Ilmoittautuminen päättyy 28.11.2016.
Sinun pitää kirjautua sisään, että voit ilmoittautua kilpailuihin.
Kuvaus
Nokian Kamppailu-Urheilijat järjestää vuoden 2016 viimeisen JunnuCup (VI) tapahtuman Nokialla Koskenmäen koululla, Ketolanmäenkatu 2, 37120 Nokia. Tervetuloa kisaamaan sekä kokeneet kisakonkarit että vasta aloittelevat junnut.
Kilpailukutsu
JUNNU CUP VI
PAIKKA:
Koskenmäen koulu
Ketolanmäenkatu 2, 37120 Nokia
AIKA: Sunnuntai 4.12.2016
Aikataulu:
Ikäryhmät: v2009 (ja nuoremmat) - v2005
Punnitus klo 9.30-10.15
Ikäryhmät: v2004 - v1999
Punnitus klo 12.00
Ilmoittautuminen punnituksen yhteydessä.
Yleiskatsaus sääntöihin klo 10.15.
Ottelut alkavat klo 10.30.
JÄRJESTÄJÄ:
Nokian Kamppailu-Urheilijat
www.nku.fi
ILMOITTAUTUMINEN:
Ilmoittautuminen tulee suorittaa viimeistään 28.11.2016. Ilmoittautuminen SBJJL:n sivuilta kilpailujärjestelmän kautta:
http://www.bjjliitto.fi/tapahtumat.php
Mikäli tyttö ikäluokassa "2004-2003 syntyneet" haluaa osallistua sekä tyttöjen avoimeen että yleiseen painoluokkaan, voi hän ilmoittauduttuaan ensimmäiseen sarjaan lähettää sähköpostin osoitteeseen tuomo@nku.fi tai NKU-Aki@outlook.com ja pyytää lisäystä myös toiseen sarjaan.
Punnitus suoritetaan puvun kanssa paikan päällä ilmoittautumisen yhteydessä.
OSALLISTUMISMAKSU:
Osallistumismaksu on 20€ ja se tulee suorittaa Nokian Kamppailu-Urheilijoiden tilille viimeistään 28.11.2016.
IBAN: FI21 5293 0920 1559 13
Viestikentässä tulee mainita:
JUNNU CUP VI / ottelijan nimi / syntymävuosi / painoluokka / seuran nimi
Vakuutus:
Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta.
Kaikilla ottelijoilla tulee olla kilpailun kattava tapaturmavakuutus tai ottelijat kilpailevat omalla vastuullaan.
Säännöt:
- 2009 syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
- 2008–2007-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2006–2005-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2004–2003-syntyneet: lopetuksilla
- 2002-2001 syntyneet:lopetuksilla (14-15v)
- 2000-1999 syntyneet:lopetuksilla (16-17v)
Kiellettyjä tekniikoita ovat kuitenkin 2004–2003 syntyneillä:
- Slämmääminen
- Hauislukot
- Rannelukot
- Kaikki jalkalukot
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- Kaikki arm triangle -kuristukset
Lisäksi kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat mm. kaikki käsitriangelikuristukset, guardiin hyppääminen, jalkasakset alasvientinä, pelkästä päästä heittäminen, vastustajan paiskaaminen tai tahallinen pudottaminen pää tai niska edellä mattoon, sormien ja varpaiden vääntely, kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin, sormien työntäminen vastustajan silmiin tai suuhun, lyöminen ja potkiminen, suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset, otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta, vastustajan tahallinen vahingoittaminen, jalkalukot sekä lock down half guardissa.
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus)
- Tuomarin keskeytykseen (loukkaantuminen tai diskaus)
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari valitsee voittajan.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää ottelun.
Pisteet:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Otteluissa käytettävät varusteet:
- Polvisuojien, muiden suojien, tukien
tai teippausten tulee olla sellaista materiaalia ja siten asetettu, että
ne eivät voi vahingoittaa toista ottelijaa millään tavoin (kovat alasuojat
on kielletty)
- Puvun tulee olla ehjä ja puhdas sekä hihojen pituus /
väljyys riittävä - Viralliset määräykset täyttävä puku
Palkinnot:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan)
Seurapisteet lasketaan seuraavasti: Kulta 9 pistettä, hopea 5 pistettä, pronssi 3, pronssiotttelun hävinnyt 1 piste.
Lisäksi Junnu Cupin osallistujista seura saa 1/2 pistettä per kisaaja.
Aikataulu
Aikataulu:
Ikäryhmät: v2009 (ja nuoremmat) - v2005
Punnitus klo 9.30-10.15
Ikäryhmät: v2004 - v1999
Punnitus klo 12.00
Ilmoittautuminen punnituksen yhteydessä.
Yleiskatsaus sääntöihin klo 10.15.
Ottelut alkavat klo 10.30.
Liput
Ei lippuja
Kaaviot
2009 synt. ja nuoremmat
2008-2007 synt.
2006-2005 synt.
2004-2003 synt.
2002-2001 synt.
2000-1999 synt. Valk.
2000-1999 synt. Väri.
Naiset 2004-2003 synt.
Ilmoittautuneet
2009 synt. ja nuoremmat
-25 kg
- Tilta Lehtinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Renne Fager, Barreto Helsinki
- Alexander Eremin, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Jasu Kuutsuo, MMA Imatra
- Moona Laitila, Heracles
- Antti Isomäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Helmeri Riihelä, Heracles
- Alfa Keitaanniemi, Tampereen Jujutsukoulu
- Joona Kivimäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Aino Tolonen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Elin Österholm, Hangon Hyrskyt
- Tomas Välkkilä, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Joel Hennola, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Ervin LEIBONEN, Orion's Belt
- Emil Sorel Gilmanov, Orion's Belt
- Max Eronen, Barreto Helsinki
- Sisu Hannula, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
17
-30 kg
- Ekku Kylmälä, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Oliver Rautiala, Takado
- Aapo Kanerva, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Aleksi Fager, Barreto Helsinki
- Minka Kaipomäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Alpo Ketola, MMA Imatra
- Simi Liukka, MMA Imatra
- Sani Albrecht, Takado
- Otto Turunen, Ahjo Training Center
- Oiva Väinölä, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Hugo Alve, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Alvari Vehmainen, Takado
12
2008-2007 synt.
-30 kg
- Joona Sairanen, GB Gym
- Oskari Luoto, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Aleksi Nurminen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Alyna Malone, GB Gym
- Veikka Passila, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Maksim Eremin, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Elias Nurkkala, Tampereen Jujutsukoulu
- Rasmus Rintee, MMA Imatra
- Aimo Partanen, MMA Imatra
- Vili Aaltonen, Tampereen Jujutsukoulu
- Aapo Haataja, Barreto Helsinki
- Kasimir Perälä, Tampereen Jujutsukoulu
- Joona Veijalainen, Ahjo Training Center
- Anton Hennola, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Aaro Hennola, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- petteri eberhardt, Takado
- Cecilia Hirvelä, Tampereen Jujutsukoulu
- Aleksanteri Lindeman, Pankration Gym
- Sebastian Eronen, Barreto Helsinki
- Aatu Valli, Takado
20
-35 kg
- Rico Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Tuomas Lehto, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Aisla Lehtinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Vilho Naskali, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Jeremias Räikkönen, Heracles
- Veeti Kudjoi, Heracles
- Tyyne Manninen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Edvin Pihlak, Orion's Belt
- Luka Kaipomäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Emma Moilanen, MMA Imatra
- Iida Suvanto, MMA Imatra
- Voitto Kaalikoski, Proeliator Jiu-Jitsu
- Elias Riihelä, Heracles
- Ilja Pekonen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Jennika Kivimäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Jean Hollmérus, Tampereen Jujutsukoulu
- Viljami Mäenpää, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Luca Ekman, Tampereen Jujutsukoulu
- Onni Heilimö, Finnfighters Gym
19
35+ kg
- Oliver Rehtonen, Ahjo Training Center
- Eemeli Vuorio, GB Gym
- Julius Wirlander, Ahjo Training Center
- Tatu Hietamäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Miro Valtonen, Tampereen Jujutsukoulu
- German Gildemann, Orion's Belt
- Verneri Vehmainen, Takado
- Karri Kalske, Finnfighters Gym
- Oliver Aho, Barreto Helsinki
- Eino Valtanen, Polar Jiu Jitsu Team
10
2006-2005 synt.
-35 kg
- Ada Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Vili Passila, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Mico Talsi, Polar Jiu Jitsu Team
- Ivetta Pihlak, Orion's Belt
- Atte Kautonen, MMA Imatra
- Juuso Hämäläinen, Sisu Gym
- Elias Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Samuel Nummela, Tampereen Jujutsukoulu
- Kevin Jansson, Hangon Hyrskyt
- Adrian Canta, Barreto Helsinki
- Paavo Heilimö, Finnfighters Gym
11
2004-2003 synt.
2002-2001 synt.
2000-1999 synt. Valk.
2000-1999 synt. Väri.
Women 2004-2003 synt.
Yhteensä: 189 ottelijaa.
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 28
Barreto Helsinki 23
MMA Imatra 21
Tampereen Jujutsukoulu 17
Takado 15
Heracles 14
Polar Jiu Jitsu Team 8
Barreto Jiu-Jitsu Lahti 7
Porin Kamppailu-urheilukeskus 6
Orion's Belt 6
Finnfighters Gym 6
Pankration Gym 6
Hangon Hyrskyt 5
Ahjo Training Center 5
Helsingin Itsepuolustuskoulu 5
BJJ Vaasa 4
GB Gym 3
Sisu Gym 3
Forssan Kamppailijat 2
Proeliator Jiu-Jitsu 2
Kuopion Gladiator Factory 1
Oulun Kamppailuklubi 1
Lohjan Kamppailukeskus 1