Last day to sign up is 22.01.2023.
Participation fee
20,00 € until 22.1.2023
You have to log in to sign up to the competition.
Info
Junnu CUP I - 2023
* Ilmoittautuminen aukeaa 1.1.2023 ja sulkeutuu su 22.1.2023 mennessä, ilmoittautuminen BJJ-liiton sivujen kautta.
Invitation for Fighters
KILPAILUKUTSU
JUNNU CUP 1 (NO-GI) - 2023
Lauantai 28.1.2023
*Punnitus klo 9.30 alkaen
*Kilpailut alkavat klo 11
* Ilmoittautuminen aukeaa 1.1.2023 ja sulkeutuu su 22.1.2023 mennessä, ilmoittautuminen BJJ-liiton sivujen kautta.
* Kilpailupaikka: Vuoksenniskan koulun liikuntasali Vuoksenniskantie 96, Imatra
* Osallistumismaksu 20€ suoritetaan liiton järjestelmän kautta. Peruutusten osalta kilpailumaksuja ei palauteta.
*Otteluvarustus: SBJJL sääntöjen mukainen asu. Värikoodeja ei ole junnuilla.
*Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta. Kaikille ottelijoille suositellaan kilpailun
kattavaa tapaturmavakuutusta.
* KILPAILULISENSSI VAADITAAN
Säännöt:
- 2016-syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
- 2015-2014-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2013–2012-syntyneet: lopetuksilla
- 2011–2010-syntyneet: lopetuksilla
- 2009-2008 syntyneet:lopetuksilla (aikuisten valkovöisten säännöt)
- 2007-2006 syntyneet:lopetuksilla (aikuisten valkovöisten säännöt)
Kiellettyjä lopetustekniikoita ovat kuitenkin 2013–2010-syntyneillä:
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- Kaikki käsitriangelikuristukset
- kaikki jalkalukot
- banana split (jalkoja eri suuntiin venyttävät lopetustekniikat)
Kaikille kielletyt tekniikat ovat:
pelkästä päästä heittäminen;
vastustajan paiskaaminen (slämmääminen) tai tahallinen pudottaminen pää tai niska edellä mattoon;
sormien ja varpaiden vääntely; kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin;
sormien työntäminen vastustajan silmiin tai suuhun;
lyöminen ja potkiminen;
suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset;
hauislukot;
rannelukot;
jalkasakset alasvientinä;
vastustajan tahallinen vahingoittaminen.
Edellämainittujen kiellettyjen tekniikoiden tekeminen johtaa diskaukseen.
Kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat myös yhden jalan alasviennit siten, että pää jää ulkopuolelle (tilanne
pysäytetään ja jatketaan keskeltä pystystä) sekä guardiin hyppääminen (hyppääjälle varoitus ja jatketaan
keskeltä pystystä). Otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta ovat kiellettyjä, tällöin tuomari
purkaa otteet ja antaa varoituksen keskeyttämättä kuitenkaan tilannetta.
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus)
- Tuomarin keskeytykseen (lopetusotteen ollessa uhkaavan näköinen tuomarin velvollisuus on suojella
ottelijaa ja keskeyttää ottelu, loukkaantuminen, diskaus)
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari valitsee voittajan sen perusteella, kumpi ottelijoista oli
aktiivisempi tai lähempänä pistepositioita.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää
ottelun.
Pisteet:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Palkinnot:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan)
Seurapisteet lasketaan seuraavasti: Kulta 9 pistettä, hopea 5 pistettä, pronssi 3, pronssiotttelun hävinnyt 1
piste.
Lisäksi Junnu Cupin osallistujista seura saa 1/2 pistettä per kisaaja.
JÄRJESTÄJÄ MMA IMATRA
Mikko Suvanto 040 832 0790 käytä mielellään whatsapp-viestiä tai vaihtoehtoisesti sähköpostia.
mikko.suvanto1@gmail.com
Schedule
Lauantai 28.1.2023
*Punnitus klo 9.30 alkaen
*Kilpailut alkavat klo 11
* Ilmoittautuminen aukeaa 1.1.2023 ja sulkeutuu su 22.1.2023 mennessä, ilmoittautuminen BJJ-liiton sivujen kautta.
Tickets
No tickets
Brackets
2016 synt. ja nuoremmat
2015-2014 synt.
2013-2012 synt.
2011-2010 synt.
2009-2008 synt.
2007-2006 synt.
Participants
2016 synt. ja nuoremmat
-25 kg
- Robert Aivazov, Sport Club Achilles
- Arthur Hosia, Hipko
- Tykhon Semenov, Sambo Espoo ry.
- Nikita Anohins, Sambo Espoo ry.
- Joakim Nordström, MMA Imatra
- Evan Neuvonen, Orion's Belt
- Dominik Shupjatskij , Sport Club Achilles
- Saveliy Schulz, Orion's Belt
- Ratibor Korotkiy, Sport Club Achilles
- Dennis Makarkin, Sport Club Achilles
10
2015-2014 synt.
-30 kg
- Maksim Veidenbaum, Sambo Espoo ry.
- Väinö Raatikainen, Combat Heaven
- Victor Hosia, Hipko
- Nikita Martsenko , Sport Club Achilles
- Leonardo Moga, Sport Club Achilles
- Lev Perevoshchikov, Sport Club Achilles
- Damir Korotkov, Sport Club Achilles
- Osvald Juokslahti, Hipko
- Dilem Gezer, MMA Imatra
- Roni Gezer, MMA Imatra
- Dmitrii Kylmäsu, Sport Club Achilles
- Ilja Sanaia, Sport Club Achilles
- Lev Dubinin, Sambo Hokuto BJJ
13
2013-2012 synt.
2011-2010 synt.
-47 kg
- iness paist, Sambo Espoo ry.
- Amelia Hanski, MMA Imatra
- PIhla Tanskanen, MMA Imatra
- Said Ibragimkhalilov, Sambo Hokuto BJJ
- Rasmus Hukka, MMA Imatra
- Alexander Malikov, Orion's Belt
- Luca Vostila, BJJ Kouvola
- Ervin Leibonen, Orion's Belt
- Leo Laitinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Yaroslav Yastrebov , Sport Club Achilles
10
2009-2008 synt.
2007-2006 synt.
Total: 130 fighters.
Sport Club Achilles 47
MMA Imatra 23
Sambo Espoo ry. 18
Orion's Belt 13
Hipko 11
Sambo Hokuto BJJ 7
Polar Jiu Jitsu Team 5
BJJ Kouvola 3
Sports Academy No. 1 1
Combat Heaven 1
DOJO ry. 1