄÄNNÖT:
- 2015 syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
- 2014–2013-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2012–2011-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2010–2009-syntyneet: lopetuksilla
- 2008–2007-syntyneet: lopetuksilla
- 2006–2005-syntyneet: lopetuksilla
Kiellettyjä lopetustekniikoita ovat kuitenkin 2010–2009 syntyneillä:
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- kaikki käsitriangelikuristukset
- kaikki jalkalukot
- banana split (jalkoja eri suuntiin venyttävät lopetustekniikat)
2008-2005 syntyneet ottelevat IBJJF aikuisten valkovöiden säännöillä.
http://ibjjf.com/wp-content/uploads/2015/04/RulesIBJJF_v4_en-US.pdf
Kaikille kielletyt tekniikat ovat pelkästä päästä heittäminen; vastustajan paiskaaminen (slämmääminen) tai tahallinen pudottaminen pää tai niska edellä mattoon; sormien ja varpaiden vääntely; kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin; sormien työntäminen vastustajan silmiin tai suuhun; lyöminen ja potkiminen; suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset; hauislukot; rannelukot; jalkasakset alasvientinä; vastustajan tahallinen vahingoittaminen.
Em. kiellettyjen tekniikoiden tekeminen johtaa diskaukseen.
Kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat myös yhden jalan alasviennit siten, että pää jää ulkopuolelle (tilanne pysäytetään ja jatketaan keskeltä pystystä) sekä guardiin hyppääminen (hyppääjälle varoitus ja jatketaan keskeltä pystystä). Otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta ovat kiellettyjä, tällöin tuomari purkaa otteet ja antaa varoituksen keskeyttämättä kuitenkaan tilannetta.
Lock down -tekniikka ”half guard” -positiossa on sallittu ainoastaan sarjassa 2008-2005-syntyneet, jotka ottelevat IBJJF:n valkovöisten aikuisten säännöillä.
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus)
- Tuomarin keskeytykseen (lopetusotteen ollessa uhkaavan näköinen tuomarin velvollisuus on suojella ottelijaa ja keskeyttää ottelu, loukkaantuminen, diskaus)
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari valitsee voittajan sen perusteella, kumpi ottelijoista oli aktiivisempi tai lähempänä pistepositioita.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää ottelun.
Pisteet:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Otteluissa käytettävät varusteet:
- Polvisuojien, muiden suojien, tukien tai teippausten tulee olla sellaista materiaalia ja siten asetettu, että
ne eivät voi vahingoittaa toista ottelijaa millään tavoin (kovat alasuojat on kielletty)
- Puvun tulee olla ehjä ja puhdas sekä hihojen pituus / väljyys riittävä
- Viralliset määräykset täyttävä puku
KATSOJAT
Ilmainen sisäänpääsy
PALKINNOT:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan).
SEURAPISTELASKU:
Voitosta yhdeksän (9), hopeasta viisi (5), pronssista kolme pistettä (3) ja neljännestä sijasta yhden (1) pisteen.
Seurapisteitä saa vain, jos seuran ottelija on otellut sarjassaan vähintään yhden ottelun. Esim. ilman otteluita kultaa voittaneesta ottelijasta (sarjan ainoa osallistuja tai vastustajat eivät saavu paikalle) ei saa seurapisteitä. Henkilökohtaiset palkinnot jaetaan sijoituksen mukaan, riippumatta siitä onko ottelijalla ollut otteluita.
Jokaisesta osallistuneesta kilpailijasta saa ½-seurapistettä.
KISAJÄRJESTÄJÄ TEKEE KAIKKI OTTELUKAAVIOT VALMIIKSI ENNEN KISOJA JA NIITÄ EI PYSTYTÄ MUOKKAAMAAN ENÄÄ KISAPAIKALLA
Lisätietoja:
barretohelsinki@gmail.com
Aikataulu
Lauantai 28.5.2022
Malmin palloiluhalli, Siemenkuja 3, 00700 Helsinki
Ilmoittautuminen ja punnitus kisapaikalla klo 9:00-10:00
Valmentaja- ja ohjaajapalaveri 9:45
Kilpailut alkavat klo 10:00. Ottelut otellaan kolmella matolla.
Liput
Ei lippuja
Kaaviot
2015 synt. ja nuoremmat
2014-2013 synt.
2012-2011 synt.
2010-2009 synt.
2008-2007 synt. Väri
2006-2005 synt. Väri.
Ilmoittautuneet
2015 synt. ja nuoremmat
-25 kg
- Mehmet Albayrak, Sport Club Achilles
- Nikita Khlebko, Sport Club Achilles
- Timur Efimov, Orion's Belt
- Evan Neuvonen, Orion's Belt
- Vasilii Babich, Sambo Espoo ry.
- Saveliy Schulz, Orion's Belt
- Arthur Hosia, Hipko
- Milo Itkonen, GB Gym
- Ivan Gold, Sambo Espoo ry.
- Mikael Pennala, Orion's Belt
- Dmitrii Kylmäsu, Sport Club Achilles
- Matvei Shalkov, Sport Club Achilles
- Aleksandr Ostankov, Sambo Espoo ry.
- Mahmoud Kharma, MMA Imatra
- Ratibor Korotkiy, Orion's Belt
- Timurs Prokofjevs, Sambo Espoo ry.
- Timo Remeshkov, Orion's Belt
- Miron Nikitkin, Sport Club Achilles
- Robert Aivazov, Sport Club Achilles
- Gael Granström, Barreto Helsinki
20
2014-2013 synt.
-25 kg
- Miron Tarabarin, Sport Club Achilles
- Kristian Pukki, Sambo Espoo ry.
- Kalle Maksimainen, MMA Imatra
- Ignat Prihhodko , Sambo Espoo ry.
- Arsenij Aleksandrov , Sport Club Achilles
- Nikita Martsenko , Sport Club Achilles
- Olga Vallander, Sport Club Achilles
- Devid Lukas Podolski, Orion's Belt
- Vlad Litvinov, Sambo Espoo ry.
- Oskar Hamren, Takado
- Ruut Palosaari, Takado
- Lilian Popov, GB Gym
12
-30 kg
- Maksim Veidenbaum, Sambo Espoo ry.
- Albin Rehn, GB Gym
- Lev Filippov, Sport Club Achilles
- Sidney Hatt, DOJO ry.
- Victor Hosia, Hipko
- Felix Wahlberg, GB Gym
- Vladimir Simonov, Sambo Hokuto BJJ
- Miranda Sorainen, DOJO ry.
- Lev Perevoshchikov, Sport Club Achilles
- Kseniia Kolomiets, Sport Club Achilles
- Thomas Delikatnoi, Sport Club Achilles
- Roni Gezer, MMA Imatra
- Jesse Silander, MMA Imatra
- Susanna Bloch, Sport Club Achilles
- Marko Mandri, Sport Club Achilles
- Ilja Sanaia, Sport Club Achilles
- Bogdan Khokkonen, Sport Club Achilles
- Aaron Faustov, Sambo Espoo ry.
- Lula Anderson, DOJO ry.
- Aaro Torniainen, Barreto Helsinki
- Leo Turpeinen, Barreto Helsinki
21
-35 kg
- Naava Vänni, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Aleksandr Kapanen, Sambo Hokuto BJJ
- David Lupashin, Sport Club Achilles
- Linda Marie Reli Balbi, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Vanessa Kolula, Takado
- Timur Inyushkin, Sport Club Achilles
- Nadezhda Pomelova, Sport Club Achilles
- Oliver Lahti, Polar Jiu Jitsu Team
- Alex Poteriaev, Orion's Belt
- Sevastian Anokhin , Sport Club Achilles
- Sebastian Shupjatskij , Sport Club Achilles
- Dilem Gezer, MMA Imatra
- Timur Aminov, Orion's Belt
- Emil Remeshkov, Orion's Belt
- Eliel Nyman, Hipko
- Kristian Meinberg, Sport Club Achilles
- Remo JämBäck, Barreto Helsinki
- Rafaela Granström, Barreto Helsinki
- Noomi Vaniala, Barreto Helsinki
- Anton Keskinen, Barreto Helsinki
20
2012-2011 synt.
-30 kg
- Mihail Lukyanenko, Sambo Hokuto BJJ
- Aatos Hynninen, Hipko
- Mohsen Tantawi, Sport Club Achilles
- Logan Reli Balbi, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Toivo Pitkänen, Hipko
- Aleksand Denisov, Orion's Belt
- Aleksandr Kunavin, Sport Club Achilles
- Teo Ievlev, Sport Club Achilles
- Georgii Okhotnikov, Sambo Espoo ry.
- Andrei Arkatov, Orion's Belt
- debika patra, Takado
- Trisha patra, Takado
12
-35 kg
- Nikita Mironov, Orion's Belt
- Havu Vänni, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Arina Chernykh, GB Gym
- Maksim Denisov, Orion's Belt
- Andrei Maskevich, Sport Club Achilles
- Jan Delikatnoi, Sport Club Achilles
- Titus Nylund, Polar Jiu Jitsu Team
- Alexander Jumppanen, Sport Club Achilles
- Victor Lebedev, Sambo Hokuto BJJ
- Ekaterina Frolova, Sport Club Achilles
- Amelia Aminova , Orion's Belt
- Alf Väisänen, Polar Jiu Jitsu Team
- Devid Sanaia, Sport Club Achilles
- Romeo Syrjäkylä , Lahden Gentai
- Jeremias Rajakallio, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Lilia Luukkonen, GB Gym
- Bianca Popov, GB Gym
17
-40 kg
- Artem Kosarev, Orion's Belt
- Niilo Silvennoinen, Heracles
- Rafael Quadros, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Rada Kitova, Sambo Espoo ry.
- Leonardo Sorainen, DOJO ry.
- Miron Niemenmaa, Orion's Belt
- Karina Abdurafikova, Hipko
- Mark Pynnenen, Sambo Hokuto BJJ
- Julius Moilanen, Combat Society
- Kristina Arkatova , Orion's Belt
- Nikita Vodakov, Sport Club Achilles
- Niks Belijs, Sport Club Achilles
- Dario Mikel, Hipko
- Teo Leminen, GB Gym
14
+45 kg
- Kirill Ivanov, Sport Club Achilles
- Mattias Neuvonen, Orion's Belt
- Faith Villeda, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Oskari Vihonen, Hipko
- Severi Luukkonen, MMA Imatra
- Mikhail Krasnov, Sport Club Achilles
- Rostislav Korotkiy, Orion's Belt
- Noel Lanki, DOJO ry.
- Wilhelm Schildt, Polar Jiu Jitsu Team
- Samuel Palosaari, Takado
- Helmi Petäjä, Barreto Helsinki
- Jack Gyllenberg, GB Gym
12
2010-2009 synt.
-41 kg
- Sisu Hannula, Total Center Lahti
- Minnea Serafim da silva, Barreto Helsinki
- Daniel Zakharov, Sport Club Achilles
- Semjon Vodakov, Sport Club Achilles
- Adilyne Forero, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- iness paist, Sambo Espoo ry.
- Rasmus Hukka, MMA Imatra
- Ekku Tarkkio, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Kira Karjalainen, Orion's Belt
- Darina Ievleva, Sport Club Achilles
- Otso Soppela, Hipko
- Edvin Grönvall, Hipko
- Jonne Turunen, Polar Jiu Jitsu Team
- Veeti Nyberg, Ahjo Training Center
- Alexander Malikov, Orion's Belt
- Aleksei Kulagin, Orion's Belt
- Dominic Kipahti, DOJO ry.
- Emil Sorel Gilmanov, Orion's Belt
- Isabel Popov, GB Gym
- Leonardo Magdaleno, DOJO ry.
20
-47 kg
- Erkka Silander, Tampereen Jujutsukoulu
- Daniel Rjabov, Orion's Belt
- Hugo Alve, Hipko
- Aleksandra Jortikka, Sport Club Achilles
- Oliver Eskelinen, Sisu Gym
- Ervin Leibonen, Orion's Belt
- Artem Morozov, Sport Club Achilles
- PIhla Tanskanen, MMA Imatra
- Samuel Sammalkivi, Hipko
- Joonatan Uramo, Hipko
- Santeri Rajakallio, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
11
-53 kg
- Casper Lipsonen, DOJO ry.
- Kaisa Pulkkinen, Finnfighters Gym
- Vertti Salminen, Total Center Lahti
- Alpo Ketola, MMA Imatra
- Antti Multanen, Gracie Barra Kouvola
- Roman Andrushchenko, Sambo Espoo ry.
- Arttu Turunen, Nurmijärven Kamppailijat
- Ilja Törmälehto, Takado
- Ahti Tuomainen, Hipko
- Sani Albrecht, Takado
- Thiago Mikel, Hipko
- Tommi Kuosmanen, Barreto Helsinki
- Max Cedras, Barreto Helsinki
13
2008-2007 synt. Väri
-52 kg
- Nikita Ivanov, Sport Club Achilles
- Iiris Rintee, MMA Imatra
- Rasmus Rintee, MMA Imatra
- Elizaveta Kuzovkova, Sport Club Achilles
- Sisu Vakkilainen, Lahden Gentai
- Ilya Gar, Sambo Espoo ry.
- Keïs Dominguez, Orion's Belt
- Eetu Loukusa, Combat Society
- Joona Sairanen, Total Center Lahti
- Joel Rajala, Barreto Helsinki
10
2006-2005 synt. Väri.
Yhteensä: 267 ottelijaa.
Sport Club Achilles 58
Orion's Belt 37
MMA Imatra 28
Hipko 22
Sambo Espoo ry. 21
Barreto Helsinki 16
Takado 13
GB Gym 12
Sambo Hokuto BJJ 8
DOJO ry. 8
Lahden Gentai 6
Polar Jiu Jitsu Team 6
Finnfighters Gym 5
Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy 5
Combat Society 5
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 4
Total Center Lahti 4
Tampereen Jujutsukoulu 2
Porin Kamppailu-urheilukeskus 2
Heracles 1
Sisu Gym 1
Gracie Barra Kouvola 1
Nurmijärven Kamppailijat 1
Ahjo Training Center 1