Ilmoittautuminen päättyy 20.02.2022.
Osallistumismaksu
35,00 € 6.2.2022 asti
45,00 € 13.2.2022 asti
55,00 € 20.2.2022 asti
Sinun pitää kirjautua sisään, että voit ilmoittautua kilpailuihin.
Kuvaus
No-Gi SM-kilpailut 2022 järjestetään Ideapark Lempäälän BläkBoxissa 26.-27.2.2022.
Jokaisella kilpailijalla tulee olla SBJJL:n lisenssi vuodelle 2022 sekä heidän tulee edustaa liiton 2022 vuosimaksun suorittanutta jäsenseuraa.
SM-kilpailuun saavat osallistua Suomen kansalaiset ja sekä vähintään kaksi vuotta maassa vakituisesti asuneet henkilöt.
Kilpailukutsu
No-Gi SM-kilpailut 2022
AIKA JA PAIKKA
26.-27.2.2022
Ideapark Lempäälä
Ideaparkinkatu 4, 37570 Lempäälä
JÄRJESTÄJÄ
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto
http://www.bjjliitto.fi
VYÖLUOKAT JA PAINOSARJAT
Miehet
Valkovöiset: -61.5, -67.5, -73.5, -79.5, -85.5, -91.5, -97.5, 97.5+ kg ja avoin painosarja
Sinivöiset: -61.5, -67.5, -73.5, -79.5, -85.5, -91.5, -97.5, 97.5+ kg ja avoin painosarja
Purppuravöiset: -67.5, -73.5, -79.5, -85.5, -91.5, -97.5, 97.5+ kg ja avoin painosarja
Ruskea- ja mustavöiset: -67.5, -73.5, -79.5, -85.5, -91.5, 91.5+ kg ja avoin painosarja
Naiset
Valkovöiset: -56.5, -61.5, -66.5, -71.5, 71.5+ kg ja avoin painosarja
Sinivöiset: -56.5, -61.5, -66.5, -71.5, 71.5+ kg ja avoin painosarja
Purppura-, ruskea- ja mustavöiset: -56.5, -61.5, -66.5, -71.5, 71.5+ kg ja avoin painosarja
Punnitus suoritetaan otteluvarusteet päällä ennen ottelijan ensimmäistä ottelua. Jos ottelijan paino ylittää ilmoitetun sarjan painorajan, hänet diskataan punnituksessa. Punnitukseen saapuessa ottelija todistaa henkilöllisyytensä kuvallisella henkilöllisyystodistuksella (esim. ajokortti, passi, henkilökortti, jne.).
Kilpailuissa on käytössä ns. 3-ottelijan -sääntö eli jos painosarjassa on vain kaksi (2) tai vähemmän ottelijoita, ei ko. sarjaa otella eikä sarjassa jaeta palkintoja; pois lukien vyöluokkien “+” -painosarjat. Ilmoittautumisajan päätyttyä kilpailijan tulee ilmoittaa 48 tunnin kuluessa halukkuutensa osallistua oteltavaan painosarjaan, johon ottelija läpäisee punnitusrajan, lähettämällä viestiä osoitteeseen kilpailut@bjjliitto.fi (kilpailijan tulee varmistua siitä, että saa liitolta vahvistuksen siirrosta uuteen painosarjaan). Muussa tapauksessa hänen osallistumisensa kilpailuihin automaattisesti peruuntuu ja hänelle palautetaan suorittamansa osallistumismaksu.
Avoimiin painosarjoihin ilmoittaudutaan kilpailupaikalla ja niihin osallistumiseen vaaditaan otteleminen toteutuneessa painosarjassa. Etukäteen voi siis ilmoittautua ainoastaan painosarjoihin.
PALKINNOT
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto tukee sinivöisten, purppuravöisten ja ruskea-/mustavöisten (naisissa sinivöisten ja purppura-/ruskea-/mustavöisten) painosarjojen voittajien kilpailumatkojen kustannuksia 300 eurolla IBJJF International & European Open ja World No-Gi 2022-2023 -kilpailuihin, AJP Tour No-Gi 2022-2023 –kilpailuihin sekä ADCC Qualifiers/Trials ja World Championship -kilpailuihin seuraavan vuoden aikana (1.3.2023 mennessä).
Lisäksi kaikkia avointen painosarjojen voittajia tuetaan 300 euron korvauksella yllä mainittuihin kilpailuihin seuraavan vuoden aikana (1.3.2023 mennessä).
SBJJL:n tuki korvataan kilpailumatkaan kohdistuvia kuitteja vastaan. Tuki on henkilökohtainen eikä sitä voi siirtää tai myydä toiselle henkilölle. Palkintohakemus, liitteineen, tulee tehdä kilpailumatkan jälkeen ja palauttaa viimeistään yhden (1) kuukauden kuluessa kilpailuajankohdasta.
Parhaan seuran palkinto myönnetään yksittäiselle seuralle joka kerää eniten pisteitä koko kilpailussa kaikki ottelusarjat huomioon ottaen. (Tiimi tai joukkue joka koostuu useammasta erillisestä seurasta ei voi kilpailla parhaan seuran palkinnosta.)
Pisteet lasketaan seuraavalla tavalla: kulta 9 pst, hopea 3 pst, pronssi 1 pst.
SÄÄNNÖT
Ottelut otellaan IBJJF:n virallisilla säännöillä (http://ibjjf.org/rules/) kilpailukutsussa mainittuja poikkeuksia lukuunottamatta.
Naisten purppura-/ruskea-/mustavöisten painosarjat otellaan ruskeavöiden säännöillä.
Rash guardin tulee olla lyhyt- tai pitkähihainen ihonmyötäinen paita. Rash guardin värityksessä on oltava vähintään 10% oteltavan vyöluokan (elitessä vyöarvon) mukaista väriä sallittujen valkoisen ja mustan päävärin lisäksi. Mustavöiset ottelijat saavat halutessaan käyttää osana No-Gi-otteluasuaan mustaa rash guardia, jonka värikokonaisuudessa on pieni määrä punaista. T-paidassa, hihattomassa paidassa tai paidatta ei saa otella.
Shortsien tulee olla löysät (boardshorts). Elastisesta materiaalista valmistetut / kompressio / trikooshortsien käyttö on sallittu vain näiden edellä mainittujen shortsien alla. Shortsien ja trikoohousujen on oltava mustat, valkoiset, mustavalkoiset ja niissä sallitaan rajoitukseton määrä oteltavan vyöluokan (elitessä vyöarvon) mukaista väriä. Valmistajan merkit ym. voivat poiketa tästä värikoodista. Shortsien lahkeen pää tulee sijoittua polven yläosan ja siitä mitattuna max. 15 cm (polven yläpuolelle) väliselle alueelle, mutta lähtökohtaisesti ulottua reiden puolivälin alapuolelle.
Naisille on sallittu myös trikoiden käyttö ilman shortseja. Kaikki ottelijat voivat käyttää mustia, valkoisia, mustavalkoisia trikoita sääntöjen mukaisten shortsien alla. Myös trikoissa sallitaan rajoituksetta oteltavan vyöluokan (elitessä vyöarvon) mukainen väritys. Missään otteluasun vaatekappaleessa ei saa olla osia, jotka ovat omiaan aiheuttamaan fyysistä vahinkoa tai loukkaantumisen (vetoketjut, napit jne.).
Otteluvarustuksen tulee olla puhtaat ja ehjät!
Valkovyöluokkaan osallistumisoikeuden epäävät tekijät ovat kilpailukokemus amatöörivapaaottelussa SM- tai kansainvälisissä kilpailuissa, ammattilaisvapaaottelukokemus, mustavyö judossa sekä kilpailukokemus vapaapainissa tai kreikkalais-roomalaisessa painissa SM- tai kansainvälisissä kilpailuissa. Alle 18-vuotiaana hankittu kilpailukokemus ei sen sijaan ole esteenä valkovyöluokkaan osallistumiselle.
Valkovöiset aikuiset sekä juniorivöiset nuoret voivat halutessaan ilmoittautua sinivöisten vyöluokkaan. Näin tehdessään heidän tulee huomioida se, että heidän ei ole enää mahdollista otella valkovyöluokassa missään tulevissa SBJJL:n arvokilpailuissa. Otteluasun tulee olla oteltavan vyöluokan mukainen.
Jokainen kilpailija on velvoitettu ymmärtämään ja sitoutuu noudattamaan Suomen antidoping -säännöstöä sekä sen periaatteita. https://www.suek.fi/sv/suomen-antidopingsaannosto
OTTELUAIKA
Valkovöiset: 5 min
Sinivöiset: 6 min
Purppuravöiset (miehet): 7 min
Ruskea-mustavöiset (miehet): 8 min
Purppura-, ruskea- ja mustavöiset (naiset): 8 min
OSALLISTUMISMAKSU JA ILMOITTAUTUMINEN
Osallistumismaksu riippuu ilmoittautumispäivämäärästä.
35 € 6.2. saakka
45 € 13.2. saakka
55 € 20.2. saakka
Osallistumismaksu maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä. Voit vaihtaa sarjaasi tai peruuttaa ilmoittautumisesi viimeiseen ilmoittautumispäivään saakka.
Osallistumismaksu palautetaan ainoastaan lääkärintodistusta vastaan ja jos ottelija on suorittanut perumisen järjestelmään ennen ilmoittautumisajan päättymistä. Viimeinen ilmoittautumispäivä on 20.2.2022. Ottelijan peruessa osallistumisensa SBJJL:n kilpailijalisenssimaksua ei palauteta.
Flunssaoireisena ei saa saapua paikalle.
VAKUUTUS
Kilpailun järjestäjä EI vakuuta ottelijoita.
Jokaisella osallistujalla tulee olla SBJJL:n lisenssi vuodelle 2022 ja edustaa voi vain liiton jäsenseuroja. SM-kilpailuun saavat osallistua Suomen kansalaiset ja sekä vähintään kaksi vuotta maassa vakituisesti asuneet henkilöt.
KATSOJAT
(Julkaisemme lisätietoja myöhemmin).
Tilaisuus lähetetään live stream-lähetyksenä.
TAPAHTUMAN MUUTOKSET JA/TAI PERUUNTUMINEN
Kisajärjestäjä pidättää itsellään oikeuden muuttaa tapahtumaa ja/tai peruuttaa tapahtuman lyhyelläkin varoitusajalla mahdollisten pandemiarajoitusten vuoksi. Tilaisuuden peruuntuessa kisajärjestäjä palauttaa ilmoittautumismaksut (ei koske SBJJL:n kilpailijalisenssiä), mutta ei ole velvollinen korvaamaan muita mahdollisia kilpailuihin liittyviä kustannuksia.
LISÄTIETOJA
kilpailut@bjjliitto.fi
Aikataulu
Huom! Kellonajat ovat toistaiseksi suuntaa-antavia. Vahvistetut ajat julkaistaan viimeistään kisaviikolla.
Lauantai 26.2.2022
Värivöiden painosarjat sekä värivöiden avoimet painosarjat
Kilpailupaikalle pääsee sisään klo 9.00 ja ottelut alkavat klo 10.00.
Sunnuntai 27.2.2022
Valkovöiden painosarjat sekä valkovöiden avoimet painosarjat
Kilpailupaikalle pääsee sisään klo 10.00 ja ottelut alkavat klo 11.00.
Kaavioista (julkaistaan kisaviikolla) voi tarkistaa oman ottelunumeronsa.
Liput
Ei lippuja
Kaaviot
Miehet Valkovyöt
Miehet Sinivyöt
Miehet Purppuravyöt
Miehet Ruskea- ja mustavyöt
Naiset Valkovyöt
Naiset Sinivyöt
Naiset Purppura-, ruskea- ja mustavyö
Ilmoittautuneet
Men Valkovyöt
-67.5 kg
- viktor oliferuk, Sport Club Achilles
- Veeti Miikki, MMA Lappeenranta
- Eelis Autio, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Teuvo Väänänen, MMA Rovaniemi
- Jaakko Seppänen, Kajaanin Ju-Jutsuseura
- Joonas Koivunen, Sigma Jiu-Jitsu
- Luca Salvatore Tasco, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jesse Keihäs, Turun Ju-jutsuseura
- Nicky Hoddy, Ahjo Training Center
- Tomi Nyberg , Järvenpään Kehäkarhut
10
-73.5 kg
- Aleksi Murto, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Tomas Vesalainen, Finnfighters Gym
- Joonas Vaakanainen, Jyväskylän Fight Club
- Elias Ahlfors, Finnfighters Gym
- Konsta Vottonen, MMA Team 300
- Toni Lifländer, MMA Lappeenranta
- henri torstensson, MMA Kotka
- Aleksi Heikkinen, Kamppailu Center
- Leevi Heino, Lahden Kamppailulajikeskus
- Miska Kankaanpää, MMA Team 300
- Topi Veirto, Sigma Jiu-Jitsu
- Aleksi Tammela, Tampereen Jujutsukoulu
- Joni Koski, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Miki Pajula, Järvenpään Kehäkarhut
- Mats Böök, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Toni Survonen, Combat Juju
- Kristian Österberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Antti Autio, Tampereen Jujutsukoulu
- Topi Höykinpuro, MMA Team 300
- Pelle Heikkilä, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Julius Wirlander, Ahjo Training Center
- Juuso Metsola, MMA Kotka
- Petter Lunabba, Helsingin Ju-jutsuklubi
23
-79.5 kg
- Eino Alamettälä, Tampereen Jujutsukoulu
- Samu Pasanen, Sisu Gym
- Anssi Rajala, Function X Jiu Jitsu
- Edgar Basmakov, Orion's Belt
- Sivan Amin, Sisu Gym
- Samuel Sonntag, Polar Jiu Jitsu Team
- Daniel Koski, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Sami Virtanen, Lahden Kamppailulajikeskus
- Vili Kähäri, Lahden Kamppailulajikeskus
- Timi Wuorinen, MMA Team 300
- Eduard Duplenkov, Sport Club Achilles
- Karo Wrja, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Matias Äijö, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Otso Vikman, Sigma Jiu-Jitsu
- jesse liimatainen, BJJ Kouvola
- Meli Salin, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Joonas Rintala, MMA Seinäjoki
- Ville Nurmela, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Olli Nikula, Oulun Kamppailuklubi
- Tatu Suuripää, MMA Team 300
- Kim Kuusisto, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Severi Kyllönen, MMA Team 300
- Veli-Pekka Kangastupa, MMA Seinäjoki
- aatu santala, Lahden Gentai
- Rio Duarte, DOJO ry.
- Eemeli Santala, Lahden Gentai
- Otto Haahti, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jan Torvinen, Orion's Belt
- Robert Hietamäki, MMA Team 300
- German Gildemann, Ahjo Training Center
- Jussi Eirikkä, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Simon Lehtimäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- vladyslav Tverdous, Polar Jiu Jitsu Team
- Sampo Koho, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Ossi Rantanen, MMA Team 300
35
-85.5 kg
- Sami Knuutinen, Tampereen Jujutsukoulu
- Petrus Somerkoski, Function X Jiu Jitsu
- Aatu Keränen, Tampereen Jujutsukoulu
- Juho Kalander, Polar Jiu Jitsu Team
- Sakari Lehtonen, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Mahmuud Al-hello, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Niki Raiskio, Submission Tampere
- Arttu Lehtonen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Elmo Lehtinen, BJJ Kouvola
- Kristjan Kriisa, Combat Society
- Santtu Mutanen, MMA Team 300
- Eemil Nikki, Combat Juju
- Konsta Ranta, Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Ville Sahravuo, Takado
- Janis Linden, Polar Jiu Jitsu Team
- Ronny Kengo, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Isak Höglund, Polar Jiu Jitsu Team
17
-91.5 kg
- Topi Kotti, Tampereen Jujutsukoulu
- Jesse Torvinen, Sigma Jiu-Jitsu
- jani lehtonen, Finnfighters Gym
- Niklas Suvitie, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- jaakko liinamo, Lahden Kamppailulajikeskus
- Dan Uussaari, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jan Niemi, Sisu Gym
- Jeremy Heyno, Takado
- Robin Strömberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Leevi Seesjärvi, Finnfighters Gym
- Leo Isokivijärvi, Oulun Kamppailuklubi
11
-97.5 kg
- Heikki Pirilä, Polar Jiu Jitsu Team
- Joonas Mäkinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Roni Tuomi, Finnfighters Gym
- Kuutti Asikainen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jaakko Raatikainen, MMA Team 300
- Janne Öysti, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Vesa Mäkelä, Sigma Jiu-Jitsu
- Matti Supperi, Polar Jiu Jitsu Team
- Aquila Ferreira, MMA Team 300
- Jarmo Lehmusjärvi, Skeletor Wrestling
- Markus Ratilainen, MMA Joensuu
- Ioannis Hatzidimitriu, MMA Team 300
12
97.5+ kg
- Pasi Lassila, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jaakko Erkkilä, Combat Society
- Paolo Haapanen, Finnfighters Gym
- Niko Sjögren, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Rasmus Meller, MMA Rovaniemi
- Aleksi Haviala, Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Sakari Laitila, MMA Team 300
- Jussi Harju, Combat Juju
- Tommi Järvinen, Sisu Gym
- Aleksi Vihonen, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Jaakko Juvonen, Jyväskylän Fight Club
- klaus bergius, MMA Team 300
- Tommi Lindvall, Tampereen Jujutsukoulu
- Reeti Laihorinne, Crest - Professional Fighting Center
14
Open Class
- Samu Pasanen, Sisu Gym
- Petrus Somerkoski, Function X Jiu Jitsu
- Aatu Keränen, Tampereen Jujutsukoulu
- Juho Kalander, Polar Jiu Jitsu Team
- Anssi Rajala, Function X Jiu Jitsu
- Elias Ahlfors, Finnfighters Gym
- Sakari Lehtonen, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Joonas Mäkinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Paolo Haapanen, Finnfighters Gym
- jani lehtonen, Finnfighters Gym
- Roni Tuomi, Finnfighters Gym
- Edgar Basmakov, Orion's Belt
- Niki Raiskio, Submission Tampere
- Sivan Amin, Sisu Gym
- Niko Sjögren, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Sami Virtanen, Lahden Kamppailulajikeskus
- Janne Öysti, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Vili Kähäri, Lahden Kamppailulajikeskus
- Eduard Duplenkov, Sport Club Achilles
- Teuvo Väänänen, MMA Rovaniemi
- Dan Uussaari, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Karo Wrja, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Meli Salin, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
- Jan Niemi, Sisu Gym
- Olli Nikula, Oulun Kamppailuklubi
- Sakari Laitila, MMA Team 300
- Kim Kuusisto, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Severi Kyllönen, MMA Team 300
- Topi Veirto, Sigma Jiu-Jitsu
- Eemil Nikki, Combat Juju
- aatu santala, Lahden Gentai
- Rio Duarte, DOJO ry.
- Eemeli Santala, Lahden Gentai
- Jussi Harju, Combat Juju
- Jeremy Heyno, Takado
- Toni Survonen, Combat Juju
- Jesse Keihäs, Turun Ju-jutsuseura
- Ville Sahravuo, Takado
- Tommi Järvinen, Sisu Gym
- German Gildemann, Ahjo Training Center
- Antti Autio, Tampereen Jujutsukoulu
- Janis Linden, Polar Jiu Jitsu Team
- Topi Höykinpuro, MMA Team 300
- Jaakko Juvonen, Jyväskylän Fight Club
- Jarmo Lehmusjärvi, Skeletor Wrestling
- Markus Ratilainen, MMA Joensuu
- Simon Lehtimäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Musa Baijduev, Sambo Espoo ry.
- Ibragim Baijduev, Sambo Espoo ry.
- Isak Höglund, Polar Jiu Jitsu Team
- Ioannis Hatzidimitriu, MMA Team 300
- Reeti Laihorinne, Crest - Professional Fighting Center
- vladyslav Tverdous, Polar Jiu Jitsu Team
- Sampo Koho, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
54
Men Sinivyöt
-67.5 kg
- Roope Ollikainen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 4
- Verneri Hakkinen, MMA Team 300 3
- Tuomas Knuutinen, Oulun Kamppailuklubi 4
- max hynninen, Sisu Gym 3
- Konsta Urhonen, MMA Imatra
- Atte Alanne, BJJ Vaasa 1
- Riku Virpi, Ahjo Training Center
- Onni Lindqvist, Sigma Jiu-Jitsu 1
- Jukka Leppänen, Vantaan Kamppailukeskus 16
- Eetu Tolonen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 9
- Miika-Erik Tikkanen, MMA Rovaniemi 3
- Pavel Tchernykh, GB Gym 4
- Rasmus Mäkinen, Delariva Finland/Salini Sport Center
13
-73.5 kg
- Bao Vu, BJJ Vaasa
- Mici Saaristo, Finnfighters Gym 4
- rasul khataev, Loop Jiu-Jitsu
- Lauri Uuniemi, Oulun Kamppailuklubi
- Mauri-Matti Lahti, MMA Team 300 8
- Otto Kärhä, MMA Rovaniemi 2
- Santeri Kangas, Total Center Lahti 14
- thiago fernandes de sousa, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Kasper Vuorijärvi, Polar Jiu Jitsu Team
- Joonas Toivola, Sisu Gym
- Riku Liukkonen, MMA Lappeenranta 15
- Jaakko Lempiäinen, Crest - Professional Fighting Center
- Mikael Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 4
- Onni Rostila, RNC Sport Club
- Mikko Lindroos, DOJO ry. 8
- Juan de Dios Magdaleno, DOJO ry. 5
16
-79.5 kg
- Atte Ovaska, Sisu Gym 11
- Tuomo Mäkelä, Nurmijärven Kamppailijat 1
- Kim Teikari, Sisu Gym 5
- Joni Lipiäinen, Loop Jiu-Jitsu 5
- Samuel Hernberg, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Sebastian Sonntag, Polar Jiu Jitsu Team 45
- Sami Öfverberg, Nurmijärven Kamppailijat 4
- Elmo Peltonen, MMA Team 300 1
- Aki Laakso, PP Jiujitsu Helsinki ry 4
- Risto hämäläinen, BJJ Kouvola
- Niko Rantala, Polar Jiu Jitsu Team 17
- Justus Vesala, MMA Imatra 11
- Tuomo Salo, MMA Imatra 8
- Tomi Pitkänen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 1
- Jaakko Pöyhönen, Jyväskylän Fight Club
- Markus Ylikoski, Sigma Jiu-Jitsu
- Henri Saarenpää, MMA Seinäjoki
- Jouni Turunen, Total Center Lahti
- Sampo Putkuri, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Joona Neuvonen, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Janne Petäjäjärvi, Oulun Kamppailuklubi 1
- Sami Kaisanlahti, Kamppailuareena Mikkeli BJJ 1
- Ville Aaltonen, DOJO ry.
- Sebastian Aarnio, PP Jiujitsu Helsinki ry 5
- Jarkko Kaikkonen, MMA Team 300
- Manu Rantanen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Boris Sirel, Buli Jiu-Jitsu
- Sulo Niemi, Kamppailuareena Mikkeli BJJ
- Roope Nuorento, Ahjo Training Center 2
29
-85.5 kg
- Elmeri Joronen, Helsingin Ju-jutsuklubi 13
- Teemu Rämä, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jesse Mutikainen, MMA Imatra
- Saku Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 8
- Valtteri Merilehto, Oulun Kamppailuklubi
- Arseni Aznjuk, Orion's Belt 6
- Emil Mattsson, Polar Jiu Jitsu Team
- Aleksi Kousa, Helsingin Haka
- Willem Hietala, Crest - Professional Fighting Center
- Roope Koskinen, Finnfighters Gym 9
- Markus Oksman, Finnfighters Gym 25
- Tuomas Tuovinen, Polar Jiu Jitsu Team 11
- Yvan Kasongo, GB Gym
- Julius Pelkonen, Sisu Gym 16
- Sami Weber, Porin Kamppailu-urheilukeskus 21
- Karo Salminen, Ahjo Training Center
- Artem Rybushkin, Loop Jiu-Jitsu 10
- Tomi Keinänen, DOJO ry.
18
-91.5 kg
- Elia Linnapuomi, Ahjo Training Center 8
- Mikko Vuorikoski, Sisu Gym
- Ilari Siikonen, BJJ Vaasa 13
- Anttoni Koivulehto, MMA Team 300 4
- Anton Laaksonen, Sigma Jiu-Jitsu 2
- Tuomas Kause, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Tuomas Manninen, MMA Rovaniemi 5
- Dmitry Remeshkov, Orion's Belt 23
- Eemeli Ronkonen, Sigma Jiu-Jitsu 3
- Eetu Rintamaa, Vieskan Voima
- Juho Suvanto, MMA Imatra 10
- Henri Göös, Helsingin Paini-Miehet
- Mikael Nikki, Combat Juju
- Aleksi Stoilov, MMA Team 300
- Panu Kangas, Savate Club Fight & Fitness ry
- Jymy Parhiala, DOJO ry. 8
- Valtteri Leinonen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 24
- Joonas Lastunen, BJJ Vaasa
- Johan Koskinen, Finnfighters Gym
- Joonas Kaunisto, Tampereen Jujutsukoulu 4
- Lauri Voog, Combat Society 17
21
Open Class
- Atte Ovaska, Sisu Gym 11
- Elia Linnapuomi, Ahjo Training Center 8
- Nuutti Lind, MMA Rovaniemi
- Elmeri Joronen, Helsingin Ju-jutsuklubi 13
- rasul khataev, Loop Jiu-Jitsu
- Teemu Rämä, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Verneri Hakkinen, MMA Team 300 3
- Sami Öfverberg, Nurmijärven Kamppailijat 4
- Akseli Arvaja, Tampereen Jujutsukoulu 6
- Niko Rantala, Polar Jiu Jitsu Team 17
- Santeri Kangas, Total Center Lahti 14
- max hynninen, Sisu Gym 3
- Tuomas Manninen, MMA Rovaniemi 5
- Jesse Mutikainen, MMA Imatra
- Victor Kasurinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Saku Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 8
- Dmitry Remeshkov, Orion's Belt 23
- Matti Aurala, MMA Imatra
- Henri Göös, Helsingin Paini-Miehet
- Tomi Kasper, Ahjo Training Center 15
- Akseli Kaasalainen, MMA Vantaa 59
- Sampo Putkuri, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Jonne Jokela, Oulun Kamppailuklubi
- Joona Neuvonen, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Mikael Nikki, Combat Juju
- Sakari Valo, MMA Kotka 9
- Rostislav Aminov, Orion's Belt 2
- Arseni Aznjuk, Orion's Belt 6
- Emil Mattsson, Polar Jiu Jitsu Team
- Aleksi Kousa, Helsingin Haka
- Jymy Parhiala, DOJO ry. 8
- Ville Aaltonen, DOJO ry.
- Pavel Tchernykh, GB Gym 4
- Jarkko Kaikkonen, MMA Team 300
- Roope Koskinen, Finnfighters Gym 9
- Markus Oksman, Finnfighters Gym 25
- Manu Rantanen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Rasmus Mäkinen, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Mikko Lindroos, DOJO ry. 8
- Yvan Kasongo, GB Gym
- Sami Weber, Porin Kamppailu-urheilukeskus 21
- Tomi Keinänen, DOJO ry.
42
Men Purppuravyöt
-79.5 kg
- Patricio Diaz-Abasta, PP Jiujitsu Helsinki ry 7 1
- Oleg Elizarov, Sport Club Achilles 3 2
- Per Sipola, MMA Team 300 17
- Petri Veskoniemi, BJJ Kouvola 1
- Sakari Vanhanen, Sigma Jiu-Jitsu 33 6
- Lemar Khan, Porin Kamppailu-urheilukeskus 70 14
- Josi Kokkonen, Polar Jiu Jitsu Team 9
- Mikael Suonpää, Tampereen Jujutsukoulu 8 11
- Mergim Syla, Polar Jiu Jitsu Team 43 5
- Otto Haapa-aho, Monkey Grip Jiu Jitsu 8 2
10
Open Class
- Oleg Elizarov, Sport Club Achilles 3 2
- Riku Kerkkä, Lahden Kamppailulajikeskus 1
- Jouko Koskinen, Helsingin Ju-jutsuklubi 16 7
- Per Sipola, MMA Team 300 17
- Markus Vilkka, MMA Team 300 3 5
- Lemar Khan, Porin Kamppailu-urheilukeskus 70 14
- Mikko Pouru, Finnfighters Gym 40 8
- Aki Kortetmäki, Tampereen Jujutsukoulu 7 9
- Atte Heiskanen, Polar Jiu Jitsu Team 5
- Mikael Suonpää, Tampereen Jujutsukoulu 8 11
- Olli Kapiainen, BJJ Vaasa 58
- Mergim Syla, Polar Jiu Jitsu Team 43 5
- Petrus Haverinen, Kuopion Gladiator Factory 29 27
- Juho Sormunen, Tampereen Jujutsukoulu 3
- Otto Haapa-aho, Monkey Grip Jiu Jitsu 8 2
- Jussi Paakkinen, Tampereen Jujutsukoulu 1 9
- Tommi Toikkanen, Polar Jiu Jitsu Team 5
- Jouko Loikkanen, Tampereen Jujutsukoulu 1 1
18
Men Ruskea- ja mustavyöt
-79.5 kg
- Lasse Rahkolin, Sisu Gym 15 37
- Oskari Auvinen, Hipko 1 12 16
- Petri Aaltonen, Polar Jiu Jitsu Team 33 18
- Kalle Arvelin, Lahden Kamppailulajikeskus 2
- Petri Moilanen, Sigma Jiu-Jitsu 3 17 12
- Kristjan Mäe, GB Gym 2 5 17
- Jesse Kujanpää, Jyväskylän Fight Club 5 14
- Lauri Rossinen, MMA Joensuu 9 34
- Jarmo Petäjäjärvi, Oulun Kamppailuklubi 1 4 16
- Jaakko Hulkkonen, Tampereen Jujutsukoulu 1 8 53
- Joona Posa, Kamppailu Center 2
- Miska Meronen, Jyväskylän Fight Club 2 6
12
Open Class
- Aleksandr Cassén, Orion's Belt 1 1 13
- Oskari Auvinen, Hipko 1 12 16
- Petri Aaltonen, Polar Jiu Jitsu Team 33 18
- Kalle Arvelin, Lahden Kamppailulajikeskus 2
- Severi Nenonen, Total Center Lahti 2 32
- Mattias Kasurinen, Polar Jiu Jitsu Team 47 24
- Tuomas Kokkonen, GB Gym 6 26
- Kristjan Mäe, GB Gym 2 5 17
- Heikki Jussila, Helsingin Paini-Miehet 3 6 14
- Roni Silvennoinen, Function X Jiu Jitsu 15 8 9
- Tuomas Simola, Lahden Gentai 1 1 13
- Jarmo Petäjäjärvi, Oulun Kamppailuklubi 1 4 16
- Janne Toivanen, Sisu Gym 1 6 5
- Juha Käki, DOJO ry. 1 1 2
- Perttu Tepponen, Tampereen Jujutsukoulu 1 8 57
- Aki Teräväinen, Tampereen Jujutsukoulu 5 18 2
16
Women Valkovyöt
Open Class
- Amanda Tuomola, Finnfighters Gym
- Jenni Muunoja, Finnfighters Gym
- Enni Tuomola, Finnfighters Gym
- Laura Lahti, MMA Kotka
- Roosa Heinonen, Oulun Kamppailuklubi
- Niina Hietamäki, MMA Team 300
- Noémie Hueber, Turun Ju-jutsuseura
- Antonia Haga, Savonlinnan Fighters House
- Aada Lehtonen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Malla Ylitalo, Oulun Kamppailuklubi
- Sheila Wallenius, Combat Academy of Finland
- Isla Fono, Oulun Kamppailuklubi
12
Women Sinivyöt
-61.5 kg
- Eili Ristimäki, Finnfighters Gym 7
- Anniina Loponen, Takado 7
- Ida Laine, Finnfighters Gym
- Minna Grusander, Finnfighters Gym 24
- Reetta Knuuttila, Jyväskylän Fight Club 2
- Peppi Paananen, BJJ Vaasa
- Heidi Saren, Loop Jiu-Jitsu 25
- Mari Itkonen, Kamppailuareena Mikkeli BJJ
- Patricia Lehto, Combat Academy of Finland
- Janika Antinmaa, MMA Team 300 3
- Milla Orava, MMA Rovaniemi 2
11
-66.5 kg
- Enni Silvennoinen, Heracles
- Maija Vähä, Oulun Kamppailuklubi
- Sani Brännfors, Oulun Kamppailuklubi 5
- Noora Virkkunen, Sisu Gym 7
- Hanna Santavuori, Finnfighters Gym 5
- Milena Raappana, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Johanna Sillanpää, Total Center Lahti 6
- Lulu Marins, Ahjo Training Center
- Julia Nokelainen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 38
- Emmi Nurmilaakso, MMA Team 300
- Anniina Saksanen, MMA Lappeenranta
- Sanni-Mari Käkilehto, Oulun Kamppailuklubi
12
Open Class
- Johanna Rysälä, Kajaanin Ju-Jutsuseura 3
- Pilvi Laihonen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 1
- Sani Brännfors, Oulun Kamppailuklubi 5
- Noora Virkkunen, Sisu Gym 7
- Siiri Mikola, Takado 4
- Hanna Santavuori, Finnfighters Gym 5
- Helene Vanninen, Sigma Jiu-Jitsu 8
- Milena Raappana, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Martta Koiranen, MMA Team 300
- Ida Laine, Finnfighters Gym
- Minna Grusander, Finnfighters Gym 24
- Chamia Chabbi, Tampereen Jujutsukoulu 2
- Reetta Knuuttila, Jyväskylän Fight Club 2
- Johanna Sillanpää, Total Center Lahti 6
- Maiju Aurala, MMA Imatra
- Mira Hautamäki , GB Gym 39
- Aino Kartela, MMA Team 300 13
- Laura Aurolahti, Buli Jiu-Jitsu
- Janette Nurminen, Sigma Jiu-Jitsu 2
- Elisa Koivupuu, MMA Team 300
- Janika Antinmaa, MMA Team 300 3
- Milla Orava, MMA Rovaniemi 2
22
Women Purppura-, ruskea- ja mustavyö
Yhteensä: 411 ottelijaa.
MMA Team 300 32
Polar Jiu Jitsu Team 25
Finnfighters Gym 24
Helsingin Ju-jutsuklubi 22
Tampereen Jujutsukoulu 21
Porin Kamppailu-urheilukeskus 20
Sigma Jiu-Jitsu 20
Sisu Gym 17
Oulun Kamppailuklubi 16
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 11
Ahjo Training Center 10
Orion's Belt 9
MMA Imatra 9
DOJO ry. 9
Jyväskylän Fight Club 9
BJJ Vaasa 8
MMA Rovaniemi 8
PP Jiujitsu Helsinki ry 8
MMA Seinäjoki 7
GB Gym 7
Lahden Kamppailulajikeskus 6
Loop Jiu-Jitsu 6
MMA Kotka 5
Combat Society 5
BJJ Kouvola 5
MMA Lappeenranta 5
Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat 5
Function X Jiu Jitsu 4
Combat Juju 4
Sport Club Achilles 4
Takado 4
Combat Academy of Finland 4
Heracles 4
Kamppailuareena Mikkeli BJJ 4
Total Center Lahti 4
Hipko 3
Nurmijärven Kamppailijat 3
Crest - Professional Fighting Center 3
Vieskan Voima 3
Buli Jiu-Jitsu 3
Lahden Gentai 3
Turun Ju-jutsuseura 2
Brazilian Jiu-jitsu Academy 2
Gracie Barra Kouvola 2
Sambo Espoo ry. 2
MMA Vantaa 2
Helsingin Paini-Miehet 2
Savate Club Fight & Fitness ry 2
Delariva Finland/Salini Sport Center 2
Kamppailu Center 2
Kajaanin Ju-Jutsuseura 2
MMA Joensuu 2
Järvenpään Kehäkarhut 2
Vantaan Kamppailukeskus 1
Skeletor Wrestling 1
Helsingin Haka 1
RNC Sport Club 1
Kuopion Gladiator Factory 1
Monkey Grip Jiu Jitsu 1
Submission Tampere 1
Savonlinnan Fighters House 1