Ilmoittautuminen päättyy 30.10.2016.
Osallistumismaksu
20,00 € 30.10.2016 asti
Sinun pitää kirjautua sisään, että voit ilmoittautua kilpailuihin.
Kuvaus
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto järjestää Junnu Cup 2016 osakilpailun V Riihimäen Urheilutalossa. Vanhimpien junioreiden sarjat (1999-2000 ja 2001-2002 syntyneet) otellaan Juvenile Finnish Openissa (erillinen ilmoittautuminen).
Kilpailukutsu
KILPAILUKUTSU
JUNNU CUP V
AIKA JA PAIKKA
Lauantai 5.11..2016
Riihimäen Urheilutalo
Pohjolankatu 6
11120 Riihimäki
JÄRJESTÄJÄ
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto
ILMOITTAUTUMINEN:
Ilmoittautuminen päättyy 30.10.2016. Ilmoittautuminen SBJJL:n sivuilta kilpailujärjestelmän kautta:
http://www.bjjliitto.fi/tapahtumat.php
OSALLISTUMISMAKSU:
Osallistumismaksu on 20€ ja se maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä.
Mikäli tyttö (s.2004 tai vanhempi) haluaa osallistua sekä tyttöjen avoimeen että yleiseen painoluokkaan, voi hän ilmoittauduttuaan ensimmäiseen sarjaan lähettää sähköpostin osoitteeseen joona.louhivuori@gmail.com ja pyytää lisäystä myös toiseen sarjaan.
SARJAT: Vuoden 2016 viralliset juniorisarjat.
Punnitus suoritetaan puvun kanssa paikan päällä ilmoittautumisen yhteydessä.
AIKATAULU:
Ikäluokat 2005-2006, 2007-2008 ja 2009 tai myöhemmin syntyneet:
Ilmoittautuminen ja punnitus klo 10:00 – 10:45
Infotilaisuus ja sääntöjen kertaus klo 10:45
Ottelut alkavat klo 11:00
Vuosina 2003-2004 syntyneet:
Ottelemaan mennään suoraan pukutarkistuksen ja puntarin kautta, joten kisapaikalle voi tulla omassa aikataulussa.
Vakuutus:
Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta.
Kaikilla ottelijoilla tulee olla kilpailun kattava tapaturmavakuutus tai ottelijat kilpailevat omalla vastuullaan.
Säännöt:
- 2009 syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
- 2008–2007-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2006–2005-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2004–2003-syntyneet: lopetuksilla
Kiellettyjä lopetustekniikoita ovat kuitenkin 2004–2001 syntyneillä:
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- kaikki käsitriangelikuristukset
- kaikki jalkalukot
- banana split (jalkoja eri suuntiin venyttävät lopetustekniikat)
- lock down half guardissa
Kaikille kielletyt tekniikat ovat pelkästä päästä heittäminen; vastustajan paiskaaminen (slämmääminen) tai tahallinen pudottaminen pää tai niska edellä mattoon; sormien ja varpaiden vääntely; kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin; sormien työntäminen vastustajan silmiin tai suuhun; lyöminen ja potkiminen; suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset; hauislukot; rannelukot; jalkasakset alasvientinä; vastustajan tahallinen vahingoittaminen.
Edellämainittujen kiellettyjen tekniikoiden tekeminen johtaa diskaukseen.
Kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat myös yhden jalan alasviennit siten, että pää jää ulkopuolelle (tilanne pysäytetään ja jatketaan keskeltä pystystä) sekä guardiin hyppääminen (hyppääjälle varoitus ja jatketaan keskeltä pystystä). Otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta ovat kiellettyjä, tällöin tuomari purkaa otteet ja antaa varoituksen keskeyttämättä kuitenkaan tilannetta.
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Tuomarin keskeytykseen, kun a) toinen ottelija luovuttaa b) lopetusotteen ollessa uhkaavan näköinen tuomarin velvollisuus on suojella ottelijaa ja keskeyttää ottelu c) loukkaantuminen d) diskaus
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari valitsee voittajan sen perusteella, kumpi ottelijoista oli aktiivisempi tai lähempänä pistepositioita.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää ottelun.
Pisteet:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Otteluissa käytettävät varusteet:
- Polvisuojien, muiden suojien, tukien tai teippausten tulee olla sellaista materiaalia ja siten asetettu, että
ne eivät voi vahingoittaa toista ottelijaa millään tavoin (kovat alasuojat on kielletty)
- Puvun tulee olla ehjä ja puhdas sekä hihojen pituus / väljyys riittävä
- Viralliset määräykset täyttävä puku
Aikataulu:
Ilmoittautuminen ja punnitus klo 10:00 – 10:45
Infotilaisuus ja sääntöjen kertaus klo 10:45
Ottelut alkavat klo 11:00
Palkinnot:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan)
Seurapisteet lasketaan seuraavasti: Kulta 9 pistettä, hopea 5 pistettä, pronssi 3, pronssiotttelun hävinnyt 1 piste. Lisäksi Junnu Cupin osallistujista seura saa 1/2 pistettä per kisaaja.
Seurapisteitä saa vain, jos seuran ottelija on otellut sarjassaan vähintään yhden ottelun. Esim. ilman otteluita kultaa voittaneesta ottelijasta(sarjan ainoa osallistuja tai vastustajat eivät saavu paikalle) ei saa seurapisteitä.
JRJESTÄJÄ TEKEE KAIKKI OTTELUKAAVIOT VALMIIKSI ENNEN KISOJA JA NIITÄ EI PYSTYTÄ MUOKKAAMAAN ENÄÄ KISAPAIKALLA
Aikataulu
Lauantai 5.11.2016
Ikäluokat 2005-2006, 2007-2008 ja 2009 tai myöhemmin syntyneet:
Ilmoittautuminen ja punnitus klo 10:00 – 10:45
Infotilaisuus ja sääntöjen kertaus klo 10:45
Ottelut alkavat klo 11:00
Vuosina 2003-2004 syntyneet:
Ottelemaan mennään suoraan pukutarkistuksen ja puntarin kautta, joten kisapaikalle voi tulla omassa aikataulussa.
Liput
Ei lippuja
Kaaviot
2009 synt. ja nuoremmat
2008-2007 synt.
2006-2005 synt.
2004-2003 synt.
Ilmoittautuneet
2009 synt. ja nuoremmat
-25 kg
- Max Eronen, Barreto Helsinki
- Elin Österholm, Hangon Hyrskyt
- Moona Laitila, Heracles
- Helmeri Riihelä, Heracles
- Antonova Vasilisa, sport scool #2 Spb
- Emil Sorel Gilmanov, Orion's Belt
- Jasu Kuutsuo, MMA Imatra
- Renne Fager, Barreto Helsinki
- Sisu Hannula, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Eemeli Matilainen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Joona Kivimäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Minnea Da Silva, Barreto Helsinki
12
-30 kg
- Vertti Puurtinen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Elias Viitanen, Lohjan Kamppailukeskus
- Aleksi Fager, Barreto Helsinki
- Alvari Vehmainen, Takado
- Oliver Rautiala, Takado
- Pinja Määttänen , Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Hugo Alve, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Otto Turunen, Ahjo Training Center
- Alpo Ketola, MMA Imatra
- Simi Liukka, MMA Imatra
- Tilta Lehtinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Tatu Kärkkäinen, Lohjan Kamppailukeskus
- Minka Kaipomäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Santeri Ikonen, Heracles
14
2008-2007 synt.
-30 kg
- Joona Sairanen, GB Gym
- Sebastian Eronen, Barreto Helsinki
- Aapo Haataja, Barreto Helsinki
- Alyna Malone, GB Gym
- Aleksi Nurminen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Nooa Kuparinen, Heracles
- Maksim Antonov Maksim, sport scool #2 Spb
- Patrick Loobas, Ahjo Training Center
- Veikka Passila, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Eemeli Vanhatupa, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Rasmus Rintee, MMA Imatra
- Aimo Partanen, MMA Imatra
- Joona Veijalainen, Ahjo Training Center
- Oskari Luoto, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Konrad Hakkarainen, Polar Jiu Jitsu Team
- Jasmin Nordlund, Polar Jiu Jitsu Team
- Lukas Mieskonen, Polar Jiu Jitsu Team
- Jesse Bamberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Veeti Harju, Pankration Gym
- Vili Aaltonen, Tampereen Jujutsukoulu
- Leo Kerminen, Tampereen Jujutsukoulu
- Joona Saarinen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Anton Hennola, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Benjamin Elo, Ahjo Training Center
24
-35 kg
- Magomed Ugurchiev, Sambo Helsinki
- Oliver Tukiainen, Polar Jiu Jitsu Team
- Veeti Kudjoi, Heracles
- Oliver Aho, Barreto Helsinki
- Onni Piensoho, Heracles
- Elias Riihelä, Heracles
- Viljami Rauvanto, Heracles
- Jeremias Räikkönen, Heracles
- Rico Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Felix Sjöblom, Ahjo Training Center
- Edvin Pihlak, Orion's Belt
- Otto Riekkinen, Kuopion Gladiator Factory
- Emma Moilanen, MMA Imatra
- Voitto Kaalikoski, Proeliator Jiu-Jitsu
- Iida Suvanto, MMA Imatra
- Aisla Lehtinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Julia Hakkarainen, Polar Jiu Jitsu Team
- Emma Kari, Hangon Hyrskyt
- Tuomas Lehto, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Luka Kaipomäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Otto Hyöty, Tampereen Jujutsukoulu
- Jennika Kivimäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Viljami Mäenpää, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Teo Sarivaara, Helsingin Itsepuolustuskoulu
24
35+ kg
- Eemeli Vuorio, GB Gym
- Jemina Matilainen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Julius Wirlander, Ahjo Training Center
- Oliver Rehtonen, Ahjo Training Center
- Viivi Lindström, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Eino Valtanen, Polar Jiu Jitsu Team
- Verneri Vehmainen, Takado
- Lassi Riihelä, Heracles
- Henri Kantanen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Tatu Hietamäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Jesse Tuovinen, Takado
- German Gildemann, Orion's Belt
- Nooa Niskanen, Ahjo Training Center
- Oliver Gustafsson, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Otto Säynäjärvi, Ahjo Training Center
- Juho Jaatinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
16
2006-2005 synt.
-35 kg
- Timofei Hinkonen, Sambo Helsinki
- Tanzila Dolakova, Sambo Helsinki
- Muhammad Sakalov, Sambo Helsinki
- Mico Talsi, Polar Jiu Jitsu Team
- Vilho Silvennoinen, Heracles
- Cassandra Hietalahti, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Vili Passila, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Ivetta Pihlak, Orion's Belt
- Valtteri Siistonen , Proeliator Jiu-Jitsu
- Kevin Jansson, Hangon Hyrskyt
- Atte Kautonen, MMA Imatra
- Tuomas Rantala, MMA Imatra
- Eelis Rajala, Kuopion Gladiator Factory
- Jade Heikkinen, Kuopion Gladiator Factory
- Luukas Järvinen, Ahjo Training Center
- Adrian Canta, Barreto Helsinki
16
-40 kg
- Rino Vask, Sambo Helsinki
- Jesper Julin, Oulun Kamppailuklubi
- Riina Myllylä, Barreto Helsinki
- Sebastian Bastman, Ahjo Training Center
- Victor Gustafsson, Takado
- Janette Nurminen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Arttu Syysmäki, Heracles
- Leevi Holmström, Heracles
- Aaron Albrecht, Takado
- Hugo Vähäkuopus, Polar Jiu Jitsu Team
- Tommy Vähäkuopus, Polar Jiu Jitsu Team
- Veikko Kaalikoski, Proeliator Jiu-Jitsu
- Jami Käkränen, MMA Imatra
- Elias Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Vinnie Hakkarainen, Polar Jiu Jitsu Team
- Kristian Österberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Jonne Bamberg, Polar Jiu Jitsu Team
17
-45 kg
- Ivan Rogozin, Sambo Helsinki
- Anton Alekseenko, Polar Jiu Jitsu Team
- Sani Brännfors, Oulun Kamppailuklubi
- Roni Tuovinen, Takado
- Silja Piironen, MMA Imatra
- Eetu Tolonen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Teemu Pokkinen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Samuli Haapakari, Tampereen Jujutsukoulu
- Olivia Hyöty, Tampereen Jujutsukoulu
- Veeti Kurhela, RNC Sport Club
10
45+ kg
- Matias Behm, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Aleksi Haataja, Barreto Helsinki
- Kaapo Kvick, Heracles
- Sauli Haitto, Heracles
- Gabriel Santos, Barreto Helsinki
- Maiju Aurala, MMA Imatra
- Igor Kalina, MMA Imatra
- Iiris Niskanen, Ahjo Training Center
- Jasper Nordlund, Polar Jiu Jitsu Team
- Pyry Tiainen, Ahjo Training Center
- Christian Uusitalo, Hangon Hyrskyt
- Jimmy Salama, Barreto Helsinki
- Meri Liivak, Polar Jiu Jitsu Team
- Justus Räikkönen, Takado
- Evi Sarivaara, Helsingin Itsepuolustuskoulu
15
2004-2003 synt.
Yhteensä: 191 ottelijaa.
Polar Jiu Jitsu Team 24
Heracles 21
MMA Imatra 19
Ahjo Training Center 13
Barreto Helsinki 13
Takado 13
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 13
Barreto Jiu-Jitsu Lahti 10
Helsingin Itsepuolustuskoulu 10
Tampereen Jujutsukoulu 7
Sambo Helsinki 7
Hangon Hyrskyt 7
Kuopion Gladiator Factory 4
Orion's Belt 4
Pankration Gym 3
RNC Sport Club 3
Lohjan Kamppailukeskus 3
Proeliator Jiu-Jitsu 3
Porin Kamppailu-urheilukeskus 3
GB Gym 3
Sisu Gym 2
sport scool #2 Spb 2
Oulun Kamppailuklubi 2
Järvenpään Kehäkarhut 1
Stone Fight 1