Last day to sign up is 08.05.2017.
You have to log in to sign up to the competition.
Info
Barreto Helsinki Ry järjestää SBJJL:n virallisen junnucup III osakilpailun Malmin palloiluhallilla osoitteessa Siemenkuja 3.
Invitation for Fighters
KILPAILUKUTSU
JUNNU CUP III
AIKA JA PAIKKA
Lauantai 13.5.2017
Malmin palloiluhalli
Siemenkuja 3
00700 Helsinki
JÄRJESTÄJÄ
Barreto Helsinki Ry
www.barretohelsinki.fi
ILMOITTAUTUMINEN:
Ilmoittautuminen tulee suorittaa viimeistään 8.5.2017 mennessä. Ilmoittautuminen sähköpostiosoitteeseen barretohelsinki@gmail.com
OSALLISTUMISMAKSU:
Osallistumismaksu on 20€ ja se maksetaan tilille
FI26 3636 3010 3411 21
Mikäli tyttö ikäluokassa 2005-2000 syntyneet haluaa osallistua sekä tyttöjen avoimeen että yleiseen painoluokkaan, voi hän ilmoittauduttuaan ensimmäiseen sarjaan lähettää sähköpostin osoitteeseen barretohelsinki@gmail.com ja pyytää lisäystä myös toiseen sarjaan.
SARJAT: Vuoden 2017 viralliset juniorisarjat.
Punnitus suoritetaan puvun kanssa paikan päällä ilmoittautumisen yhteydessä.Vanhempien ikäluokkien punnitus (2000-2003) punnitus on juuri ennen omaa ottelua. Vanhempien ikäluokkien ottelijoiden tulee olla ilmoittautuneena klo 12:00 mennessä.
Vakuutus:
Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta.
Kaikilla ottelijoilla tulee olla kilpailun kattava tapaturmavakuutus tai ottelijat kilpailevat omalla vastuullaan.
Säännöt:
- 2010 syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
- 2009–2008-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2007–2006-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2005–2004-syntyneet: lopetuksilla
-2003-2002-syntyneet: lopetuksilla
-2001-2000-syntyneet: lopetuksilla
Kiellettyjä lopetustekniikoita ovat kuitenkin 2004–2005 syntyneillä:
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- kaikki käsitriangelikuristukset
- kaikki jalkalukot
- banana split (jalkoja eri suuntiin venyttävät lopetustekniikat)
Kaikille kielletyt tekniikat ovat pelkästä päästä heittäminen; vastustajan paiskaaminen (slämmääminen) tai tahallinen pudottaminen pää tai niska edellä mattoon; sormien ja varpaiden vääntely; kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin; sormien työntäminen vastustajan silmiin tai suuhun; lyöminen ja potkiminen; suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset; hauislukot; rannelukot; jalkasakset alasvientinä; vastustajan tahallinen vahingoittaminen.
Edellämainittujen kiellettyjen tekniikoiden tekeminen johtaa diskaukseen.
Kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat myös yhden jalan alasviennit siten, että pää jää ulkopuolelle (tilanne pysäytetään ja jatketaan keskeltä pystystä) sekä guardiin hyppääminen (hyppääjälle varoitus ja jatketaan keskeltä pystystä). Otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta ovat kiellettyjä, tällöin tuomari purkaa otteet ja antaa varoituksen keskeyttämättä kuitenkaan tilannetta.
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus)
- Tuomarin keskeytykseen (lopetusotteen ollessa uhkaavan näköinen tuomarin velvollisuus on suojella ottelijaa ja keskeyttää ottelu, loukkaantuminen, diskaus)
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari valitsee voittajan sen perusteella, kumpi ottelijoista oli aktiivisempi tai lähempänä pistepositioita.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää ottelun.
Pisteet:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Otteluissa käytettävät varusteet:
- Polvisuojien, muiden suojien, tukien tai teippausten tulee olla sellaista materiaalia ja siten asetettu, että
ne eivät voi vahingoittaa toista ottelijaa millään tavoin (kovat alasuojat on kielletty)
- Puvun tulee olla ehjä ja puhdas sekä hihojen pituus / väljyys riittävä
- Viralliset määräykset täyttävä puku
Aikataulu:
Ilmoittautuminen ja punnitus klo 09:00 – 10:00
Info/ sääntöjen kertaus klo 10:00
Kisat alkavat klo 10:30
KATSOJAT
Kilpailu on vanhemmille ja kannatusjoukoille maksuton tapahtuma.
Palkinnot:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan)
Seurapisteet lasketaan seuraavasti: Kulta 9 pistettä, hopea 5 pistettä, pronssi 3, pronssiotttelun hävinnyt 1 piste.
Lisäksi Junnu Cupin osallistujista seura saa 1/2 pistettä per kisaaja.
SBJJL TEKEE KAIKKI OTTELUKAAVIOT VALMIIKSI ENNEN KISOJA JA NIITÄ EI PYSTYTÄ MUOKKAAMAAN ENÄÄ KISAPAIKALLA
Schedule
Lauantai 13.5.2017
Ilmoittautuminen klo 9:00-10:00.
Yhteiset lämmöt ja sääntöpalaveri klo 10:00.
Ottelut alkavat klo 10:30 ja käydään kolmella matolla.
Nuoret 2000-2003 Punnitus on juuri ennen omaa ottelua. Nuorten tulee olla paikalla ilmoittautuneena klo 12:00 mennessä.
Tickets
No tickets
Brackets
2010 synt. ja nuoremmat
2009-2008 synt.
2007-2006 synt.
2005-2004 synt.
2003-2002 synt.
2001-2000
Participants
2010 synt. ja nuoremmat
-25 kg
- Gabriel Pitkänen, Pankration Gym
- Artur Mayorov, Orion's Belt
- Nooa Vaniala, Barreto Helsinki
- Aarre Kangasvieri, Barreto Helsinki
- Renne Fager, Barreto Helsinki
- luka korhonen, Hangon Hyrskyt
- Luka Laurila, Barreto Helsinki
- Milo Hertsa, Barreto Helsinki
- Aimo Hallivuori, Barreto Helsinki
- Max Eronen, Barreto Helsinki
- Otto Gebhard, Barreto Helsinki
- Noa Lahti, Barreto Helsinki
- Minnea Serafin, Barreto Helsinki
- Alexander Malikov, Orion's Belt
- Ilona Piispa, MMA Imatra
- Rasmus Hukka, MMA Imatra
- Kasper Ahl, MMA Imatra
- Ervin Leibonen, Orion's Belt
- Mikhail Efremov, Orion's Belt
- Eemeli Matilainen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Tomas Välkkilä, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Viljami Luoto, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Antti Isomäki, Tampereen Jujutsukoulu
23
-30 kg
- Joakim Ojanen, Takado
- Netta Kylmälä, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Veikko Kiili, Barreto Helsinki
- Lucas Pyrylä, Barreto Helsinki
- Leo Gebhard, Barreto Helsinki
- Tommi Kuosmanen, Barreto Helsinki
- Aino Tolonen, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Moona Laitila, Heracles
- Maximus (Max) Strömnes, GB Gym
- Tilta Lehtinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Alexander Lehtmets, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Daniel Silevits, Orion's Belt
12
2009-2008 synt.
-30 kg
- Daniel Pitkänen, Pankration Gym
- Hugo Alve, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Edith Sorvali, Barreto Helsinki
- Simi Liukka, MMA Imatra
- Damir Ismail Kadõmov, Orion's Belt
- Oliver Rautiala, Takado
- Joona Kivimäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Elin Österholm, Hangon Hyrskyt
- Oskari Luoto, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Alvari Vehmainen, Takado
- Joona Sairanen, GB Gym
- Alyna Malone, GB Gym
12
-35 kg
- Väinö Arveli, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Otto Turunen, Ahjo Training Center
- Aapo Haataja, Barreto Helsinki
- Ekku Kylmälä, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Onni Heilimö, Finnfighters Gym
- Jarkko Kankaanpää, Ahjo Training Center
- Aleksi Nurminen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Alpo Ketola, MMA Imatra
- Valter Piccardi, Ahjo Training Center
- Joona Saarinen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Lev Alexandrov, Orion's Belt
- Pinja Määttänen , Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Sanni Kudjoi, Heracles
- Niilo Nurmi, Tampereen Jujutsukoulu
- Aisla Lehtinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Rico Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Elias Nurkkala, Tampereen Jujutsukoulu
- Aleksanteri Lindeman, Pankration Gym
- Julia Hakkarainen, Polar Jiu Jitsu Team
- Casper Jansson, Hangon Hyrskyt
20
35+ kg
- Leo Tuomainen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Oliver Aho, Barreto Helsinki
- Jesse Jalonen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Aleksi Valtonen, Takado
- Tatu Hietamäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Ville Seppä, MMA Imatra
- Tomi Nousiainen, MMA Imatra
- Leonid Fokin, MMA Imatra
- Jennika Kivimäki, Tampereen Jujutsukoulu
- German Gildemann, Orion's Belt
- Felix Sjöblom, Ahjo Training Center
- Karri Kalske, Finnfighters Gym
12
2007-2006 synt.
-35 kg
- Tyyne Manninen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Jasmin Nordlund, Polar Jiu Jitsu Team
- Edvin Pihlak, Orion's Belt
- india korhonen, Hangon Hyrskyt
- Sebastian Eronen, Barreto Helsinki
- Veli Hallivuori, Barreto Helsinki
- Viktor Lohmann, Polar Jiu Jitsu Team
- Patrick Loobas, Ahjo Training Center
- Rasmus Rintee, MMA Imatra
- Emma Moilanen, MMA Imatra
- Emil Ketola, MMA Imatra
- Tuomas Lehto, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Paavo Venho, Finnfighters Gym
- Sara Määttänen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Ivetta Pihlak, Orion's Belt
- Joona Veijalainen, Ahjo Training Center
- Otso Ojaniemi, Takado
- Lukas Mieskonen, Polar Jiu Jitsu Team
- Teo Sarivaara, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Kasimir Perälä, Tampereen Jujutsukoulu
- Niklas Tompkin, Barreto Helsinki
- petteri eberhardt, Takado
- Veeti Harju, Pankration Gym
- Kevin Jansson, Hangon Hyrskyt
- Neea Taskinen, Giudici Team
25
-40 kg
- Arttu Rönkkö, Takado
- Matias Schroderus, Lahden Gentai
- Iida Suvanto, MMA Imatra
- Mico Talsi, Polar Jiu Jitsu Team
- Jemina Matilainen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Kristian Österberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Ada Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Jesse Tuovinen, Takado
- Joona Hakkarainen , Polar Jiu Jitsu Team
- Otto Hyöty , Tampereen Jujutsukoulu
- Verneri Vehmainen, Takado
- Sebastian Schachner, Takado
- Riina Myllylä, Barreto Helsinki
13
-45 kg
- Hermanni Sarja, Oulun Kamppailuklubi
- Henri Kantanen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- jonathan häkkinen, Ahjo Training Center
- Isla Fono, Oulun Kamppailuklubi
- Julius Wirlander, Ahjo Training Center
- Eemeli Vuorio, GB Gym
- Sebastian Bastman, Ahjo Training Center
- Aaron Albrecht, Takado
- Eino Valtanen, Polar Jiu Jitsu Team
- Samuli Haapakari, Tampereen Jujutsukoulu
- Vinnie Hakkarainen, Polar Jiu Jitsu Team
11
2005-2004 synt.
-41 kg
- Tore Hirvonen, Polar Jiu Jitsu Team
- Venla. Ylitalo, Lahden Gentai
- Vilho Hinkkanen, Barreto Helsinki
- Janette Nurminen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Tilda Lohmann, Polar Jiu Jitsu Team
- Minja Lehtinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Atte Kautonen, MMA Imatra
- Grigory Poryadin, Orion's Belt
- Eetu Tolonen, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Elias Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Luukas Järvinen, Ahjo Training Center
- Miro Tauru, Proeliator Jiu-Jitsu
- Emil Grönholm, Giudici Team
13
-47 kg
- Sani Brännfors, Oulun Kamppailuklubi
- Sofi Fono, Oulun Kamppailuklubi
- Emilia Bäckström, Hangon Hyrskyt
- Samuli Pykälämaa, Finnfighters Gym
- Sonja Schroderus, Lahden Gentai
- Justus Hiltunen, MMA Imatra
- Silja Piironen, MMA Imatra
- Marcus Järveläinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Juho Kuparinen, Heracles
- Joona Salonen, Heracles
- Roni Tuovinen, Takado
- Leevi Mieskonen, Polar Jiu Jitsu Team
- Olivia Hyöty, Tampereen Jujutsukoulu
- Kerkko Kalske, Finnfighters Gym
- Arttu Raatikainen, Takado
15
Tytöt
- Ada Gustafsson, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Sofi Fono., Oulun Kamppailuklubi
- Sonja Schroderus, Lahden Gentai
- Silja Piironen, MMA Imatra
- Maiju Aurala, MMA Imatra
- Iiris Niskanen, Ahjo Training Center
- Evi Sarivaara, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Sani Brännfors, Oulun Kamppailuklubi
- Olivia Hyöty, Tampereen Jujutsukoulu
- Miina Lindeman, Pankration Gym
- Emilia Bäckström, Hangon Hyrskyt
- Minja Lehtinen, Polar Jiu Jitsu Team
12
2003-2002 synt.
2001-2000
Total: 254 fighters.
Barreto Helsinki 41
MMA Imatra 31
Polar Jiu Jitsu Team 23
Helsingin Itsepuolustuskoulu 18
Takado 17
Orion's Belt 16
Ahjo Training Center 14
Nokian Kamppailu-Urheilijat 13
Tampereen Jujutsukoulu 10
Pankration Gym 10
Hangon Hyrskyt 8
Barreto Jiu-Jitsu Lahti 7
Finnfighters Gym 7
Oulun Kamppailuklubi 7
GB Gym 5
Heracles 5
Porin Kamppailu-urheilukeskus 4
Lahden Gentai 4
Gracie Barra Kouvola 2
MMA Vantaa 2
Sisu Gym 2
Giudici Team 2
ippon loimaa 1
Lahden Kamppailulajikeskus 1
Forssan Kamppailijat 1
Helsingin Ju-jutsuklubi 1
Proeliator Jiu-Jitsu 1
BJJ Center 1