Ilmoittautuminen päättyy 12.03.2023.
Osallistumismaksu
25,00 € 12.3.2023 asti
Sinun pitää kirjautua sisään, että voit ilmoittautua kilpailuihin.
Kuvaus
Suomen Brasilialaisen Ju-Jutsun Liitto järjestää Junnu Cup II -osakilpailun Lempäälän Ideaparkissa 18.03.2023.
Vanhimpien junioreiden sarjat (2003-2009 -syntyneet) otellaan Nuorten SM-kilpailuina (erillinen ilmoittautuminen).
Kilpailukutsu
KILPAILUKUTSU – JUNNU CUP II -OSAKILPAILU
AIKA JA PAIKKA
Lauantai 18.3.2023
Ideapark, Lempäälä
JÄRJESTÄJÄ
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto
https://www.bjjliitto.fi
ILMOITTAUTUMINEN:
Ilmoittautuminen tulee suorittaa viimeistään 12.3.2023. Tämän jälkeen ilmoittautumisia ei enää oteta vastaan.
Ilmoittautuminen SBJJL:n sivuilta kilpailujärjestelmän kautta:
http://www.bjjliitto.fi/tapahtumat.php
Rekisteröityminen kilpailupaikalla, punnitus sekä pukutarkistus (vain ehjällä puvulla voi otella!) suoritetaan ottelemaan siirryttäessä.
OSALLISTUMISMAKSU JA KILPAILULISENSSI:
Jokaisella osallistujalla tulee olla SBJJL:n kilpailijalisenssi vuodelle 2023 ja edustaa voi vain liiton jäsenseuroja.
Osallistumismaksu on 25€.
Osallistumismaksu (sekä tarvittaessa kilpailijalisenssin lunastaminen) suoritetaan liiton kilpailujärjestelmään kilpailuihin ilmoittautumisen yhteydessä.
Mikäli tytöt ikäluokissa 2006-2011 haluavat osallistua sekä tyttöjen avoimeen että yleiseen painosarjaan, voivat he ilmoittauduttuaan ensimmäiseen sarjaan lähettää sähköpostin osoitteeseen kilpailut@bjjliitto.fi ja pyytää lisäystä myös toiseen sarjaan. Pyynnöt tulee tehdä 12.3.2023 mennessä.
SARJAT:
Vuoden 2023 viralliset SBJJL:n juniorisarjat.
VAKUUTUS:
Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta.
Kaikilla ottelijoilla tulee olla kilpailun kattava tapaturmavakuutus tai ottelijat kilpailevat omalla vastuullaan.
OTTELUAJAT:
2016-syntyneet ja nuoremmat 3 min
2015-2014-syntyneet 3 min
2013-2012-syntyneet 4 min
2011-2010-syntyneet 4 min
SÄÄNNÖT:
2016-syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
2015-2014-syntyneet 3 min: ilman lopetuksia
2013-2012-syntyneet 4 min: lopetuksilla
2011-2010-syntyneet 4 min: lopetuksilla
2013-2010 syntyneet ottelevat IBJJF juniorisäännöillä.
Kiellettyjä lopetustekniikoita ovat 2013–2010 syntyneillä:
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- kaikki käsitriangelikuristukset
- kaikki jalkalukot
- banana split (jalkoja eri suuntiin venyttävät lopetustekniikat)
Kaikille kielletyt tekniikat ovat pelkästä päästä heittäminen; vastustajan paiskaaminen (slämmääminen) tai tahallinen pudottaminen ja heittäminen pää tai niska edellä mattoon; sormien ja varpaiden vääntely; kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin; sormien työntäminen vastustajan silmiin tai suuhun; lyöminen ja potkiminen; suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset; hauislukot; rannelukot; jalkasakset alasvientinä; lock down -tekniikka ”half guard” -positiossa; vastustajan tahallinen vahingoittaminen.
Em. kiellettyjen tekniikoiden tekeminen johtaa diskaukseen.
Kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat myös yhden jalan alasviennit siten, että pää jää ulkopuolelle (tilanne pysäytetään ja jatketaan keskeltä pystystä) sekä guardiin hyppääminen (hyppääjälle varoitus ja jatketaan keskeltä pystystä). Otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta ovat kiellettyjä, tällöin tuomari purkaa otteet ja antaa varoituksen keskeyttämättä kuitenkaan tilannetta.
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus)
- Tuomarin keskeytykseen (lopetusotteen ollessa uhkaavan näköinen tuomarin velvollisuus on suojella ottelijaa ja keskeyttää ottelu, loukkaantuminen, diskaus)
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari valitsee voittajan sen perusteella, kumpi ottelijoista oli aktiivisempi tai lähempänä pistepositioita.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää ottelun.
PISTEET:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Otteluissa käytettävät varusteet:
- Polvisuojien, muiden suojien, tukien tai teippausten tulee olla sellaista materiaalia ja siten asetettu, että
ne eivät voi vahingoittaa toista ottelijaa millään tavoin (kovat alasuojat on kielletty)
- Puvun tulee olla ehjä ja puhdas sekä hihojen pituus / väljyys riittävä
- Viralliset määräykset täyttävä puku, pl. värirajoitukset eli puvun väri on vapaa
KATSOJAT
Sisäänpääsymaksu: aikuiset 10€, alle 12v 5€
Liput myynnissä verkossa ja paikanpäällä.
Kisapaikalle pääsee alaikäisten ottelijan kanssa yksi (1) huoltaja, jonka tulee olla ottelijan mukana hänen saapuessaan kisapaikalle. Mahdollinen toinen huoltaja (esim. vanhempi) sekä isovanhemmat puoleen hintaan.
Ottelijan toisen huoltajan ja isovanhempien tulee saapua paikalle yhdessä ottelijan kanssa saadakseen alennusta sisäänpääsystä. Em. etuhintaisia lippuja myynnissä ainoastaan ovella.
Ennakkoon lunastetut liput eivät ole palautus- eivätkä vaihtokelpoisia.
PALKINNOT:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan).
KISAJÄRJESTÄJÄ TEKEE KAIKKI OTTELUKAAVIOT VALMIIKSI ENNEN KISOJA JA NIITÄ EI PYSTYTÄ MUOKKAAMAAN ENÄÄ KISAPAIKALLA
Lisätietoja:
kilpailut@bjjliitto.fi
Aikataulu
Kilpailupaikalle pääsee klo 9 ja ottelut alkavat klo 10 nuorimpien ottelijoiden sarjoilla edeten painoluokittain kohti vanhimpien sarjoja.
Rekisteröityminen ja punnitus sekä pukutarkistus (vain ehjällä puvulla voi otella!) suoritetaan ottelemaan siirryttäessä.
Ottelut etenevät keskimäärin n. 50-60 ottelua tunnissa. Oman ottelunumeron perusteella voi arvioida ottelun ajankohdan. Huom! Jokainen ottelija on vastuussa itse siitä, että on ajoissa paikalla.
Liput
Ei lippuja
Kaaviot
2016 synt. ja nuoremmat
2015-2014 synt.
2013-2012 synt.
2011-2010 synt.
Ilmoittautuneet
2016 synt. ja nuoremmat
2015-2014 synt.
-30 kg
- Felix Wahlberg, GB Gym
- Tarmo Soikkeli, BJJ Uurainen
- Maksim Veidenbaum, Sambo Espoo ry.
- Niilo Iiskola, BJJ Kouvola
- Osvald Juokslahti, Hipko
- Tuukka Lahtinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Dmitrii Kylmäsu, Sport Club Achilles
- Sanni Koskenkorva, BJJ Uurainen
- Uuno Rissanen, Ahjo Training Center
- Vilkko Vahla, Jyväskylän Fight Club
- Ilja Sanaia, Sport Club Achilles
- Milo Terho, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Lilian Popov, GB Gym
13
-35 kg
- Niilo Määränen, BJJ Uurainen
- Leonard Mustafi, Sport Club Achilles
- Timur Zaljaznōi, Sport Club Achilles
- Stefania Monica Ciubotaru, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Jasmin Bamberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Rami Penttinen, BJJ Uurainen
- Emilia Look, Sport Club Achilles
- Kaarlo Lindlöf, Hipko
- Artjom Monahhov, Sambo Espoo ry.
- Ernest Pihlak, Orion's Belt
- Jesse Silander, MMA Imatra
11
2013-2012 synt.
-35 kg
- Toni Lindholm, Ahjo Training Center
- Arina Chernykh, Sport Club Achilles
- Oliver Lahti, Polar Jiu Jitsu Team
- Arsenii Erpichev, Sambo Espoo ry.
- Toivo Pitkänen, Hipko
- Atte Sailio, BJJ Kouvola
- Devid Sanaia, Sport Club Achilles
- Artjom Balaban, Sambo Espoo ry.
- Daryan Yagmur, Sport Club Achilles
- Asla Jaakkola, Ahjo Training Center
10
-40 kg
- Noel Ekroth, Polar Jiu Jitsu Team
- Inessa Penttinen, BJJ Uurainen
- Veeti Kallioinen, Jyväskylän Fight Club
- Nikita Vodakov, Sambo Espoo ry.
- Nadezhda Vallander, Sport Club Achilles
- Jemina Haapanen, BJJ Kouvola
- Luka Peltoniemi , BJJ Uurainen
- Shamil Ibragimkhalilov, Sambo Hokuto BJJ
- Aarni Soppela, Hipko
- Aleksandr Kapanen, Sambo Hokuto BJJ
- Inna Koskenkorva, BJJ Uurainen
- Mohamad Tagabi, Hipko
- Victor Lebedev, Sambo Hokuto BJJ
- Patrick Sandberg, Takado
- Bianca Popov, GB Gym
- Jeremias Rajakallio, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
16
2011-2010 synt.
-41 kg
- Alex Mäkelä, Tampereen Jujutsukoulu
- Veeti Poikonen, Jyväskylän Fight Club
- Leevi Poikonen, Jyväskylän Fight Club
- Lilia Luukkonen, GB Gym
- Nikita Mironov, Orion's Belt
- Veelis Bäckman, Hangon Hyrskyt
- Maya Saifullah, GB Gym
- Leonardo Sorainen, Hipko
- Titus Nylund, Polar Jiu Jitsu Team
- Alex Rusanovich, Sambo Espoo ry.
- Edvin Grönvall, Hipko
- Eemeli Matilainen, Total Center Lahti
- Miron Niemenmaa, Orion's Belt
- Mitri Mäkelä, Finnfighters Gym
- Halla Vahla, Jyväskylän Fight Club
- Kristina Arkatova , Sport Club Achilles
- Emil Gunnar, BJJ Kouvola
17
-47 kg
- Gabriela Syväterä, Tampereen Jujutsukoulu
- Robin Järvinen, GB Gym
- Sergei Erpichev, Sambo Espoo ry.
- Said Ibragimkhalilov, Sambo Hokuto BJJ
- Samuel Sammalkivi, Hipko
- Otso Soppela, Hipko
- Omar Tagabi, Hipko
- Luca Vostila, BJJ Kouvola
- Artem Kosarev, Orion's Belt
- Otto Arokoski, Ahjo Training Center
- Isabel Popov, GB Gym
- Jusa Turunen, Polar Jiu Jitsu Team
- Dmitrii Starodubtsev, Sambo Espoo ry.
13
Yhteensä: 147 ottelijaa.
Sport Club Achilles 27
Hipko 16
Orion's Belt 14
BJJ Uurainen 13
Sambo Espoo ry. 13
GB Gym 11
BJJ Kouvola 10
MMA Imatra 7
Jyväskylän Fight Club 7
Polar Jiu Jitsu Team 6
Sambo Hokuto BJJ 5
Ahjo Training Center 4
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 4
Tampereen Jujutsukoulu 3
Total Center Lahti 2
Takado 2
Delariva Finland/Salini Sport Center 1
Hangon Hyrskyt 1
Finnfighters Gym 1