Last day to sign up is 23.11.2014.
You have to log in to sign up to the competition.
Info
Macaco Branco Center järjestää Junnu Cup osakilpailun V. Paikkana on Macaco Branco Center Helsingin Pitäjänmäellä, osoitteessa Takkatie 7, 00370 Helsinki.
Invitation for Fighters
Osallistumismaksu: 15 €
Maksu kortilla/käteisellä paikanpäällä.
( Junnu Cup ei vaadi liiton kilpailija lisenssiä )
Katsojat 5€ (huoltajat ilmaiseksi).
Ilmoittautuminen:
Ilmoittautuminen tulee suorittaa viimeistään sunnuntaina 23.11. Ilmoittautuminen SBJJL:n sivuilta kilpailujärjestelmän kautta:
http://www.bjjliitto.fi/tapahtumat.php
Tiedustelut:
Juuso Harma (juuso.harma@gmail.com, 0452785001).
Sarjat kaikille vyöarvoille.
– alle 8. v sarjat -25kg ja +25kg (2007 ja ennemmin syntyneet)
– 8-9.v sarjat -31kg, ja +31kg ( 2006-2005 )
– 10-11.v sarjat -35kg , -41kg, -47kg ja +47kg ( 2004 ja 2003 )
– 12-13.v sarjat -41kg, -47kg, -53kg ja +53kg ( 2002 ja 2001 )
2000-1999 syntyneet (14-15v)
-58, -64, -70 ja 70+ kg
1998-1997 syntyneet (16-17v)
-64, -70, -76 ja 76+ kg
– Ei lopetuksilla oteltaviin sarjoihin ns. ylivoimainen
pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero keskeyttää ottelun.
- Pronssiottelut otellaan.
Otteluajat:
- 2007 ja ennen -2003-syntyneet: 3 minuuttia
- 2002-2001-syntyneet: 4 minuuttia
-Nuorten sarjat 5 minuuttia
Punnitus suoritetaan sarjoissa 2007-2001 puvun kanssa paikan päällä ilmoittautumisen yhteydessä. Nuorten sarjoissa(1997-2000 syntyneet) punnitus suoritetaan ennen matolle mentäessä.
Vakuutus:
Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta.
Kaikilla ottelijoilla tulee olla kilpailun kattava tapaturmavakuutus tai
ottelijat kilpailevat omalla vastuullaan.
Säännöt:
- 2007 syntyneet ja nuoremmat Ilman lopetuksia
- 2006-2005-syntyneet Ilman lopetuksia
- 2004-2003-syntyneet Ilman lopetuksia
- 2002-2001-syntyneet lopetuksilla
- 2000-1999-syntyneet lopetuksilla
-1998-1997-syntyneet lopetuksilla
Kiellettyjä tekniikoita ovat kuitenkin 2002-2001 syntyneillä: -
Slämmääminen -Hauislukot - Rannelukot - Kaikki jalkalukot - Päästä
vetäminen triangelikuristuksessa - Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset - Omoplata-lukot - Giljotiini-kuristukset.
Kiellettyjä tekniikoita ovat 2000-1999 syntyneillä:
- Slämmääminen - Hauislukot
- Rannelukot - Kaikki niska- ja selkärankalukot - Kaikki jalkalukot
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa - Ezekiel-kuristukset.
Kiellettyjä tekniikoita ovat 1998-1997 syntyneillä:
- Slämmääminen - Hauislukot - Rannelukot
- Kaikki niska- ja selkärankalukot.
Lisäksi kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat mm. jalkasakset alasvientinä,
pelkästä päästä heittäminen, vastustajan tahallinen pudottaminen pää tai
niska edellä mattoon, sormien ja varpaiden vääntely, kasvojen painaminen
kädellä tai kyynärvarrella, suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset
sekä otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta.
Yleisiä sääntöjä: Ottelut voivat päättyä: - Pistevoittoon (pisteillä tai
eduilla) - Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus) - Tuomarin
keskeytykseen (loukkaantuminen tai diskaus) - Ottelun päättyessä tasan
mattotuomari ja arvostelutuomarit valitsevat voittajan.
Pisteet: Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF): -
2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista) - 2
pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek) - 3 pistettä: Guardin ohitus - 4
pistettä: Mount-, backmount- ja back grab -positiot (3 sek).
Otteluissa on kiellettyä: - Kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä
painaminen vastustajaa kasvoihin - Sormien työntäminen vastustajan silmiin
tai suuhun - Lyöminen ja potkiminen - Jalkalukot ( suora nilkka lukko
sallittu 16-17.v sarjassa ) - Jalkasakset alasvientinä - Paiskaaminen
mattoon - Hauislukko - Heitot, joissa ottelija
voi tulla päälleen tai niskoilleen alas - Niskalukot - Suoraan
kurkkutorveen kohdistuvat kuristukset - Vastustajan tahallinen
vahingoittaminen.
Otteluissa käytettävät varusteet: - Polvisuojien, muiden suojien, tukien
tai teippausten tulee olla sellaista materiaalia ja siten asetettu, että
ne eivät voi vahingoittaa toista ottelijaa millään tavoin (kovat alasuojat
on kielletty) - Puvun tulee olla ehjä ja puhdas sekä hihojen pituus /
väljyys riittävä - Viralliset määräykset täyttävä puku
Hammassuojien käyttöä suositellaan.
Palkinnot:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit ( pronssiottelut otellaan )
Junnucup 5 pisteet lasketaan mukaan junnucup pisteisiin.
Seurapisteet lasketaan seuraavasti: Kulta 9 pistettä, hopea 3 pistettä ja pronssi 1 piste.
Lisäksi Junnucup osallistujista saa 1/2 pistettä per kisaaja.
JÄRJESTÄVÄ SEURA JA SBJJL TEKEVÄT KAIKKI OTTELUKAAVIOT VALMIIKSI ENNEN KISOJA JA NIITÄ EI PYSTYTÄ MUOKKAAMAAN ENÄÄ PAIKAN PÄÄLLÄ.
Junnu Cup V kilpailujen päätteeksi palkitaan vuoden 2014 kolme parhaiten menestynyttä seuraa.
Schedule
Lauantaina 29.11.2014
10.00–10.30 Ilmoittautuminen ja punnitus(2001 ja nuoremmat)
10.30 Sääntöpalaveri
11.00 Kisat alkavat
Tickets
No tickets
Brackets
2007 synt. ja nuoremmat (<8v)
2006-2005 synt. (8-9v)
2004-2003 synt. (10-11v)
2002-2001 synt. (12-13v)
2000-1999 synt. (14-15v)
1998-1997 synt. (16-17v)
Participants
2007 synt. ja nuoremmat (<8v)
+25kg
- Eemeli Vuorio, GB Gym Helsinki
- Henri Kantanen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- German Gildemann, GB Gym Helsinki
- Elias Riihelä, Heracles
- Atte Perasto, BJJ Center
- Iida Suvanto, MMA Imatra
- Oliver Gustafsson, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Niilo Anttila, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Eino Valtanen, Sports Academy No.1
- Tuomas Lehto, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Viljami Rauvanto, Heracles
- Oona Mäntyniemi, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Rico Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Otto Hyöty, Tampereen Jujutsukoulu
- Mino Mäkinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Luka Kaipomäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Jesse Tuovinen, Takado
- Teo Sarivaara, Helsingin Itsepuolustuskoulu
18
2006-2005 synt. (8-9v)
-31kg
- Joona Karppi, Forssan Kamppailijat
- Mysi Reunamäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Genrih Kireev, GB Gym Helsinki
- Lucas Nevalainen, GB Gym Helsinki
- Daniel Hietaharju, GB Gym Helsinki
- Tuure Swanljung, BJJ Center
- Tuomas Rantala, MMA Imatra
- Jonne Bamberg, Sports Academy No.1
- Emilia Ojanen, Takado
- Elton Hole, Sports Academy No.1
- Daniel Sutt, Barreto Helsinki
- Riina Myllylä, Barreto Helsinki
- Alex Nyberg, Barreto Helsinki
- Elias Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Neea Tervanen, GB Gym Helsinki
- Ville Rekola, Forssan Kamppailijat
- Milko Mäkinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
17
+31kg
- Jesper Julin, Oulun Kamppailuklubi
- Elias Jokinen, Takado
- aatu nyman, Forssan Kamppailijat
- Jymy Reunamäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Kaapo Kvick, Heracles
- Leevi Holmström, Heracles
- Eikka Röcke, GB Gym Helsinki
- Riine Anttila, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Eliel Eriksson, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Santeri Heikkilä, Takado
- Verner Valojarvi, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Anton Kalmi, Lohjan Kamppailukeskus
- Evi Sarivaara, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Gabriel Arcanjo Santos, Barreto Helsinki
- Kethujan Vimalathasan, Barreto Helsinki
- Aleksi Haataja, Barreto Helsinki
- Veeti Mäkeläinen, Barreto Helsinki
- Topi Kemppinen, Takado
- Emil Mäki-Korte, Takado
- Julius Rissanen, Tampereen Jujutsukoulu
- Olivia Hyöty, Tampereen Jujutsukoulu
- Sini Rinnet, Takado
- Vinnie Hakkarainen, Sports Academy No.1
- Roni Tuovinen, Takado
24
2004-2003 synt. (10-11v)
-35kg
- Joonatan Kujanhaara, GB Gym Helsinki
- Joona Salonen, Heracles
- Pette Uski, Sports Academy No.1
- Tore Hirvonen, Sports Academy No.1
- Emilia Bäckström, Hangon Hyrskyt
- benjamin palsa, Forssan Kamppailijat
- Kaisla Koivisto, GB Gym Helsinki
- Mattis Vaks, Finnfighters Gym
- Noah Ekholm, Finnfighters Gym
- Samuel Nyyssönen, GB Gym Helsinki
- Nelly Poutanen, Takado
11
-41kg
- Sebastian Sonntag, Takado
- Matias Laitila, Heracles
- Eetu Miettinen, Heracles
- Oskari Lindelöf, Sports Academy No.1
- Juuso Hirvonen, Sports Academy No.1
- Tuukka Lehto, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Touko Ollila, Sports Academy No.1
- Mikael Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Juho Ihalainen, Heracles
- Leevi Oksanen, GB Gym Helsinki
- Minta Mäkinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Juho Mäki, Forssan Kamppailijat
12
2002-2001 synt. (12-13v)
+53kg
- Roope Uski, Sports Academy No.1
- Kaisa Suominen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- fisnik Neziri, BJJ Center
- Neea Haataja, Barreto Helsinki
- Nicolas Hanner, Barreto Helsinki
- Jasu Tervanen, GB Gym Helsinki
- Roope Silander, Tampereen Jujutsukoulu
- Robin Leino, Finnfighters Gym
- Riku Nurro, Finnfighters Gym
- Markus Vaks, Finnfighters Gym
- Lotta Marttila, Finnfighters Gym
- Julia Liusvaara, Finnfighters Gym
- Emil Ekholm, Finnfighters Gym
13
2000-1999 synt. (14-15v)
1998-1997 synt. (16-17v)
Total: 134 fighters.
GB Gym Helsinki 17
Sports Academy No.1 14
Barreto Helsinki 13
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 13
Heracles 11
Takado 11
Tampereen Jujutsukoulu 10
Finnfighters Gym 9
Helsingin Itsepuolustuskoulu 8
Forssan Kamppailijat 6
BJJ Center 6
MMA Imatra 4
Barreto Heinola 3
Porin Kamppailu-urheilukeskus 3
Lohjan Kamppailukeskus 2
Hangon Hyrskyt 2
Fight for fun 1
Oulun Kamppailuklubi 1