Last day to sign up is 20.11.2022.
Participation fee
20,00 € until 20.11.2022
You have to log in to sign up to the competition.
Info
Ahjo Training Center järjestää junnucupin kuudennen osakilpailun Keravalla Killan koululla sunnuntaina 27.11.
Pysäköinti koulun parkkipaikalla.
Invitation for Fighters
KILPAILUKUTSU - JUNNU CUP VI -OSAKILPAILU
AIKA JA PAIKKA
Sunnuntai 27.11.2022
Killan koulu
Sarvimäentie 35, 04200 Kerava
JÄRJESTÄJÄ
Ahjo Training Center
https://ahjotrainingcenter.fi/
ILMOITTAUTUMINEN
Ilmoittautuminen tulee suorittaa viimeistään 20.11.2022
Ilmoittautuminen SBJJL:n sivuilta kilpailujärjestelmän kautta:
http://www.bjjliitto.fi/tapahtumat.php
OSALLISTUMISMAKSU JA KILPAILULISENSSI
Osallistumismaksu on 20€ ja se maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä.
Mikäli tyttö ikäluokassa 2005-2010 syntyneet haluaa osallistua sekä tyttöjen avoimeen että yleiseen painoluokkaan, voi hän ilmoittauduttuaan ensimmäiseen sarjaan lähettää sähköpostin osoitteeseen info@ahjotrainingcenter.fi ja pyytää lisäystä myös toiseen sarjaan.
SARJAT
Vuoden 2022 viralliset juniorisarjat.
Punnitus suoritetaan puvun kanssa paikan päällä ilmoittautumisen yhteydessä.
VAKUUTUS
Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta.
Kaikilla ottelijoilla tulee olla kilpailun kattava tapaturmavakuutus tai ottelijat kilpailevat omalla vastuullaan.
OTTELUAJAT
-2011-syntyneet ja nuoremmat 3 min
-2010-2009-syntyneet 4 min
-2008-2005-syntyneet 5 min
SÄÄNNÖT
- 2015 syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
- 2014–2013-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2012–2011-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2010–2009-syntyneet: lopetuksilla
- 2008–2007-syntyneet: lopetuksilla
- 2006–2005-syntyneet: lopetuksilla
Kiellettyjä lopetustekniikoita ovat kuitenkin 2010–2009 syntyneillä:
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- kaikki käsitriangelikuristukset
- kaikki jalkalukot
- banana split (jalkoja eri suuntiin venyttävät lopetustekniikat)
2008-2005 syntyneet ottelevat IBJJF aikuisten valkovöiden säännöillä.
Kaikille kielletyt tekniikat ovat pelkästä päästä heittäminen; vastustajan paiskaaminen (slämmääminen) tai tahallinen pudottaminen pää tai niska edellä mattoon; sormien ja varpaiden vääntely; kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin; sormien työntäminen vastustajan silmiin tai suuhun; lyöminen ja potkiminen; suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset; hauislukot; rannelukot; jalkasakset alasvientinä; vastustajan tahallinen vahingoittaminen.
Edellä mainittujen kiellettyjen tekniikoiden tekeminen johtaa diskaukseen.
Kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat myös yhden jalan alasviennit siten, että pää jää ulkopuolelle (tilanne pysäytetään ja jatketaan keskeltä pystystä) sekä guardiin hyppääminen (hyppääjälle varoitus ja jatketaan keskeltä pystystä). Otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta ovat kiellettyjä, tällöin tuomari purkaa otteet ja antaa varoituksen keskeyttämättä kuitenkaan tilannetta. Ns. Lock down (puoli-guard -positiossa) ei ole sallittu ja tällöin tuomari pysäyttää ottelun, purkaa "lock down -otteen" (varoitus ottelijalle) ja ottelua jatketaan samasta positiosta (puoli-guard)
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus)
- Tuomarin keskeytykseen (lopetusotteen ollessa uhkaavan näköinen tuomarin velvollisuus on suojella ottelijaa ja keskeyttää ottelu, loukkaantuminen, diskaus)
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari valitsee voittajan sen perusteella, kumpi ottelijoista oli aktiivisempi tai lähempänä pistepositioita.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää ottelun.
Pisteet:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Otteluissa käytettävät varusteet:
- Polvisuojien, muiden suojien, tukien tai teippausten tulee olla sellaista materiaalia ja siten asetettu, että
ne eivät voi vahingoittaa toista ottelijaa millään tavoin (kovat alasuojat on kielletty)
- Puvun tulee olla ehjä ja puhdas sekä hihojen pituus / väljyys riittävä
- Viralliset määräykset täyttävä puku
AIKATAULU
Kisatapahtuman aikataulu-sivuston mukaisesti.
KATSOJAT
Ilmainen sisäänpääsy
PALKINNOT
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan)
JÄRJESTÄJÄ TEKEE KAIKKI OTTELUKAAVIOT VALMIIKSI ENNEN KISOJA JA NIITÄ EI PYSTYTÄ MUOKKAAMAAN ENÄÄ KISAPAIKALLA
Schedule
Ilmoittautuminen ja punnitus alkaa klo 9.
Ottelut aloitetaan kello 10. Ilmoittautuminen ja punnitus mahdollista myös ennen omaa ottelua.
Huom. ehjä puku ja kynnet leikattuna!
Tickets
No tickets
Brackets
2015 synt. ja nuoremmat
2014-2013 synt.
2012-2011 synt.
2010-2009 synt.
2008-2007 synt.
2006-2005 synt.
Participants
2015 synt. ja nuoremmat
-25 kg
- Ivan Gold, Sambo Espoo ry.
- Lari Lipsanen, BJJ Kouvola
- Evan Neuvonen, Orion's Belt
- Timur Efimov, Orion's Belt
- Milo Itkonen, GB Gym
- Mikael Pennala, Orion's Belt
- Ratibor Korotkiy, Sport Club Achilles
- Erik Vistbacka, Orion's Belt
- Arthur Hosia, Hipko
- Miron Nikitkin, Sport Club Achilles
- Matthäus Bauernfeind , GB Gym
- Viktor Kolula, Takado
- Robert Aivazov, Sport Club Achilles
- Mihail Arhipov, MMA Imatra
14
-30 kg
- Saveliy Schulz, Orion's Belt
- Niilo Iiskola, BJJ Kouvola
- Petrus Sandberg, Takado
- Osvald Juokslahti, Hipko
- Mehmet Albayrak, Sport Club Achilles
- Dmitrii Kylmäsu, Sport Club Achilles
- Nikita Khlebko, Sport Club Achilles
- Benjamin Anttila, Hipko
- Pyry Hurskainen, GB Gym
- Ernest Pihlak, Orion's Belt
- Timo Remeshkov, Orion's Belt
- Pyry Hukka, MMA Imatra
- Damir Korotkov, Sport Club Achilles
13
2014-2013 synt.
-30 kg
- Maksim Veidenbaum, Sambo Espoo ry.
- Miranda Sorainen, DOJO ry.
- Lev Filippov, Sport Club Achilles
- Vladimir Simonov, Sambo Hokuto BJJ
- Nikita Martsenko , Sport Club Achilles
- Lev Perevoshchikov, Sport Club Achilles
- Marko Mandri, Sport Club Achilles
- Victor Hosia, Hipko
- Semjon Fjodorov, Sport Club Achilles
- Benedict Bauernfeind , GB Gym
- Ilja Sanaia, Sport Club Achilles
- Lilian Popov, GB Gym
- Jesse Silander, MMA Imatra
13
-35 kg
- Leonard Mustafi, Sport Club Achilles
- Kaarlo Lindlöf, Hipko
- Sebastian Shupjatskij , Sport Club Achilles
- Oliver Lahti, Polar Jiu Jitsu Team
- Albin Rehn, GB Gym
- Aleksi Kettunen, Hipko
- Artjom Balaban, Sambo Espoo ry.
- Sevastian Anokhin , Sport Club Achilles
- Emilia Look, Sport Club Achilles
- Aleksandr Kapanen, Sambo Hokuto BJJ
- Nadezhda Vallander, Sport Club Achilles
- Lula Anderson, DOJO ry.
- Alex Poteriaev, Sport Club Achilles
13
35+ kg
- Kims Pols, Sambo Espoo ry.
- Noel Ekroth, Polar Jiu Jitsu Team
- Eero Hyytiäinen, Hipko
- Aleksandr Suslov, Sambo Espoo ry.
- Viktors Lukjanovs, Sambo Espoo ry.
- Jean Smorodins, Sport Club Achilles
- Aleksei Zadalov, Orion's Belt
- Romeo Balde, Ahjo Training Center
- Michael Rjabov, Orion's Belt
- Emil Remeshkov, Orion's Belt
- Julius Vesala, MMA Imatra
- Ilmari Evälahti, MMA Imatra
12
2012-2011 synt.
-35 kg
- Arina Chernykh, Sport Club Achilles
- Toivo Pitkänen, Hipko
- Mihail Lukyanenko, Sambo Hokuto BJJ
- Titus Nylund, Polar Jiu Jitsu Team
- Samuel Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Andrei Maskevich, Sport Club Achilles
- Aleksandr Kunavin, Sport Club Achilles
- Darren Gribovski, Orion's Belt
- Jeremias Rajakallio, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Teo Ievlev, Sport Club Achilles
- Rasmus Balde, Ahjo Training Center
- Devid Sanaia, Sport Club Achilles
- Bianca Popov, GB Gym
- Alexander Jumppanen, Sport Club Achilles
- Anton Hanski, MMA Imatra
15
-40 kg
- Leonardo Sorainen, DOJO ry.
- Patrick Sandberg, Takado
- Jemina Haapanen, BJJ Kouvola
- Leonid Steklov, Orion's Belt
- Aarni Soppela, Hipko
- Janek Gribovski, Orion's Belt
- Lilia Luukkonen, GB Gym
- Leevi Poikonen, Jyväskylän Fight Club
- Emil Gunnar, BJJ Kouvola
- Karina Abdurafikova, Hipko
- Miron Niemenmaa, Orion's Belt
- Kristina Arkatova , Sport Club Achilles
- Ekaterina Frolova, Sport Club Achilles
- Mark Pynnenen, Sambo Hokuto BJJ
- Agnes Granqvist, Takado
15
-45 kg
- Yrjö Hantula, Ahjo Training Center
- Veeti Poikonen, Jyväskylän Fight Club
- Melissa Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Dmitrii Borisov, Tokon
- Kristhan Sviridov, Sambo Espoo ry.
- Hugo Raekallio, Buli Jiu-Jitsu
- Artem Kosarev, Orion's Belt
- Jusa Turunen, Polar Jiu Jitsu Team
- David Koliadin, Orion's Belt
- Enzo Väisänen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Yaroslav Yastrebov , Sport Club Achilles
11
45+ kg
- Mikhail Krasnov, Sport Club Achilles
- Oliver Ahdesmäki, Ahjo Training Center
- Daniiar Mukazhanov, Sport Club Achilles
- Mattias Neuvonen, Orion's Belt
- Valtteri Jäminki, Ahjo Training Center
- Rostislav Korotkiy, Sport Club Achilles
- Kirill Ivanov, Sport Club Achilles
- Tuomas Sairanen, Total Center Lahti
- Ernest Koliadin, Orion's Belt
- Niilo Huttunen , Hipko
- Panu Nenonen, Polar Jiu Jitsu Team
11
2010-2009 synt.
-41 kg
- Miro Kärkkäinen, BJJ Kouvola
- Otso Soppela, Hipko
- Edvin Grönvall, Hipko
- Matias Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Semjon Vodakov, Sport Club Achilles
- Mark Levtsenko, Orion's Belt
- Daniel Zakharov, Sport Club Achilles
- Jepe Hietanen, Lahden Gentai
- Vladislav Moskaljov, Sport Club Achilles
- Veeti Nyberg, Ahjo Training Center
- Jonne Turunen, Polar Jiu Jitsu Team
- Vladislav Kuldsaar, Orion's Belt
12
-47 kg
- daniel Kiviniemi, Ahjo Training Center
- Samuel Sammalkivi, Hipko
- Alexander Malikov, Orion's Belt
- Joakim Ojanen, Takado
- Emil Sorel Gilmanov, Orion's Belt
- Eetu Valmu, Finnfighters Gym
- Daniel Rjabov, Orion's Belt
- Isabel Popov, GB Gym
- Ervin Leibonen, Orion's Belt
- PIhla Tanskanen, MMA Imatra
- Rasmus Hukka, MMA Imatra
- Amelia Hanski, MMA Imatra
12
2008-2007 synt.
2006-2005 synt.
Total: 229 fighters.
Sport Club Achilles 51
Orion's Belt 34
Hipko 23
Sambo Espoo ry. 16
MMA Imatra 15
Ahjo Training Center 11
GB Gym 10
BJJ Kouvola 10
Polar Jiu Jitsu Team 9
Sambo Hokuto BJJ 6
Takado 5
Finnfighters Gym 5
Porin Kamppailu-urheilukeskus 5
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 4
DOJO ry. 3
Lahden Gentai 3
Jyväskylän Fight Club 2
Total Center Lahti 2
Brazilian Jiu-jitsu Academy 2
Tampereen Jujutsukoulu 2
Hangon Hyrskyt 2
Hilti Raasepori 2
Tokon 2
Buli Jiu-Jitsu 1
Turun Ju-jutsuseura 1
MMA Fight Club 1
Bahia Brazilian Jiu-jitsu Academy 1
Järvenpään Kehäkarhut 1