Ilmoittautuminen päättyy 14.11.2021.
Osallistumismaksu
35,00 € 31.10.2021 asti
45,00 € 7.11.2021 asti
55,00 € 14.11.2021 asti
Sinun pitää kirjautua sisään, että voit ilmoittautua kilpailuihin.
Kuvaus
BJJ SM-kilpailut 2021 järjestetään Lempäälän Ideaparkissa 20.-21.11.2021.
Jokaisella osallistujalla tulee olla SBJJL:n lisenssi vuodelle 2021. SM-kilpailuun saavat osallistua Suomen kansalaiset ja sekä vähintään kaksi vuotta maassa vakituisesti asuneet henkilöt.
Tilannetieto 13.10.2021:
kts. kilpailukutsusta: KATSOJAT JA LIITTYVÄT RAJOITTEET
Ottelut live streaming -palveluna.
Kilpailukutsu
Brasilialaisen jujutsun SM-kilpailut 2021
AIKA JA PAIKKA
20.-21.11.2021
Ideapark, Lempäälä
JÄRJESTÄJÄ
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto
http://www.bjjliitto.fi
VYÖLUOKAT JA PAINOSARJAT
Miehet
Valkovöiset: -64, -70, -76, -82.3, -88.3, -94.3, -100.5, 100.5+ kg ja avoin painosarja
Sinivöiset: -64, -70, -76, -82.3, -88.3, -94.3, -100.5, 100.5+ kg ja avoin painosarja
Purppuravöiset: -70, -76, -82.3, -88.3, -94.3, -100.5, 100.5+ kg ja avoin painosarja
Ruskea- ja mustavöiset: -70, -76, -82.3, -88.3, -94.3, 94.3+ kg ja avoin painosarja
Naiset
Valkovöiset: -58.5, -64, -69, -74, 74+ kg ja avoin painosarja
Sinivöiset: -58.5, -64 kg, -69, -74, 74+ kg ja avoin painosarja
Purppura-, ruskea- ja mustavöiset: -58.5, -64, -69, -74, 74+ kg ja avoin painosarja,
Punnitus suoritetaan otteluvarusteet päällä ennen ottelijan ensimmäistä ottelua. Jos ottelija ei mahdu painosarjaansa, hänet diskataan punnituksessa. Punnitukseen saapuessa ottelija todistaa henkilöllisyytensä kuvallisella henkilöllisyystodistuksella (esim. ajokortti, passi, henkilökortti, jne.).
Kilpailuissa on käytössä ns. 3-ottelijan -sääntö eli jos painosarjassa on vain kaksi (2) tai vähemmän ottelijoita, ei ko. sarjaa otella eikä sarjassa jaeta palkintoja; pois lukien vyöluokkien “+” -painosarjat. Ilmoittautumisajan päätyttyä kilpailijan tulee ilmoittaa 48 tunnin kuluessa halukkuutensa osallistua ylempään painosarjaan lähettämällä viestiä osoitteeseen kilpailut@bjjliitto.fi (kilpailijan tulee varmistua siitä, että saa liitolta vahvistuksen siirrosta uuteen painosarjaan). Muussa tapauksessa hänen osallistumisensa kilpailuihin automaattisesti peruuntuu ja hänelle palautetaan suorittamansa osallistumismaksu.
Avoimiin painosarjoihin ilmoittaudutaan kilpailupaikalla ja niihin osallistumiseen vaaditaan otteleminen toteutuneessa painosarjassa. Etukäteen voi siis ilmoittautua ainoastaan painosarjoihin.
PALKINNOT
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto (SBJJL) tukee sinivöisten, purppuravöisten ja ruskea-/mustavöisten (naisissa sinivöisten ja purppura-/ruskea-/mustavöisten) painosarjojen voittajien sekä kaikkia avointen painosarjojen voittajien kilpailumatkojen kustannuksia 300 eurolla IBJJF World 2021 & 2022/European Championships/European Open 2022 -kilpailuihin sekä AJP Grand Slam/International Tour/World Championship 2022 -kilpailuihin. SBJJL pidättää oikeuden muuttaa tai/ja tarkentaa kohdennettuja kilpailuja halutessaan.
Palkintokorvaus on voimassa 31.12.2022 asti.
SBJJL:n tuki korvataan kuitteja vastaan, joten tuen voi käyttää myös ennen kilpailupäivää hankittujen matkalippujen kustannuksiin. Tuki on henkilökohtainen eikä sitä voi siirtää tai myydä toiselle henkilölle. Palkintohakemus on täytettävä liitteineen viimeistään yksi (1) kuukausi kohdekilpailun jälkeen.
Parhaan seuran palkinto myönnetään yksittäiselle seuralle joka kerää eniten pisteitä koko kilpailussa kaikki ottelusarjat huomioon ottaen. (Tiimi tai joukkue joka koostuu useammasta erillisestä seurasta ei voi kilpailla parhaan seuran palkinnosta.)
Pisteet lasketaan seuraavalla tavalla: kulta 9pst - hopea 3pst - pronssi 1pst.
SÄÄNNÖT
IBJJF:n viralliset säännöt http://ibjjf.org/rules/.
Naisten purppura-/ruskea-/mustavöisten sarjat otellaan ruskeavöisten säännöillä.
Ottelupuvun sallitut värit ovat valkoinen, sininen (royal, ei esim. navy) ja musta. Takin ja housujen tulee olla samanväriset. Sallitut paikat logoille ja muille kangasmerkeille löytyvät IBJJF:n sivustolta. Otteluvarustuksen tulee olla puhdas sekä täysin ehjä; myös vyön. Otteluvarustus tarkistetaan punnituksen yhteydessä ja ellei vaatimukset täyty, ottelija ei läpäise tarkastusta ja hänet diskataan. Ottelijalla on aikataulun rajoissa mahdollisuus uudelleen tarkastukseen.
Valkovöisten sarjoihin osallistumisoikeuden epäävät tekijät ovat kilpailukokemus amatöörivapaaottelussa SM- tai kansainvälisissä kilpailuissa, ammattilaisvapaaottelukokemus, musta vyö judossa sekä kilpailukokemus vapaapainissa tai kreikkalais-roomalaisessa painissa SM- tai kansainvälisissä kilpailuissa. Alle 18-vuotiaana hankittu kilpailukokemus ei sen sijaan ole esteenä valkovöisten sarjoihin osallistumiselle.
Jokainen kilpailija on velvoitettu ymmärtämään ja sitoutuu noudattamaan Suomen antidoping -säännöstöä sekä sen periaatteita. https://www.suek.fi/sv/suomen-antidopingsaannosto
OTTELUAIKA
Valkovöiset: 5 min
Sinivöiset: 6 min
Purppuravöiset: 7 min
Ruskea-mustavöiset: 8 min
Purppura-, ruskea- ja mustavöiset: 8 min
OSALLISTUMISMAKSU JA ILMOITTAUTUMINEN
Osallistumismaksu riippuu ilmoittautumispäivämäärästä.
35 € 31.10. saakka
45 € 7.11. saakka
55 € 14.11. saakka
Osallistumismaksu maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä. Voit vaihtaa sarjaasi tai peruuttaa ilmoittautumisesi viimeiseen ilmoittautumispäivään saakka.
Osallistumismaksu palautetaan ainoastaan lääkärintodistusta vastaan ja jos ottelija on suorittanut perumisen järjestelmään ennen ilmoittautumisajan päättymistä. Viimeinen ilmoittautumispäivä on 14.11.2021. Ottelijan peruessa osallistumisensa SBJJL:n kilpailijalisenssimaksua ei palauteta.
Flunssaoireisena ei saa saapua paikalle. Tällaisessa tapauksessa ole mahdollisimman nopeasti yhteydessä kisaorganisaatioon.
VAKUUTUS
Kilpailun järjestäjä EI vakuuta ottelijoita.
Jokaisella osallistujalla tulee olla SBJJL:n kilpailjalisenssi vuodelle 2021 ja edustaa voi vain liiton jäsenseuroja.
SM-kilpailuihin saavat osallistua Suomen kansalaiset ja vähintään kaksi vuotta maassa vakituisesti asuneet henkilöt.
KATSOJAT JA LIITTYVÄT RAJOITTEET
* Kilpailuihin otetaan rajattu määrä yleisöä 400 kpl/pv. Lippuja kilpailuihin voi lunastaa liiton järjestelmästä (300kpl) sekä paikan päältä (100)
o Päiväliput netistä: 10€, alle 10v lippu 5€
o Päivälippu paikan päältä: 12€, alle 10v lippu 7€
o Lippunsa lunastaneille katsojille on varattu Katsomo B erillisellä kululla, joka löytyy katsomon oikealta puolelta
* Ottelijat kulkevat kilpailupaikalle Katsomo B:n vasemmalta sivulta ja ottelijoille on varattu Katsomo A oleskelualueeksi
* Jokaisella liiton jäsenseuralla on käytössä kaksi (2) seurapassia, joilla nimetyt (nimet lauantaille ja sunnuntaille annetaan toimitsijoille kisapaikalle saavuttaessa) valmentajat pääsevät sisään. Seurapassilla pääsee Katsomoon A sekä olemme varanneet seurapassilaisille ns. kulmausalueen Katsomon B eteen, minne pääsee siis vain seurapassilla
* Suosittelemme lämpimästi maskin käyttöä kilpailupaikalla.
TAPAHTUMAN MUUTOKSET JA/TAI PERUUNTUMINEN
Kisajärjestäjä pidättää itsellään oikeuden muuttaa tapahtumaa ja/tai peruuttaa tapahtuman lyhyelläkin varoitusajalla mahdollisten pandemiarajoitusten vuoksi. Tilaisuuden peruuntuessa kisajärjestäjä palauttaa ilmoittautumismaksut (ei koske SBJJL:n kilpailijalisenssiä), mutta ei ole velvollinen korvaamaan muita mahdollisia kilpailuihin liittyviä kustannuksia.
LISÄTIETOJA
kilpailut@bjjliitto.fi sekä liiton verkkosivuston uutisosiossa ja FB-tapahtumassa: https://fb.me/e/1NTYSOUCv
Aikataulu
Lauantai 20.11.2021
Värivöiden painosarjat sekä avoimet painosarjat
Kilpailupaikalle pääsee sisään klo 9.00 ja ottelut alkavat klo 10.00.
Sunnuntai 21.11.2021
Valkovöiden painosarjat sekä avoimet painosarjat
Kilpailupaikalle pääsee sisään klo 9.00 ja ottelut alkavat klo 10.00.
Kaavioista (julkaistaan kisaviikolla) voi tarkistaa oman ottelunumeronsa.
Liput
Ei lippuja
Kaaviot
Miehet Valkovyöt
Miehet Sinivyöt
Miehet Purppuravyöt
Miehet Ruskea- ja mustavyöt
Naiset Valkovyöt
Naiset Sinivyöt
Naiset Purppura-, ruskea- ja mustavyö
Ilmoittautuneet
Men Valkovyöt
-70 kg
- Onni-Pietari Puttonen, Total Center Lahti
- Elmeri Soininen, Sigma Jiu-Jitsu
- Foday Ceesay , Barreto Helsinki
- Nikolas Lempiäinen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Erno Rättö, Sigma Jiu-Jitsu
- Vladimir Goljastsuk, Loop Jiu-Jitsu
- Jesse Keihäs, Turun Ju-jutsuseura
- Eemil Jaarinen, Tampereen Jujutsukoulu
- Andrei Antonov, Sambo Espoo ry.
- Aleksi Murto, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Aleksi Jokela, DOJO ry.
- Victor Granholm, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Joonas Vaakanainen, Jyväskylän Fight Club
- Aaro Hattuniemi, Ahjo Training Center
- Ainars Zemturis, Sport Club Achilles
- Rasmus Mäkinen, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Niki Lindström, Loop Jiu-Jitsu
- Tomi Nyberg , Järvenpään Kehäkarhut
18
-76 kg
- Petri Hämäläinen, GB Gym
- thiago fernandes de sousa, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Henri Nuottonen, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Roni Arvonen, GG Jiu-Jitsu
- Karo Wrja, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jaakko Lempiäinen, Crest - Professional Fighting Center
- Anton Saari, Finnfighters Gym
- Petter Lunabba, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Nikita Tarutin, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Nikita Waara, Turun Ju-jutsuseura
- Sebastian Bastman, Ahjo Training Center
- Aleksi Tammela, Tampereen Jujutsukoulu
- Lauri Humaloja, Loop Jiu-Jitsu
- Filip Juselius, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Elias Ahlfors, Finnfighters Gym
- Miki Pajula, Järvenpään Kehäkarhut
- Antti Autio, Tampereen Jujutsukoulu
- Eemil Viitanen, Polar Jiu Jitsu Team
- Arttu Rekola, Järvenpään Kehäkarhut
- Aleksi Heikkinen, Kamppailu Center
- Sebastian Jäntti, Finnfighters Gym
21
-82.3 kg
- Jesse Liljestrand, Gracie Barra Kouvola
- Eino Alamettälä, Tampereen Jujutsukoulu
- Jarno Laine, MMA Team 300
- Thomas Behrndt, Turun Ju-jutsuseura
- Tuomas Mäki, MMA Rovaniemi
- Alexander Björklund, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Gheorghe Rotari, Sport Club Achilles
- Simon Lehtimäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Tobias Stenberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Samuel Hernberg, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jari Naasko, Tornion Jujutsuseura
- Daniel Koski, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Ville Nurmela, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Rinat Sharifullin, GB Gym
- Marko Karjalainen, GB Gym
- Jani Pekkanen, Sigma Jiu-Jitsu
- Mikko Kivenne, Loop Jiu-Jitsu
- Ronny Kengo, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Markus Pulkkinen, Hipko
- Lauri Räsänen, Nurmijärven Kamppailijat
- Ibrahim Nazari, Hangon Hyrskyt
- Jaakko Pöyhönen, Jyväskylän Fight Club
- Paulo Marelic, Jyväskylän Fight Club
- Juha Vainio, GG Jiu-Jitsu
- Leevi Ahonen, Oulun Kamppailuklubi
- vladyslav Tverdous, Polar Jiu Jitsu Team
- Sulo Junnila, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Antti Tuukkanen, Jyväskylän Fight Club
- Joonatan Salminen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Eduard Duplenkov, Sport Club Achilles
- Jonatan Ouaquif, Hipko
- Jussi Tamski, Tampereen Jujutsukoulu
- Jalmari Ikävalko, Espoon Kehähait
33
-88.3 kg
- Konsta Ranta, Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Niklas Suvitie, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Juho Kalander, Polar Jiu Jitsu Team
- Arttu Lehtonen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Oliver Hakkarainen, Hipko
- Vilhelm Sirén, Takado
- Teemu Rämä, GG Jiu-Jitsu
- Panu Hirvinen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Isak Höglund, Polar Jiu Jitsu Team
- Sami Mursu, Oulun Kamppailuklubi
- Dan Uussaari, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jean-Gabriel Partanen, Gracie Barra Kouvola
- Mikko Hännikäinen, Loop Jiu-Jitsu
- Ville Sahravuo, Takado
- Sami Knuutinen, Tampereen Jujutsukoulu
- Nicklas Fianda, Tampereen Jujutsukoulu
- Janis Linden, Polar Jiu Jitsu Team
- Lauri Tähtinen, GB Gym
- Aatu Keränen, Tampereen Jujutsukoulu
- Topi Kotti, Tampereen Jujutsukoulu
- Tuomas Finnilä, Hipko
- Eelis Rossi, Jyväskylän Fight Club
- Niko Talpio, Tampereen Jujutsukoulu
- Terno Koivisto, MMA Seinäjoki
- Edgar Basmakov, Orion's Belt
25
-94.3 kg
- jani lehtonen, Finnfighters Gym
- Juha-Matti Tolvanen, Sigma Jiu-Jitsu
- Jaro Kuronen, Sigma Jiu-Jitsu
- Jesse Torvinen, Sigma Jiu-Jitsu
- henri tamminen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Victor Kasurinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Joakim Mäkinen, Finnfighters Gym
- Herman Saka, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Richard Dunn, Combat Society
- Kuutti Asikainen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Savvas Stavridis, Loop Jiu-Jitsu
- Topias Pesonen, DOJO ry.
- Arttu Sauren, Kamppailu Center
- Atte Taimisto, Gracie Barra Kouvola
14
100.5+ kg
- Phu Nguyen, Buli Jiu-Jitsu
- Igor Musakka, GB Gym
- Matias Itäinen, Loop Jiu-Jitsu
- Juha Kautto, Ahjo Training Center
- Pasi Lassila, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Paolo Haapanen, Finnfighters Gym
- Panu Urpilainen, Polar Jiu Jitsu Team
- Jani Lehti, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Tommi Lindvall, Tampereen Jujutsukoulu
- Mikko Vierikka, Tampereen Jujutsukoulu
- Lassi Siltanen, Heracles
- Aleksi Manner, GB Gym
- Jani Kokko, RNC Sport Club
- Jere Komulainen , Sisu Gym
14
Open Class
- Jesse Liljestrand, Gracie Barra Kouvola
- Eino Alamettälä, Tampereen Jujutsukoulu
- Phu Nguyen, Buli Jiu-Jitsu
- Petri Hämäläinen, GB Gym
- Juha-Matti Tolvanen, Sigma Jiu-Jitsu
- Eelis Autio, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Niklas Suvitie, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Tuomas Mäki, MMA Rovaniemi
- Juha Kautto, Ahjo Training Center
- Juho Kalander, Polar Jiu Jitsu Team
- Tobias Stenberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Oliver Hakkarainen, Hipko
- Vilhelm Sirén, Takado
- Teemu Rämä, GG Jiu-Jitsu
- Petter Lunabba, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Samuel Hernberg, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Nikita Tarutin, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Isak Höglund, Polar Jiu Jitsu Team
- Sami Mursu, Oulun Kamppailuklubi
- Paolo Haapanen, Finnfighters Gym
- Ville Nurmela, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Jean-Gabriel Partanen, Gracie Barra Kouvola
- Joonas Mäkinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Aleksi Haviala, Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Jesse Räkköläinen, Hipko
- Victor Kasurinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Daniel Hoddy, Polar Jiu Jitsu Team
- Jesse Keihäs, Turun Ju-jutsuseura
- Nicklas Fianda, Tampereen Jujutsukoulu
- Janis Linden, Polar Jiu Jitsu Team
- Eemil Jaarinen, Tampereen Jujutsukoulu
- Jaakko Pöyhönen, Jyväskylän Fight Club
- Andrei Antonov, Sambo Espoo ry.
- Aleksi Tammela, Tampereen Jujutsukoulu
- Paulo Marelic, Jyväskylän Fight Club
- Elias Ahlfors, Finnfighters Gym
- Aatu Keränen, Tampereen Jujutsukoulu
- Miki Pajula, Järvenpään Kehäkarhut
- Juha Vainio, GG Jiu-Jitsu
- Aleksi Jokela, DOJO ry.
- Leevi Ahonen, Oulun Kamppailuklubi
- vladyslav Tverdous, Polar Jiu Jitsu Team
- Musa Baijduev, Sambo Hokuto BJJ
- Ibragim Baijduev, Sambo Hokuto BJJ
- Markus Redsven, Kamppailuareena Mikkeli BJJ
- Joonas Vaakanainen, Jyväskylän Fight Club
- Niko Talpio, Tampereen Jujutsukoulu
- Aaro Hattuniemi, Ahjo Training Center
- Edgar Basmakov, Orion's Belt
- Joonatan Salminen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Tommi Lindvall, Tampereen Jujutsukoulu
- Antti Okuloff, MMA Kotka
- Mikko Vierikka, Tampereen Jujutsukoulu
- Jussi Tamski, Tampereen Jujutsukoulu
- Topias Pesonen, DOJO ry.
- Atte Taimisto, Gracie Barra Kouvola
- Jere Komulainen , Sisu Gym
- Sebastian Jäntti, Finnfighters Gym
58
Men Sinivyöt
-70 kg
- Sampo Huttunen, MMA Seinäjoki
- Teemu Antero Bäckman, Buli Jiu-Jitsu
- Mikael Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Pavel Tchernykh, GB Gym 4
- Jasper Nordlund, Polar Jiu Jitsu Team
- Tuomas Knuutinen, Oulun Kamppailuklubi
- Eetu Miettinen, Heracles 7
- Tapani Mylly, Finnfighters Gym
- Roope Ollikainen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Otto Pulkki, Gracie Barra Kouvola
- Jukka Leppänen, Vantaan Kamppailukeskus 9
- Niko Nyyssönen, Nurmijärven Kamppailijat
- Juan de Dios Magdaleno, DOJO ry.
13
-76 kg
- Santtu Heikkinen, Buli Jiu-Jitsu 10
- Teemu Hyytiäinen, Jyväskylän Fight Club
- Benjamin Murto, Helsingin Ju-jutsuklubi 13
- Kasper Portin, GB Gym 3
- Martin Lehtomaa, Turun Ju-jutsuseura
- Kevin Nieminen, Gracie Barra Kouvola
- Walter Karlsson, Vantaan Kamppailukeskus 9
- Aki Laakso, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Ville Muikku, Oulun Kamppailuklubi 2
- Sampo Putkuri, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Tuomo Mäkelä, Nurmijärven Kamppailijat
- Waltteri Myötyri, Crest - Professional Fighting Center 17
- Iiro Dufvelin, MMA Rovaniemi 3
- Rainer Leikkonen, Tampereen Jujutsukoulu 2
- Tapio Vepsäläinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Onni Jokinen, Barreto Helsinki
- Rasmus Lindqvist, Barreto Helsinki
17
-82.3 kg
- Sami Weber, Porin Kamppailu-urheilukeskus 16
- Niko Rantala, Polar Jiu Jitsu Team 10
- Pauli Selkee, Tampereen Jujutsukoulu 1
- Sebastian Sonntag, Polar Jiu Jitsu Team 21
- Nathan Nylund, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Aleksi Hakkarainen, Turun Ju-jutsuseura
- Miran Jumah, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Sami Öfverberg, Nurmijärven Kamppailijat
- Sebastian Aarnio, PP Jiujitsu Helsinki ry 1
- Toni Kalliomäki, Kamppailu Center
- Buja Rezvani, GB Gym
- Tomi Pitkänen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Kalle Manninen, MMA Seinäjoki 2
- Arseni Aznjuk, Sambo Hokuto BJJ 1
- Atte Ovaska, Sisu Gym 6
- Mikko Nyberg, Polar Jiu Jitsu Team 11
- Matias Kaijomaa, Tampereen Jujutsukoulu
- Tuomas Teittinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Kim Teikari, Sisu Gym
- Mikko Lindroos, DOJO ry.
- Niko Karhunen, Vantaan Kamppailukeskus 1
21
-88.3 kg
- Tuomas Tuovinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Jukka Katajamäki, GB Gym 7
- Joni Hautala, Loop Jiu-Jitsu
- Hugo Eriksson, Turun Ju-jutsuseura
- Anton Laaksonen, Sigma Jiu-Jitsu 1
- Markus Oksman, Finnfighters Gym 20
- Anttoni Heinänen, Jyväskylän Fight Club
- Mikko Puuronen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Julius Pelkonen, Sisu Gym 12
- Elia Linnapuomi, Ahjo Training Center
- Joonas Kaunisto, Tampereen Jujutsukoulu
- Artem Rybushkin, Loop Jiu-Jitsu
- Miro Kuokkanen, Total Center Lahti
- Jere Sakara, Oulun Kamppailuklubi
- Saku Koskinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Petri Portaankorva, Sisu Gym 2
- Joona Ruuhonen, Tampereen Jujutsukoulu 24
- Marko Nieminen, GB Gym 1
18
-94.3 kg
- Jymy Parhiala, DOJO ry.
- Jan-Erik Malm, BJJ Vaasa 14
- Elmeri Joronen, Helsingin Ju-jutsuklubi 11
- Walter Rybatzki, Loop Jiu-Jitsu 1
- Lauri Voog, Combat Society 10
- Juho Laajalahti, Crest - Professional Fighting Center
- Jalmari Janhunen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jussi Saarela, Polar Jiu Jitsu Team
- Dmitry Remeshkov, Orion's Belt
- Eemeli Ronkonen, Sigma Jiu-Jitsu 2
- Vertti Hämäläinen, Loop Jiu-Jitsu 5
- Tommi Linna, Jyväskylän Fight Club
- Joonas Leppänen, Tampereen Jujutsukoulu 29
- Henry Suhonen, GB Gym
- Ilari Siikonen, BJJ Vaasa 11
- Andrei Kipahti, DOJO ry.
16
-100.5 kg
- Sakari Valo, MMA Kotka 8
- Pyry Heiskanen, Sigma Jiu-Jitsu 8
- Aleksi Luhtanen, Helsingin Ju-jutsuklubi 10
- Joonas Hyväjoki, Tampereen Jujutsukoulu
- Mika Hämäläinen, Tampereen Jujutsukoulu 1
- Akseli Arvaja, Tampereen Jujutsukoulu
- Rostislav Aminov, Orion's Belt
- Mika Rajala, Polar Jiu Jitsu Team
- Tuomas Peltoniemi, AthletictoZen BJJ
- Mergim Maxhuni, GB Gym 4
- Calle Jakobsén, BJJ Vaasa 19
11
Open Class
- Tuomas Tuovinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Sami Weber, Porin Kamppailu-urheilukeskus 16
- Jymy Parhiala, DOJO ry.
- Jan-Erik Malm, BJJ Vaasa 14
- Sebastian Sonntag, Polar Jiu Jitsu Team 21
- Kasper Portin, GB Gym 3
- Elmeri Joronen, Helsingin Ju-jutsuklubi 11
- Pyry Heiskanen, Sigma Jiu-Jitsu 8
- Markus Oksman, Finnfighters Gym 20
- Vladislav Veidenbaum, Sambo Espoo ry.
- Elia Linnapuomi, Ahjo Training Center
- Dmitry Remeshkov, Orion's Belt
- Mika Hämäläinen, Tampereen Jujutsukoulu 1
- Eetu Miettinen, Heracles 7
- Tomi Kasper, Ahjo Training Center 7
- Jere Sakara, Oulun Kamppailuklubi
- Rostislav Aminov, Orion's Belt
- Arseni Aznjuk, Sambo Hokuto BJJ 1
- Atte Ovaska, Sisu Gym 6
- Saku Koskinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Petri Portaankorva, Sisu Gym 2
- Vertti Hämäläinen, Loop Jiu-Jitsu 5
- Calle Jakobsén, BJJ Vaasa 19
- Kim Teikari, Sisu Gym
- Ilari Siikonen, BJJ Vaasa 11
- Mikko Lindroos, DOJO ry.
- Adrian Pesqueira, DOJO ry.
- Juan de Dios Magdaleno, DOJO ry.
28
Men Purppuravyöt
-82.3 kg
- Oleg Elizarov, Sport Club Achilles 3
- Patricio Diaz-Abasta, PP Jiujitsu Helsinki ry 7
- Lemar Khan, Porin Kamppailu-urheilukeskus 70
- Mikael Suonpää, Tampereen Jujutsukoulu 8 6
- Mergim Syla, Polar Jiu Jitsu Team 43
- Max Tervilä, GB Gym 2
- Otto Haapa-aho, Heracles 8
- Kasperi Elomaa, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 38
- Veikko Peltonen, Kamppailuareena Mikkeli BJJ 5
- Anton Ukkola, Oulun Kamppailuklubi 11 11
- Jesse Kujanpää, Jyväskylän Fight Club 5 6
11
-88.3 kg
- Roope Lindfors, DOJO ry. 21 9
- Jouko Koskinen, Helsingin Ju-jutsuklubi 16
- Erkka Pehkonen, Tampereen Jujutsukoulu 14 11
- Joachim Miinalainen, Polar Jiu Jitsu Team 1
- Aki Kortetmäki, Tampereen Jujutsukoulu 7 7
- Petrus Haverinen, Kuopion Gladiator Factory 29 19
- Tatu Piispanen, GB Gym 4 9
- Aatu Pihamaa, Total Center Lahti
- Daniel Rönnvall, Helsingin Ju-jutsuklubi 1
- Arttu Nordvall, Tampereen Jujutsukoulu 4
- Antti Jokinen, Vieskan Voima 7 5
11
Open Class
- Jouko Koskinen, Helsingin Ju-jutsuklubi 16
- Mikko Pouru, Finnfighters Gym 40
- Aki Kortetmäki, Tampereen Jujutsukoulu 7 7
- Petrus Haverinen, Kuopion Gladiator Factory 29 19
- Josef Gullmets, Buli Jiu-Jitsu 21 4
- Oleg Elizarov, Sport Club Achilles 3
- Lemar Khan, Porin Kamppailu-urheilukeskus 70
- Mikael Suonpää, Tampereen Jujutsukoulu 8 6
- Mergim Syla, Polar Jiu Jitsu Team 43
- Mattias Kasurinen, Polar Jiu Jitsu Team 47 6
- Otto Haapa-aho, Heracles 8
- Kasperi Elomaa, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 38
- Atte Heiskanen, Polar Jiu Jitsu Team
- Fisnik Neziri, Loop Jiu-Jitsu 20 9
- Toni Lipsanen, Gracie Barra Kouvola 9 14
- Arttu Nordvall, Tampereen Jujutsukoulu 4
- Jussi Paakkinen, Tampereen Jujutsukoulu 1 1
- Risto Pajula, BJJ Vaasa 2
- Ruslan Karppinen, Hipko 21
- Jesse Kujanpää, Jyväskylän Fight Club 5 6
- Antti Jokinen, Vieskan Voima 7 5
21
Men Ruskea- ja mustavyöt
Open Class
- Otto Hirvinen, Helsingin Ju-jutsuklubi 1 16 2
- Perttu Tepponen, Tampereen Jujutsukoulu 1 8 42
- Markku Mutanen, Barreto Helsinki 1 2 8
- Severi Nenonen, Total Center Lahti 2 27
- Aleksi Toiviainen, Ahjo Training Center 5 13
- Oskari Auvinen, Hipko 1 12 11
- Olli Varje, Polar Jiu Jitsu Team 1 3 10
- Joona Posa, Kamppailu Center
- Jaakko Hulkkonen, Tampereen Jujutsukoulu 1 8 40
- Jaakko Vilander, Polar Jiu Jitsu Team 1 8 43
- Otto Ohrimovitsch, Sigma Jiu-Jitsu 2
- Janne Toivanen, Sisu Gym 1 6 3
- Tuomas Kokkonen, GB Gym 6 21
13
Women Valkovyöt
Open Class
- Bilonda Otema, Loop Jiu-Jitsu
- Milena Raappana, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Malla Ylitalo, Oulun Kamppailuklubi
- Sanja Hänninen, Total Center Lahti
- Venla Tuominen, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Varpu Vehomäki, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Joanna Aganimov, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Sofie Forsblom, Polar Jiu Jitsu Team
- Isla Fono, Oulun Kamppailuklubi
- Mari Itkonen, Kamppailuareena Mikkeli BJJ
- Amanda Tuomola, Finnfighters Gym
- Lotta Koivunen, Järvenpään Kehäkarhut
- Enni Silvennoinen, Heracles
- Aino Saarinen, Finnfighters Gym
- Roosa Heinonen, Oulun Kamppailuklubi
- Sheila Wallenius, Combat Academy of Finland
16
Women Sinivyöt
-64 kg
- Heidi Saren, Loop Jiu-Jitsu 4
- Patricia Lehto, Combat Academy of Finland
- Ninna-Maria Vahla, Jyväskylän Fight Club
- Julia Nokelainen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 21
- Anniina Loponen, Takado
- Janette Nurminen, Sigma Jiu-Jitsu
- Reetta Knuuttila, Jyväskylän Fight Club
- Sani Brännfors, Oulun Kamppailuklubi
- Eili Ristimäki, Finnfighters Gym 2
- Saara Eloranta, Total Center Lahti
- Kiira Auvinen, Hipko
11
Open Class
- Heidi Saren, Loop Jiu-Jitsu 4
- Maija Luoma, Nurmijärven Kamppailijat
- Siiri Mikola, Takado 2
- Ninna-Maria Vahla, Jyväskylän Fight Club
- Julia Nokelainen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 21
- Janette Nurminen, Sigma Jiu-Jitsu
- Reetta Knuuttila, Jyväskylän Fight Club
- Pilvi Laihonen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Helene Vanninen, Sigma Jiu-Jitsu
- Sani Brännfors, Oulun Kamppailuklubi
- Eili Ristimäki, Finnfighters Gym 2
- Aino Kartela, MMA Team 300 9
- Mira Hautamäki , GB Gym 26
- Ada Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Johanna Rysälä, Kajaanin Ju-Jutsuseura 1
- Tiina-Eeva Lindström, Turun Ju-jutsuseura 11
- Venla Nivala, Hipko 18
- Kiira Auvinen, Hipko
- Kaisu Pajunen, Gracie Barra Kouvola 9
- Milla Orava, MMA Rovaniemi
- Ann-Sofie Backman, BJJ Vaasa
- Solveiga Bucyte, GG Jiu-Jitsu
- Minna Grusander, Finnfighters Gym 22
23
Women Purppura-, ruskea- ja mustavyö
Yhteensä: 414 ottelijaa.
Helsingin Ju-jutsuklubi 33
Polar Jiu Jitsu Team 31
Tampereen Jujutsukoulu 30
GB Gym 24
Sigma Jiu-Jitsu 22
Finnfighters Gym 19
Loop Jiu-Jitsu 19
Porin Kamppailu-urheilukeskus 17
Jyväskylän Fight Club 13
Turun Ju-jutsuseura 11
Hipko 10
Oulun Kamppailuklubi 10
Sisu Gym 8
Gracie Barra Kouvola 8
DOJO ry. 8
Ahjo Training Center 8
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 7
Total Center Lahti 7
Crest - Professional Fighting Center 6
Nurmijärven Kamppailijat 6
Buli Jiu-Jitsu 6
Barreto Helsinki 6
Järvenpään Kehäkarhut 6
Takado 5
Heracles 5
Kamppailu Center 5
BJJ Vaasa 5
GG Jiu-Jitsu 5
Delariva Finland/Salini Sport Center 5
PP Jiujitsu Helsinki ry 4
Sport Club Achilles 4
Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat 4
Orion's Belt 4
MMA Seinäjoki 4
Kamppailuareena Mikkeli BJJ 4
Vantaan Kamppailukeskus 4
Hangon Hyrskyt 3
Lahden Gentai 3
Sambo Hokuto BJJ 3
Brazilian Jiu-jitsu Academy 3
MMA Rovaniemi 3
Combat Academy of Finland 3
Kuopion Gladiator Factory 2
MMA Vantaa 2
Savate Club Fight & Fitness ry 2
RNC Sport Club 2
MMA Kotka 2
Combat Society 2
Sambo Espoo ry. 2
MMA Team 300 2
Function X Jiu Jitsu 1
AthletictoZen BJJ 1
Vieskan Voima 1
Tornion Jujutsuseura 1
Espoon Kehähait 1
Hilti Raasepori 1
Kajaanin Ju-Jutsuseura 1
391
6
4
2
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1