Ilmoittautuminen päättyy 13.11.2022.
Osallistumismaksu
35,00 € 30.10.2022 asti
45,00 € 6.11.2022 asti
55,00 € 13.11.2022 asti
Sinun pitää kirjautua sisään, että voit ilmoittautua kilpailuihin.
Kuvaus
BJJ SM-kilpailut 2022 järjestetään Lempäälän Ideaparkissa 19.-20.11.2022.
Jokaisella osallistujalla tulee olla SBJJL:n lisenssi vuodelle 2022. SM-kilpailuun saavat osallistua Suomen kansalaiset ja sekä vähintään kaksi vuotta maassa vakituisesti asuneet henkilöt. Kilpailija on velvollinen, kilpailuorganisaation näin pyytäessä, esittämään viranomaisten myöntämä dokumentaatio, jossa todennetaan Suomen kansalaisuus tai kilpailuihin vaadittu luvallinen oleskeluaika Suomessa
Kilpailukutsu
Brasilialaisen Jujutsun SM-kilpailut 2022
AIKA JA PAIKKA
19.-20.11.2022
Ideapark, Lempäälä
JÄRJESTÄJÄ
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto
http://www.bjjliitto.fi
Jokaisella osallistujalla tulee olla SBJJL:n kilpailjalisenssi vuodelle 2022 ja edustaa voi vain liiton jäsenseuroja.
SM-kilpailuihin saavat osallistua Suomen kansalaiset ja vähintään kaksi vuotta maassa vakituisesti asuneet henkilöt. Kilpailija on velvollinen, kilpailuorganisaation näin pyytäessä, esittämään viranomaisten myöntämä dokumentaatio, jossa todennetaan Suomen kansalaisuus tai kilpailuihin vaadittu luvallinen oleskeluaika Suomessa.
VYÖLUOKAT JA PAINOSARJAT
Miehet
Valkovöiset: -64, -70, -76, -82.3, -88.3, -94.3, -100.5, 100.5+ kg ja avoin painosarja
Sinivöiset: -64, -70, -76, -82.3, -88.3, -94.3, -100.5, 100.5+ kg ja avoin painosarja
Purppuravöiset: -70, -76, -82.3, -88.3, -94.3, -100.5, 100.5+ kg ja avoin painosarja
Ruskea- ja mustavöiset: -70, -76, -82.3, -88.3, -94.3, 94.3+ kg ja avoin painosarja
Naiset
Valkovöiset: -58.5, -64, -69, -74, 74+ kg ja avoin painosarja
Sinivöiset: -58.5, -64 kg, -69, -74, 74+ kg ja avoin painosarja
Purppura-, ruskea- ja mustavöiset: -58.5, -64, -69, -74, 74+ kg ja avoin painosarja,
Punnitus suoritetaan otteluvarusteet päällä ennen ottelijan ensimmäistä ottelua. Jos ottelija ei mahdu painosarjaansa, hänet diskataan punnituksessa. Punnitukseen saapuessa ottelija todistaa henkilöllisyytensä kuvallisella henkilöllisyystodistuksella (esim. ajokortti, passi, henkilökortti, jne.).
Kilpailuissa on käytössä ns. 3-ottelijan -sääntö eli jos painosarjassa on vain kaksi (2) tai vähemmän ottelijoita, ei ko. sarjaa otella eikä sarjassa jaeta palkintoja; pois lukien vyöluokkien “+” -painosarjat. Ilmoittautumisajan päätyttyä kilpailijan tulee ilmoittaa 48 tunnin kuluessa halukkuutensa osallistua ylempään painosarjaan lähettämällä viestiä osoitteeseen kilpailut@bjjliitto.fi (kilpailijan tulee varmistua siitä, että saa liitolta vahvistuksen siirrosta uuteen painosarjaan). Muussa tapauksessa hänen osallistumisensa kilpailuihin automaattisesti peruuntuu ja hänelle palautetaan suorittamansa osallistumismaksu.
Avoimiin painosarjoihin ilmoittaudutaan kilpailupaikalla ja niihin osallistumiseen vaaditaan otteleminen toteutuneessa painosarjassa. Etukäteen voi siis ilmoittautua ainoastaan painosarjoihin.
PALKINNOT
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto (SBJJL) tukee sinivöisten, purppuravöisten ja ruskea-/mustavöisten (naisissa sinivöisten ja purppura-/ruskea-/mustavöisten) painosarjojen voittajien kilpailumatkojen kustannuksia 300 eurolla sekä kaikkia avointen painosarjojen voittajien kilpailumatkojen kustannuksia 500 eurolla IBJJF World/European Championships & International Open 2023 -kilpailuihin sekä AJP Grand Slam/International Tour/World Championship 2023 -kilpailuihin.
Kansainvälisissä kilpailuissa juvenile ja junior -sarjoissa ottelevat nuoret voivat hyödyntää palkintostipendiä myös muihin lajin (gi/nogi) kilpailuihin kuin suoraan em. kohdennettuihin (näistä tulee olla etukäteen yhteydessä liittoon).
SBJJL pidättää oikeuden muuttaa tai/ja tarkentaa kohdennettuja kilpailuja halutessaan.
Palkintokorvaus on voimassa 31.12.2023 asti.
SBJJL:n tuki korvataan kilpailumatkaan kohdistuvia kuitteja vastaan. Tuki on henkilökohtainen eikä sitä voi siirtää tai myydä toiselle henkilölle. Palkintohakemus, liitteineen, tulee tehdä kilpailumatkan jälkeen ja palauttaa viimeistään yhden (1) kuukauden kuluessa kilpailuajankohdasta.
Parhaan seuran palkinto myönnetään yksittäiselle seuralle joka kerää eniten pisteitä koko kilpailussa kaikki ottelusarjat huomioon ottaen. (Tiimi tai joukkue joka koostuu useammasta erillisestä seurasta ei voi kilpailla parhaan seuran palkinnosta.)
Pisteet lasketaan seuraavalla tavalla: kulta 9pst - hopea 3pst - pronssi 1pst.
SÄÄNNÖT
Ottelut otellaan IBJJF:n virallisilla säännöillä (http://ibjjf.org/rules/) kilpailukutsussa mainittuja poikkeuksia lukuunottamatta.
Naisten purppura-/ruskea-/mustavöisten painosarjat otellaan ruskeavöiden säännöillä.
Ottelupuvun sallitut värit ovat valkoinen, sininen (royal, ei esim. navy) ja musta. Takin ja housujen tulee olla samanväriset. Sallitut paikat logoille ja muille kangasmerkeille löytyvät IBJJF:n sivustolta. Otteluvarustuksen tulee olla puhdas sekä täysin ehjä; myös vyön. Otteluvarustus tarkistetaan punnituksen yhteydessä ja ellei vaatimukset täyty, ottelija ei läpäise tarkastusta ja hänet diskataan. Otteluvarustuksen kuntoa seurataan ja tarkastetaan läpi koko kilpailun ja ottelijalta voidaan evätä osallistuminen, ellei otteluvarustus täytä asetettuja vaatimuksia. Ottelijalla on aikataulun rajoissa mahdollisuus uudelleen tarkastukseen.
Valkovöisten sarjoihin osallistumisoikeuden epäävät tekijät ovat kilpailukokemus amatöörivapaaottelussa SM- tai kansainvälisissä kilpailuissa, ammattilaisvapaaottelukokemus, musta vyö judossa sekä kilpailukokemus vapaapainissa tai kreikkalais-roomalaisessa painissa SM- tai kansainvälisissä kilpailuissa. Alle 18-vuotiaana hankittu kilpailukokemus ei sen sijaan ole esteenä valkovöisten sarjoihin osallistumiselle.
Valkovöiset aikuiset sekä juniorivöiset nuoret voivat halutessaan ilmoittautua sinivöisten vyöluokkaan. Näin tehdessään heidän tulee huomioida se, että heidän ei ole enää mahdollista otella valkovyöluokassa missään tulevissa SBJJL:n arvokilpailuissa. Otteluasun tulee olla oteltavan vyöluokan mukainen.
Jokainen kilpailija on velvoitettu ymmärtämään ja sitoutuu noudattamaan Suomen antidoping -säännöstöä sekä sen periaatteita. https://www.suek.fi/sv/suomen-antidopingsaannosto
OTTELUAIKA
Valkovöiset: 5 min
Sinivöiset: 6 min
Purppuravöiset: 7 min
Ruskea-mustavöiset: 8 min
Purppura-, ruskea- ja mustavöiset: 8 min
OSALLISTUMISMAKSU JA ILMOITTAUTUMINEN
Osallistumismaksu riippuu ilmoittautumispäivämäärästä.
35 € 30.10. saakka
45 € 6.11. saakka
55 € 13.11. saakka
Osallistumismaksu maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä. Voit vaihtaa sarjaasi tai peruuttaa ilmoittautumisesi viimeiseen ilmoittautumispäivään saakka järjestelmän kautta.
Osallistumismaksu palautetaan ainoastaan lääkärintodistusta vastaan ja jos ottelija on suorittanut perumisen järjestelmään ennen ilmoittautumisajan päättymistä. Viimeinen ilmoittautumispäivä on 13.11.2022. Ottelijan peruessa osallistumisensa SBJJL:n kilpailijalisenssimaksua ei palauteta.
VAKUUTUS
Kilpailun järjestäjä EI vakuuta ottelijoita.
KATSOJAT JA LIITTYVÄT RAJOITTEET
verkkolippu: Aikuiset 1pv 10€ ja alle 10v 5€
paikanpäältä: Aikuiset 1pv 13€ ja alle 10v 7€
* Jokaisella liiton jäsenseuralla on käytössä kaksi (2) seurapassia, joilla nimetyt (nimet lauantaille ja sunnuntaille annetaan toimitsijoille kisapaikalle saavuttaessa) passinhaltijat pääsevät sisään.
TAPAHTUMAN MUUTOKSET JA/TAI PERUUNTUMINEN
Kisajärjestäjä pidättää itsellään oikeuden muuttaa tapahtumaa sekä siihen liittyviä ehtoja ja järjestelyjä ja/tai peruuttaa tapahtuman lyhyelläkin varoitusajalla esimerkiksi mahdollisten pandemiarajoitusten vuoksi. Tilaisuuden peruuntuessa kisajärjestäjä palauttaa ilmoittautumismaksut (ei koske SBJJL:n kilpailijalisenssiä), mutta ei ole velvollinen korvaamaan muita mahdollisia kilpailuihin liittyviä kustannuksia.
LISÄTIETOJA
kilpailut@bjjliitto.fi
Aikataulu
Lauantai 19.11.2022
Värivöiden painosarjat sekä värivöiden avoimet painosarjat
Kilpailupaikalle pääsee sisään klo 9.00 ja ottelut alkavat klo 10.00.
Sunnuntai 20.11.2022
Valkovöiden painosarjat sekä valkovöiden avoimet painosarjat
Kilpailupaikalle pääsee sisään klo 10.00 ja ottelut alkavat klo 11.00.
Kaavioista voi tarkistaa oman ottelunumeronsa.
Liput
Ei lippuja
Kaaviot
Miehet Valkovyöt
Miehet Sinivyöt
Miehet Purppuravyöt
Miehet Ruskea- ja mustavyöt
Naiset Valkovyöt
Naiset Sinivyöt
Naiset Purppura-, ruskea- ja mustavyö
Ilmoittautuneet
Men Valkovyöt
-64kg
- Ibragim Baijduev, Sambo Espoo ry.
- Musa Baijduev, Sambo Espoo ry.
- Mikael Mäki, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Henri Ämmälä, MMA Seinäjoki
- Elmo Matero, Polar Jiu Jitsu Team
- Jerry Rinne, Vantaan Kamppailukeskus
- Kevin Jansson, Hangon Hyrskyt
- Heikki Hyvärinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Samuel Karhunpesä Kidney, Kushin-Kan ry
- Nicky Hoddy, Polar Jiu Jitsu Team
- Jerry Valjakka, Lahden Gentai
11
-70kg
- Jyri Saarenheimo, Buli Jiu-Jitsu
- omar gutierrez, Buli Jiu-Jitsu
- Rauno Naves, Buli Jiu-Jitsu
- Matias Tuominen, MMA Team 300
- Joonas Koivunen, Sigma Jiu-Jitsu
- Ilja Korneev, Sambo Espoo ry.
- Antti Lempiäinen, Crest - Professional Fighting Center
- Ogtay Ahmadli, Takado
- Riku Häkkänen, Sigma Jiu-Jitsu
- Jani Lassila, Buli Jiu-Jitsu
- Reima Winter, Polar Jiu Jitsu Team
- Niko Anttila, Ahjo Training Center
- Tommi Lindholm, Ahjo Training Center
- Dias Ilin, Sambo Espoo ry.
- khalil albumofarraj, Takado
- Pauli Lehtomurto, Kushin-Kan ry
- Kalle Luukkanen, GB Gym
- Samuli Määttänen, Kushin-Kan ry
- Luca Salvatore Tasco, Helsingin Ju-jutsuklubi
19
-76kg
- Aapo Kinnunen, BJJ Kouvola
- Jere Laukkanen, Kokkolan Budo
- Leo Rantanen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Dmitry Shumeylo, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Andrei Antonov, Sambo Espoo ry.
- Mats Böök, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Eemeli Hyttinen, Oulun Kamppailuklubi
- Vanja Malka, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Otso Kinanen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Eino Alamettälä, Tampereen Jujutsukoulu
- Joonas Pehkonen, Polar Jiu Jitsu Team
- Markus Jounela, Gracie Barra Kouvola
- Hosein Akrami, Tampereen Jujutsukoulu
- Can Kolho, Loop Jiu-Jitsu
- Juuso Makkonen, Ahjo Training Center
- Julius Lohman, Gracie Barra Kouvola
- aatu santala, Lahden Gentai
- Patrik Rautiainen, Buli Jiu-Jitsu
- German Gildemann, Sisu Gym
- Riku Mäntysalo, Finnfighters Gym
- andré backman, Turun Ju-jutsuseura
- Tino Parkkinen, BJJ Vaasa
- Nico Hopeasaari, Barreto Helsinki
- Kari Lindberg, BJJ Vaasa
- Juuso Vesala, BJJ Vaasa
- Rasmus Edsvik, Polar Jiu Jitsu Team
- severi ojanperä, BJJ Vaasa
- konsta silaste, Lohjan Kamppailukeskus
- Sulo Heikkola, Kamppailu Center
- Milo Kinnunen, Sisu Gym
30
-82.3kg
- Tomas Biaudet, Combat Academy of Finland
- Veeti Toijanen, BJJ Kouvola
- Dan Uussaari, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Juraj Kyppö, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Marco Syväntö, Combat Society
- Levon Lopez-Eknosyan, Polar Jiu Jitsu Team
- Aki Isto, Tornion Jujutsuseura
- Tomi Vainionpää, Jyväskylän Fight Club
- Gramoz Shpendi , Helsingin Ju-jutsuklubi
- Juuso Kemppi, Gracie Barra Kouvola
- Aleksei Semakin, Turun Ju-jutsuseura
- Aaro Sillanpää, RJS Samurai
- Aulis Honkanen, Buli Jiu-Jitsu
- Kalle Kuha, Loop Jiu-Jitsu
- Otso Vikman, Sigma Jiu-Jitsu
- Julius Koponen, Kushin-Kan ry
- Jyri Huhtala, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jone Kotomäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Dan Liiman, Turun Ju-jutsuseura
- Eelis Niskala, Ahjo Training Center
- Marcus Salminen, Polar Jiu Jitsu Team
- Eemeli Santala, Lahden Gentai
- Kimi Siitari, Buli Jiu-Jitsu
- Joni Jaakkonen, Tampereen Jujutsukoulu
- Peter Vilander, Loop Jiu-Jitsu
- Elmo Minkkinen, Crest - Professional Fighting Center
- Rinat Sharifullin, GB Gym
- Jussi Tamski, Tampereen Jujutsukoulu
- Linus Nyman, Polar Jiu Jitsu Team
- Miika Mäenpää, BJJ Vaasa
- Topi Ketonen, Loop Jiu-Jitsu
- Jens Schnabel, Tampereen Jujutsukoulu
- Tiitus Mäkelä, BJJ Vaasa
- Henri Nuottonen, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Aleksandr Tikkanen, Sisu Gym
- Roope Gustafsson, Tampereen Jujutsukoulu
- Miikka Kovalainen, MMA Vantaa
37
-88.3kg
- Juha Mustajärvi, Tampereen Jujutsukoulu
- Otto Haahti, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Kuutti Asikainen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Tomi Mylly, Turun Ju-jutsuseura
- Kai Ratilainen, Finnfighters Gym
- Panu Heikkinen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Joonas Laakkonen, Finnfighters Gym
- Tuomas Juhonen, Sigma Jiu-Jitsu
- Ville Virtanen, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Vilhelm Sirén, Takado
- Ville Sahravuo, Takado
- Aatos Atti, Helsingin Paini-Miehet
- Jaakko Laaksonen, Turun Ju-jutsuseura
- Oliver Gustafsson, Hipko
- Jesse Ikola, BJJ Vaasa
- Jere Laaksonen, Buli Jiu-Jitsu
- Jani Pekkanen, Sigma Jiu-Jitsu
- Kalle Rautava, Turun Ju-jutsuseura
- Olavi Pennanen, MMA Rovaniemi
- Mikael Perttula, Vantaan Kamppailukeskus
- Miikael Tuovinen, Loop Jiu-Jitsu
- Mikko Kivenne, Loop Jiu-Jitsu
- Konsta Liikala, BJJ Vaasa
- Sakari Lehtonen, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat
24
-94.3kg
- Miika Mölsä, Nurmijärven Kamppailijat
- Mikko Oksman, Savate Club Fight & Fitness ry
- Harri Pikkarainen, Järvenpään Kehäkarhut
- Otso Mäkelä, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Lassi Sihvonen, Total Center Lahti
- Rasmus Meller, Arctic Fight Club Levi ry
- Iiro Loijas, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Henri Jaara, Oulun Kamppailuklubi
- Tuukka Kemppi, Gracie Barra Kouvola
- Arttu Lehtonen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jesse Torvinen, Sigma Jiu-Jitsu
- Atte Taimisto, Gracie Barra Kouvola
- samir moniruzzaman, Kuopion Gladiator Factory
- Jan Niemi, Sisu Gym
- Pertti Takala, BJJ Vaasa
- Tommi Karhu, Tampereen Jujutsukoulu
- lauri Karppinen, Polar Jiu Jitsu Team
17
-100.5kg
- Seppo Terho, Loop Jiu-Jitsu
- Aku Lindström, Järvenpään Kehäkarhut
- Mika Kortelainen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Topias Kukkola, BJJ Kouvola
- Lauri Pelkonen, Turun Ju-jutsuseura
- Arttu Haimi, Gracie Barra Kouvola
- Nedzad Ulakovic, Loop Jiu-Jitsu
- Rainer Taipale, Vieskan Voima
- Juho Oinas, Tornion Jujutsuseura
- Andrei Murashkin, BJJ Vaasa
- Sakari Valtamo, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
11
100.5+ kg
- Phu Nguyen, Buli Jiu-Jitsu
- Aleksi Vihonen, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Joonas Korhonen, Kuopion Gladiator Factory
- Edvard Nyman, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Julius Alenius, Ahjo Training Center
- Reeti Laihorinne, Crest - Professional Fighting Center
- Jussi Harju, Combat Juju
- Mikko Puharinen, Buli Jiu-Jitsu
- Jaakko Erkkilä, Combat Society
- Igor Musakka, GB Gym
- Joonas Bergman, Ahjo Training Center
- klaus bergius, Tampereen Jujutsukoulu
12
Open Class
- Aapo Kinnunen, BJJ Kouvola
- Jere Laukkanen, Kokkolan Budo
- Harri Pikkarainen, Järvenpään Kehäkarhut
- Aku Lindström, Järvenpään Kehäkarhut
- Mika Kortelainen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Tomi Mylly, Turun Ju-jutsuseura
- Rasmus Meller, Arctic Fight Club Levi ry
- Andrei Antonov, Sambo Espoo ry.
- Iiro Loijas, PP Jiujitsu Helsinki ry
- Levon Lopez-Eknosyan, Polar Jiu Jitsu Team
- Ibragim Baijduev, Sambo Espoo ry.
- Musa Baijduev, Sambo Espoo ry.
- Aki Isto, Tornion Jujutsuseura
- Eemeli Hyttinen, Oulun Kamppailuklubi
- Kai Ratilainen, Finnfighters Gym
- Henri Jaara, Oulun Kamppailuklubi
- Joonas Korhonen, Kuopion Gladiator Factory
- Joonas Laakkonen, Finnfighters Gym
- Gramoz Shpendi , Helsingin Ju-jutsuklubi
- Tuomas Juhonen, Sigma Jiu-Jitsu
- Vilhelm Sirén, Takado
- Antti Lempiäinen, Crest - Professional Fighting Center
- Elmo Matero, Polar Jiu Jitsu Team
- Jani Lassila, Buli Jiu-Jitsu
- Otso Vikman, Sigma Jiu-Jitsu
- Aatos Atti, Helsingin Paini-Miehet
- Oliver Gustafsson, Hipko
- Edvard Nyman, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Arttu Haimi, Gracie Barra Kouvola
- Jone Kotomäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Eelis Niskala, Ahjo Training Center
- Marcus Salminen, Polar Jiu Jitsu Team
- Julius Lohman, Gracie Barra Kouvola
- Atte Taimisto, Gracie Barra Kouvola
- Eemeli Santala, Lahden Gentai
- Kalle Rautava, Turun Ju-jutsuseura
- Riku Mäntysalo, Finnfighters Gym
- Jan Niemi, Sisu Gym
- Tino Parkkinen, BJJ Vaasa
- Pertti Takala, BJJ Vaasa
- Nicky Hoddy, Polar Jiu Jitsu Team
- Miika Mäenpää, BJJ Vaasa
- Kari Lindberg, BJJ Vaasa
- Juuso Vesala, BJJ Vaasa
- Tommi Karhu, Tampereen Jujutsukoulu
- Rasmus Edsvik, Polar Jiu Jitsu Team
- severi ojanperä, BJJ Vaasa
- Juho Oinas, Tornion Jujutsuseura
- Konsta Liikala, BJJ Vaasa
- Tiitus Mäkelä, BJJ Vaasa
- Andrei Murashkin, BJJ Vaasa
- Luca Salvatore Tasco, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Joonas Bergman, Ahjo Training Center
- klaus bergius, Tampereen Jujutsukoulu
54
Men Sinivyöt
-70kg
- Markku Halinen, Buli Jiu-Jitsu 1
- Elias Ahlfors, Finnfighters Gym
- Tuomas Knuutinen, Oulun Kamppailuklubi 11
- Otto Pulkki, BJJ Kouvola 1
- Erno Rättö, Sigma Jiu-Jitsu 2
- Kasper Portin, GB Gym 5
- Ramzan Gazmagomaev, GB Gym 6
- Miika-Erik Tikkanen, Oulun Kamppailuklubi 10
- Eetu Tolonen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 13
- Leo Ailio, Loop Jiu-Jitsu
- Tuomas Lehto, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 13
11
-76kg
- Filip Juselius, Helsingin Ju-jutsuklubi 13
- Mikko Sirviö, Buli Jiu-Jitsu 5
- Jaakko Lempiäinen, Crest - Professional Fighting Center 16
- Otto Kärhä, Oulun Kamppailuklubi 18
- Anton Saari, Hipko
- Sulo Junnila, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat 1
- Olli Nikula, Oulun Kamppailuklubi
- Roope Niemi, Combat Society 8
- Lauri Uuniemi, Oulun Kamppailuklubi 8
- Roope Ollikainen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 3
- Jukka Puurtinen, Jyväskylän Fight Club
- Juha Peltola, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 5
- Heritieux Kialanda, Barreto Helsinki 12
- Petter Lunabba, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Miki Pajula, Järvenpään Kehäkarhut
- thiago fernandes de sousa, Delariva Finland/Salini Sport Center 6
- Mikael Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 2
- Lauri Räsänen, Nurmijärven Kamppailijat
- jesse liimatainen, BJJ Kouvola
- Ronny Kengo, Helsingin Ju-jutsuklubi
20
-82.3kg
- Otto Mäntyniemi, Finnfighters Gym 2
- Samuel Hernberg, Helsingin Ju-jutsuklubi 14
- Karl Schultheis, GB Gym 6
- Teemu Rämä, Helsingin Ju-jutsuklubi 9
- Karo Wrja, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Sakari Laulaja, Loop Jiu-Jitsu 1
- Oliver Hakkarainen, Hipko
- Mirko Mäkinen, Helsingin Paini-Miehet 2
- Joakim Väärälä, Tornion Jujutsuseura
- Joona Neuvonen, PP Jiujitsu Helsinki ry 19
- Leevi Ahonen, Oulun Kamppailuklubi
- Buja Rezvani, Buli Jiu-Jitsu 1
- Jaakko Pöyhönen, Jyväskylän Fight Club 4
- Kim Toivanen, Nurmijärven Kamppailijat
- Hugo Eriksson, Turun Ju-jutsuseura 8
- Tuomo Mäkelä, Nurmijärven Kamppailijat 12
- Väinö Lahtinen, MMA Vantaa
- Matias Kaijomaa, Tampereen Jujutsukoulu 1
- Simon Lehtimäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 8
- Aleksi Hakkarainen, Turun Ju-jutsuseura 7
20
-88.3kg
- Alexander Joly, Hipko
- Jarno Laine, MMA Team 300 1
- Albert Helisten, Kamppailu Center
- Mikko Hännikäinen, Loop Jiu-Jitsu 27
- Toni Kaartoaho, Delariva Finland/Salini Sport Center 1
- Mikko Honkonen, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Ville Salminen, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Kalle Rämä, BJJ Kouvola 11
- Juha Mattila, RJS Samurai
- Tuomas Teittinen, Combat Society 2
- Kaupo Karjane, Combat Society
- Isak Höglund, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Santtu Viirret, Oulun Kamppailuklubi
- Anton Laaksonen, Sigma Jiu-Jitsu 9
- Ilari Siikonen, BJJ Vaasa 9
- Saku Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 19
- Aatu Keränen, Tampereen Jujutsukoulu 11
- Arseni Aznjuk, Orion's Belt 16
- Santeri Mikkola, Hipko
- Aleksi Kurronen, Kamppailuareena Mikkeli BJJ 6
- Anttoni Heinänen, Jyväskylän Fight Club 5
- Henri Saarenpää, MMA Seinäjoki 1
- Konstantinos Gatzios, Oulun Kamppailuklubi
- Antti Orlimo, Helsingin Ju-jutsuklubi 8
- Vertti Hämäläinen, Loop Jiu-Jitsu 8
- Toni Kalliomäki, Kamppailu Center 2
26
-94.3kg
- Niklas Suvitie, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat 1
- Lauri Voog, Combat Society 21
- jani lehtonen, Finnfighters Gym 4
- Jari Naasko, Tornion Jujutsuseura
- Miro Kuokkanen, Total Center Lahti
- Janne Öysti, Helsingin Ju-jutsuklubi 1
- Oskar Lindén, BJJ Vaasa 3
- Robin Strömberg, Tampereen Jujutsukoulu
- Dmitry Remeshkov, Orion's Belt 56
- Leevi Huovinen, Helsingin Paini-Miehet 4
- Juuso Honkonen, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Juha Ketola, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
12
Open Class
- Niklas Suvitie, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat 1
- Otto Mäntyniemi, Finnfighters Gym 2
- Edvin Pihlak, Orion's Belt 10
- Samuel Hernberg, Helsingin Ju-jutsuklubi 14
- Lauri Voog, Combat Society 21
- Jaakko Lempiäinen, Crest - Professional Fighting Center 16
- jani lehtonen, Finnfighters Gym 4
- Jari Naasko, Tornion Jujutsuseura
- Anton Saari, Hipko
- Sulo Junnila, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat 1
- Janne Öysti, Helsingin Ju-jutsuklubi 1
- Victor Kasurinen, Polar Jiu Jitsu Team 31
- Olli Nikula, Oulun Kamppailuklubi
- Isak Höglund, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Pasi Lassila, Helsingin Ju-jutsuklubi 5
- Roope Niemi, Combat Society 8
- Ilari Siikonen, BJJ Vaasa 9
- Oskar Lindén, BJJ Vaasa 3
- Saku Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 19
- Jukka Puurtinen, Jyväskylän Fight Club
- Dmitry Remeshkov, Orion's Belt 56
- Joakim Väärälä, Tornion Jujutsuseura
- Juha Peltola, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 5
- Jaakko Pöyhönen, Jyväskylän Fight Club 4
- Petter Lunabba, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jonne Jokela, Oulun Kamppailuklubi 15
- Miki Pajula, Järvenpään Kehäkarhut
- Jesse Räkköläinen, Hipko 5
- Santeri Mikkola, Hipko
- thiago fernandes de sousa, Delariva Finland/Salini Sport Center 6
- Aleksi Kurronen, Kamppailuareena Mikkeli BJJ 6
- Juha Ketola, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Ilari Nikku, DOJO ry. 4
33
Men Purppuravyöt
-76kg
- Robin Leino, Finnfighters Gym 2
- Waltteri Myötyri, Crest - Professional Fighting Center 15 7
- Benjamin Murto, Helsingin Ju-jutsuklubi 12 7
- Walter Karlsson, Vantaan Kamppailukeskus 9
- Eetu Miettinen, Heracles 8 11
- Oula Nuuttila, Tampereen Jujutsukoulu 6 6
- Juha Kuusela, Nurmijärven Kamppailijat 2
- Veikko Yliranta, Arctic Fight Club Levi ry
- Santtu Heikkinen, Buli Jiu-Jitsu 7
- Henri Koukkunen, Jyväskylän Fight Club 3 1
10
-82.3kg
- Kasperi Elomaa, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 19 12
- teemu hermunen, Delariva Finland/Salini Sport Center 1
- Sebastian Sonntag, Polar Jiu Jitsu Team 23 12
- Sebastian Aarnio, PP Jiujitsu Helsinki ry 16
- Otto Haapa-aho, Sigma Jiu-Jitsu 4 20
- Patricio Diaz-Abasta, PP Jiujitsu Helsinki ry 4 7
- Antti Kajaste, Takado 1 1
- Ariel Cohen, Combat Juju 19
- Jani Rautiainen, Nurmijärven Kamppailijat
- Kalle Manninen, MMA Seinäjoki 6
- Mikael Suonpää, Tampereen Jujutsukoulu 4 25
- Boris Sirel, Helsingin Paini-Miehet 7
- Niko Rantala, Polar Jiu Jitsu Team 11 4
13
-88.3kg
- Joni Hautala, Loop Jiu-Jitsu 8
- Jouko Koskinen, Helsingin Ju-jutsuklubi 8 22
- Anssi Juopperi, Buli Jiu-Jitsu 6 1
- Juho Kaikko, Helsingin Ju-jutsuklubi 10 4
- Kalle Virtanen, Turun Ju-jutsuseura 6
- Erkka Pehkonen, Tampereen Jujutsukoulu 7 19
- Aki Kortetmäki, Tampereen Jujutsukoulu 4 7
- Sami Öfverberg, Nurmijärven Kamppailijat 7 10
- Niki Kahila, BJJ Kouvola 6 9
- Julius Pelkonen, Sisu Gym 18
- Ruslan Vestsunov, Hipko 11 2
11
-94.3kg
- Petrus Haverinen, Oulun Kamppailuklubi 15 55
- Santeri Luoma, Helsingin Paini-Miehet 1
- Joonas Kaunisto, Tampereen Jujutsukoulu 9
- Aleksi Kylmälahti, Sigma Jiu-Jitsu 10 17
- Valtteri Leinonen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 22
- Istvan Burgus, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Walter Rybatzki, Loop Jiu-Jitsu 11
- Arttu Nordvall, Tampereen Jujutsukoulu 2 4
- joni puranen, Nurmijärven Kamppailijat
- Miguel Gouveia, MMA Vantaa 4
10
Open Class
- Petrus Haverinen, Oulun Kamppailuklubi 15 55
- Juho Kaikko, Helsingin Ju-jutsuklubi 10 4
- Benjamin Murto, Helsingin Ju-jutsuklubi 12 7
- Sebastian Sonntag, Polar Jiu Jitsu Team 23 12
- Josef Gullmets, Buli Jiu-Jitsu 11 3
- Aleksi Kylmälahti, Sigma Jiu-Jitsu 10 17
- Valtteri Leinonen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 22
- Tiago Nascimento, Sigma Jiu-Jitsu 9 6
- Mikko Pouru, Finnfighters Gym 20 27
- Veikko Yliranta, Arctic Fight Club Levi ry
- Kalle Manninen, MMA Seinäjoki 6
- Aleksi Virta, Finnfighters Gym 14 9
12
Men Ruskea- ja mustavyöt
-76kg
- Juha Karjalainen, Total Center Lahti 1 1 2
- Roni Silvennoinen, Function X Jiu Jitsu 8 4 20
- Toni Lipsanen, BJJ Kouvola 5 11
- Tero Ahola, Hipko 1 3 5
- Aleksandr Cassén, Orion's Belt 1 1 19
- Tomi Tonteri, Vantaan Kamppailukeskus 1 4 3
- Mikko Gunnar, BJJ Kouvola 1 1 2
- Riku Hapulahti, Finnfighters Gym 1 1 18
- Paulus Nivala, Finnfighters Gym 1 3 2
- Severi Nenonen, Total Center Lahti 1 28
- Tuomas Kokkonen, GB Gym 3 24
11
-82.3kg
- Petri Veskoniemi, BJJ Kouvola 1 5
- Ilari Matinolli, Oulun Kamppailuklubi 1 1 4
- Petri Moilanen, Sigma Jiu-Jitsu 2 9 15
- Ali Aalto, Heracles 1 1 2
- Konsta Koivisto, GB Gym 7 13 19
- Mika Pennanen, Turun Ju-jutsuseura 5 13 3
- Jesse Kujanpää, Jyväskylän Fight Club 3 7 8
- Rasmus Myllylä, Barreto Helsinki 7 5 13
- Anton Ukkola, Oulun Kamppailuklubi 6 10 7
- Miska Meronen, Jyväskylän Fight Club 1 3 2
10
Open Class
- Yamato Yoshida, Crest - Professional Fighting Center 1 6 13
- Otto Hirvinen, Helsingin Ju-jutsuklubi 1 8 18
- Roni Silvennoinen, Function X Jiu Jitsu 8 4 20
- Teemu Jäntti, MMA Vantaa 5 3 8
- Jaakko Vilander, Polar Jiu Jitsu Team 1 4 43
- Aleksi Toiviainen, Ahjo Training Center 3 7 19
- Toni Lipsanen, BJJ Kouvola 5 11
- Konsta Koivisto, GB Gym 7 13 19
- Jussi Sirenius, Polar Jiu Jitsu Team 3 11 2
- Elmo Mäensivu, Barreto Helsinki 5 7 1
- Risto Pajula, BJJ Vaasa 1 4
- Mattias Kasurinen, Polar Jiu Jitsu Team 24 12 17
- Juha Kotilainen, Finnfighters Gym 1 4
- Riku Hapulahti, Finnfighters Gym 1 1 18
- Paulus Nivala, Finnfighters Gym 1 3 2
- Tuomas Kokkonen, GB Gym 3 24
16
Women Valkovyöt
-58.5kg
- Maria Lavemäki, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Jenni Tihinen, Kokkolan Budo
- Noémie Hueber, Turun Ju-jutsuseura
- Fiona Kosonen, Heracles
- Riina Stén, Buli Jiu-Jitsu
- Kira Serstuk, Sambo Espoo ry.
- Jennika Kivimäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Kristina Hartikainen, Kombat Klubi Kouvola
- Tuuli Kaukovuo, Lohjan Kamppailukeskus
- Ella Lindqvist, Sigma Jiu-Jitsu
- Jemina Suojärvi, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Lumi Haraholma, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Pinja Määttänen, Hipko
- Leia Savander, Orion's Belt
- Enni Tuomola, Finnfighters Gym
- Laura Saarikivi, Helsingin Ju-jutsuklubi
16
74+ kg
- Liina Piipari, GB Gym
- Kelli Soon, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Noora Kotanen, BJJ Kouvola
- Suvi Anttila, Takado
- Helena Hellstén, Finnfighters Gym
- Heidi Rautio, Buli Jiu-Jitsu
- Roosa Heinonen, Sigma Jiu-Jitsu
- Marianne Winter, Sisu Gym
- Emma Simonen, Loop Jiu-Jitsu
- Sofia Kyro, Loop Jiu-Jitsu
- Fanni-Lydia Rapala, Finnfighters Gym
- Emilia Kujala, BJJ Vaasa
- Inga Sauramäki, Pieksämäki Fight Club
- Sofia Vaahteranoksa, Heracles
14
Open Class
- Liina Piipari, GB Gym
- Kelli Soon, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Jenni Tihinen, Kokkolan Budo
- Noémie Hueber, Turun Ju-jutsuseura
- Maria Klata, DOJO ry.
- Sanja Hänninen, Heracles
- Antonia Haga, Savonlinnan Fighters House
- Sanna Sairanen, Finnfighters Gym
- Pihla Mattila, Oulun Kamppailuklubi
- Isella Rautio, Buli Jiu-Jitsu
- Malla Ylitalo, Oulun Kamppailuklubi
- Anna Hatanpää, GB Gym
- Heidi Rautio, Buli Jiu-Jitsu
- Roosa Heinonen, Sigma Jiu-Jitsu
- Marianne Winter, Sisu Gym
- Senna Nousiainen, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Emma Simonen, Loop Jiu-Jitsu
- Jemina Suojärvi, Delariva Finland/Salini Sport Center
- Fanni-Lydia Rapala, Finnfighters Gym
- Lumi Haraholma, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Sara Määttänen, Hipko
- Leia Savander, Orion's Belt
- Enni Tuomola, Finnfighters Gym
- Emilia Kujala, BJJ Vaasa
24
Women Sinivyöt
-64kg
- Malin Törnroos, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Sari Haimi, BJJ Kouvola 6
- Amanda Ruosteluoma, BJJ Kouvola
- Ada Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 23
- Milena Raappana, Helsingin Ju-jutsuklubi 3
- Reetta Knuuttila, Sigma Jiu-Jitsu 19
- Jonna Vahtera, Turun Ju-jutsuseura 12
- Aada Vataa, Turun Ju-jutsuseura 1
- Amanda Tuomola, Finnfighters Gym 5
- Silja Piironen, MMA Imatra 12
- Rosetta Piiroinen, Crest - Professional Fighting Center 2
11
Open Class
- Sari Haimi, BJJ Kouvola 6
- Saara Karoliina Holsti, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Johanna Rysälä, Kajaanin Ju-Jutsuseura 9
- Ada Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 23
- Milena Raappana, Helsingin Ju-jutsuklubi 3
- Varpu Vehomäki, Helsingin Ju-jutsuklubi
- Jenni Muunoja, Finnfighters Gym
- Venla Tuominen, Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat 13
- Sofia Palin, Combat Society
- Amanda Tuomola, Finnfighters Gym 5
- Tessa Salminen, Finnfighters Gym
- Pilvi Laihonen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 15
- Aada Lehtonen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 10
- Paula Romakkaniemi, Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy
- Rosetta Piiroinen, Crest - Professional Fighting Center 2
15
Women Purppura-, ruskea- ja mustavyö
Open Class
- Julia Nokelainen, Porin Kamppailu-urheilukeskus 19 7
- Heidi Saren, Loop Jiu-Jitsu 13 7
- Tove Kärki, Jyväskylän Fight Club 1 1
- Tiina Elomaa, MMA Imatra 3 4
- Kerttu Kouki, Loop Jiu-Jitsu 6
- Salla Simola, Finnfighters Gym 33 44
- Satu Jokela, Finnfighters Gym 6 21
- Verna Kuutti, GB Gym 1 5
- Maaria Haltsonen, MMA Imatra 4 9
- Sara Lehto, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 27 43
10
Yhteensä: 479 ottelijaa.
Helsingin Ju-jutsuklubi 34
Tampereen Jujutsukoulu 24
Finnfighters Gym 23
Buli Jiu-Jitsu 22
Polar Jiu Jitsu Team 21
Sigma Jiu-Jitsu 20
Oulun Kamppailuklubi 20
Loop Jiu-Jitsu 20
GB Gym 15
BJJ Kouvola 14
Turun Ju-jutsuseura 14
BJJ Vaasa 14
Hipko 12
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 12
Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy 11
Combat Society 10
Takado 10
Delariva Finland/Salini Sport Center 9
Nurmijärven Kamppailijat 9
Jyväskylän Fight Club 9
Sisu Gym 9
Ahjo Training Center 8
PP Jiujitsu Helsinki ry 8
Crest - Professional Fighting Center 7
Heracles 7
Barreto Helsinki 6
Sambo Espoo ry. 6
Porin Kamppailu-urheilukeskus 6
Gracie Barra Kouvola 6
MMA Vantaa 6
Järvenpään Kehäkarhut 5
Total Center Lahti 5
Helsingin Paini-Miehet 5
Lahden Gentai 5
Orion's Belt 5
Vantaan Kamppailukeskus 4
Kushin-Kan ry 4
Uudenkaupungin Kamppailu-Urheilijat 4
Tornion Jujutsuseura 4
Kamppailu Center 3
DOJO ry. 3
MMA Imatra 3
Kuopion Gladiator Factory 3
MMA Seinäjoki 3
Combat Juju 2
Kokkolan Budo 2
Savate Club Fight & Fitness ry 2
Kombat Klubi Kouvola 2
RNC Sport Club 2
MMA Team 300 2
Brazilian Jiu-jitsu Academy 2
Arctic Fight Club Levi ry 2
Hangon Hyrskyt 2
Lohjan Kamppailukeskus 2
RJS Samurai 2
Kamppailuareena Mikkeli BJJ 1
Function X Jiu Jitsu 1
MMA Rovaniemi 1
Savonlinnan Fighters House 1
Combat Academy of Finland 1
Vieskan Voima 1
Pieksämäki Fight Club 1
Kajaanin Ju-Jutsuseura 1
Monkey Grip Jiu Jitsu 1
452
6
6
3
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1