Last day to sign up is 08.05.2016.
You have to log in to sign up to the competition.
Info
Barreto Helsinki järjestää junnucup III Malmin Palloiluhallilla osoitteessa Siemenkuja 3. Tervetuloa kisaamaan!
Invitation for Fighters
KILPAILUKUTSU
JUNNU CUP III
AIKA JA PAIKKA
Lauantai 14.5.2016
Malmin Palloiluhalli
Siemenkuja 3
00700 Helsinki
JÄRJESTÄJÄ
Barreto Helsinki
www.barretohelsinki.fi
ILMOITTAUTUMINEN:
Ilmoittautuminen tulee suorittaa viimeistään 8.5 mennessä. Ilmoittautuminen SBJJL:n sivuilta kilpailujärjestelmän kautta:
http://www.bjjliitto.fi/tapahtumat.php
OSALLISTUMISMAKSU:
Osallistumismaksu on 20€ ja se maksetaan tilille Barreto Helsinki Ry FI2636363010341121
Viestikenttään Ottelijan nimi, sarja ja seura
Koska sähköisessä järjestelmässä sama ottelija ei voi itse ilmoittautua kuin yhteen sarjaan, niin mikäli tyttö haluaa osallistua myös poikien sarjaan, ilmoittautuminen tyttöihin lisätään järjestäjän toimesta. Näissä tapauksissa tyttöjen sarjaan ilmoittaudutaan emaililla barretohelsinki@gmail.com
Punnitus suoritetaan puvun kanssa paikan päällä ilmoittautumisen yhteydessä.
Vakuutus:
Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta.
Kaikilla ottelijoilla tulee olla kilpailun kattava tapaturmavakuutus tai ottelijat kilpailevat omalla vastuullaan.
Säännöt:
- 2009 syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
- 2008–2007-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2006–2005-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2004–2003-syntyneet: lopetuksilla
-2002-2001 syntyneet:lopetuksilla (14-15v)
-2000-1999 syntyneet:lopetuksilla (16-17v)
Kiellettyjä tekniikoita ovat kuitenkin 2004–2003 syntyneillä:
- Slämmääminen
- Hauislukot
- Rannelukot
- Kaikki jalkalukot
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- Kaikki arm triangle -kuristukset
Lisäksi kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat mm. kaikki käsitriangelikuristukset, guardiin hyppääminen, jalkasakset alasvientinä, pelkästä päästä heittäminen, vastustajan paiskaaminen tai tahallinen pudottaminen pää tai niska edellä mattoon, sormien ja varpaiden vääntely, kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin, sormien työntäminen vastustajan silmiin
tai suuhun, lyöminen ja potkiminen, suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset, otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta, vastustajan tahallinen vahingoittaminen, jalkalukot sekä lock down half guardissa.
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus)
- Tuomarin keskeytykseen (loukkaantuminen tai diskaus)
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari ja arvostelutuomarit valitsevat voittajan.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää ottelun.
Pisteet:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Otteluissa käytettävät varusteet:
- Polvisuojien, muiden suojien, tukien
tai teippausten tulee olla sellaista materiaalia ja siten asetettu, että
ne eivät voi vahingoittaa toista ottelijaa millään tavoin (kovat alasuojat
on kielletty)
- Puvun tulee olla ehjä ja puhdas sekä hihojen pituus /
väljyys riittävä - Viralliset määräykset täyttävä puku
Aikataulu:
Ilmoittautuminen ja punnitus klo 10:00-10:30
Info/ sääntöjen kertaus klo 10:30
Kisat alkavat klo 11:00
Palkinnot:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan)
Seurapisteet lasketaan seuraavasti: Kulta 9 pistettä, hopea 5 pistettä, pronssi 3, pronssiotttelun hävinnyt 1 piste.
Lisäksi Junnu Cupin osallistujista seura saa 1/2 pistettä per kisaaja.
Schedule
Kilpailut 14.5 lauantaina
Ilmoittautuminen klo 10:00-10:30 (nuorilla (lopetussarjat 2004 ylöspäin vasta myöhemmin)
10:30-11:00 Sääntöpalaveri ja yhteiset alkulämmöt
11:00 Ottelut alkavat
Tickets
No tickets
Brackets
2009 synt. ja nuoremmat
2008-2007 synt.
2006-2005 synt.
2004-2003 synt.
2002-2001 synt.
2000-1999 synt.
Participants
2009 synt. ja nuoremmat
-25 kg
- Gabriel Pitkänen, Pankration Gym
- Alec Lindblom, Takado
- Eela Bäckman, Hangon Hyrskyt
- Elin Österholm, Hangon Hyrskyt
- Emil Sorel Gilmanov, Orion's Belt
- Alvari Vehmainen, Takado
- Polina Pauliina Serova, Orion's Belt
- Antti Isomäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Alfa Keitaanniemi, Tampereen Jujutsukoulu
- Erkka Silander, Tampereen Jujutsukoulu
- Joona Kivimäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Ervin Leibonen, Orion's Belt
- Aleksi Fager, Barreto Helsinki
- Renne Fager, Barreto Helsinki
- Aada Harju, Pankration Gym
- Minka Kaipomäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Julia Mytty, Pankration Gym
- Tommi Kuosmanen, Barreto Helsinki
- Minnea Da Silva, Barreto Helsinki
19
2008-2007 synt.
-30 kg
- Rasmus Rintee, MMA Imatra
- Aleksi Nurminen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Edvin Pihlak, Orion's Belt
- Emma Moilanen, MMA Imatra
- Felix Sjöblom, Ahjo Training Center
- Aapo Haataja, Barreto Helsinki
- Patrick Loobas, Ahjo Training Center
- Elias Riihelä, Heracles
- Aleksi Lehtimäki, Takado
- Onni Heilimö, Finnfighters Gym
- Voitto Kaalikoski, Proeliator Jiu-Jitsu
- Eemeli Vanhatupa, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Jesse Bamberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Lenni Kallio, Tampereen Jujutsukoulu
- Elias Nurkkala, Tampereen Jujutsukoulu
- Joona Saarinen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Oskari Luoto, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Casper Jansson, Hangon Hyrskyt
- Veeti Harju, Pankration Gym
- Joona Veijalainen, Ahjo Training Center
- Julia Hakkarainen, Polar Jiu Jitsu Team
- Tihon Tiounni, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Benjamin Elo, Ahjo Training Center
- eetu siitonen, Kuopion Gladiator Factory
- Luka Kaipomäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Aleksanteri Lindeman, Pankration Gym
- Aisla Lehtinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Aaron Ahmed, Barreto Helsinki
28
-35 kg
- Iida Suvanto, MMA Imatra
- Eemeli Vuorio, GB Gym
- Jesse Miettinen, Heracles
- Veeti Kudjoi, Heracles
- Peetu Pallasto, Takado
- German Gildemann, Orion's Belt
- Otto Riekkinen, Kuopion Gladiator Factory
- Jemina Matilainen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Verneri Vehmainen, Takado
- Tatu Hietamäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Otto Hyöty, Tampereen Jujutsukoulu
- Jennika Kivimäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Eetu Nippala, Hangon Hyrskyt
- Tuomas Lehto, Nokian Kamppailu-Urheilijat ry
- Jarkko Kankaanpää, Ahjo Training Center
15
35+ kg
- Samuel Sonntag, Lohjan Kamppailukeskus
- Julius Wirlander, Ahjo Training Center
- Jesse Tuovinen, Takado
- Oliver Rehtonen, Ahjo Training Center
- Hermanni Sarja, Oulun Kamppailuklubi
- Arttu Syysmäki, Heracles
- Otto Säynäjärvi, Ahjo Training Center
- Nooa Niskanen, Ahjo Training Center
- Miro Valtonen, Tampereen Jujutsukoulu
- Samu Nippala, Hangon Hyrskyt
- Henri Kantanen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Viivi Lindström, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Kira Kondratjeva, Helsingin Itsepuolustuskoulu
13
2006-2005 synt.
-35 kg
- Janette Nurminen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Ivetta Pihlak, Orion's Belt
- Tuomas Rantala, MMA Imatra
- Atte Kautonen, MMA Imatra
- Valtteri Siistonen , Proeliator Jiu-Jitsu
- Jasmiina Niemi, Proeliator Jiu-Jitsu
- Sofia Palin, Ahjo Training Center
- Sebastian Bastman, Ahjo Training Center
- Juuso Hämäläinen, Sisu Gym
- Joona Eerola, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Paavo Heilimö, Finnfighters Gym
- Martta Kinnunen, Proeliator Jiu-Jitsu
- Kevin Jansson, Hangon Hyrskyt
- Jade Heikkinen, Kuopion Gladiator Factory
- Riina Myllylä, Barreto Helsinki
- santeri suomela, Barreto Helsinki
16
-40 kg
- Silja Piironen, MMA Imatra
- Jami Käkränen, MMA Imatra
- Jesper Julin, Oulun Kamppailuklubi
- Veikko Kaalikoski, Proeliator Jiu-Jitsu
- Jonne Bamberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Luka Hietala, Takado
- Samuli Haapakari, Tampereen Jujutsukoulu
- Henna Saarinen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Veeti Kurhela, RNC Sport Club
- Vinnie Hakkarainen, Polar Jiu Jitsu Team
10
2004-2003 synt.
2002-2001 synt.
2000-1999 synt.
Total: 191 fighters.
Barreto Helsinki 20
MMA Imatra 16
Takado 15
Ahjo Training Center 13
Tampereen Jujutsukoulu 12
Hangon Hyrskyt 12
Heracles 11
Nokian Kamppailu-Urheilijat ry 11
Pankration Gym 11
Polar Jiu Jitsu Team 10
Finnfighters Gym 8
Helsingin Itsepuolustuskoulu 8
Orion's Belt 7
Barreto Jiu-Jitsu Lahti 7
Proeliator Jiu-Jitsu 7
RNC Sport Club 4
Sisu Gym 4
Lohjan Kamppailukeskus 3
Turun Ju-jutsuseura 3
Kuopion Gladiator Factory 3
GB Gym 2
Oulun Kamppailuklubi 2
Helsingin Ju-jutsuklubi 1
BJJ Center 1