Last day to sign up is 11.03.2018.
Participation fee
20,00 € until 11.3.2018
You have to log in to sign up to the competition.
Info
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto järjestää Junnu Cup II 2018 osakilpailun Juteinikeskuksessa Hattulassa 17.3.2018.. Vanhimpien junioreiden sarjat (2001-2002 ja 2003-2004 syntyneet) otellaan Nuorten SM-kilpailuina (erillinen ilmoittautuminen).
Invitation for Fighters
KILPAILUKUTSU
JUNNU CUP II
AIKA JA PAIKKA
Lauantai 17.3.2018
Hattulan Juteinikeskus
Opinkuja 2
13720 Parola
JÄRJESTÄJÄ
Suomen brasilialaisen jujutsun liitto
http://www.bjjliitto.fi
ILMOITTAUTUMINEN:
Ilmoittautuminen tulee suorittaa viimeistään 11.3. Ilmoittautuminen SBJJL:n sivuilta kilpailujärjestelmän kautta:
http://www.bjjliitto.fi/tapahtumat.php
OSALLISTUMISMAKSU:
Osallistumismaksu on 20€ ja se maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä.
Mikäli tyttö ikäluokassa 2006-2005 syntyneet haluaa osallistua sekä tyttöjen avoimeen että yleiseen painoluokkaan, voi hän ilmoittauduttuaan ensimmäiseen sarjaan lähettää sähköpostin osoitteeseen kilpailut@bjjliitto.fi ja pyytää lisäystä myös toiseen sarjaan.
SARJAT: Vuoden 2018 viralliset juniorisarjat. Vanhimpien junioreiden sarjat (2001-2002 ja 2003-2004 syntyneet) otellaan Nuorten SM-kilpailuina (erillinen ilmoittautuminen).
Punnitus suoritetaan puvun kanssa paikan päällä ilmoittautumisen yhteydessä.
Vakuutus:
Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta.
Kaikilla ottelijoilla tulee olla kilpailun kattava tapaturmavakuutus tai ottelijat kilpailevat omalla vastuullaan.
Säännöt:
- 2011 syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
- 2010–2009-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2008–2007-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2006–2005-syntyneet: lopetuksilla
Kiellettyjä lopetustekniikoita ovat kuitenkin 2006–2005 syntyneillä:
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- kaikki käsitriangelikuristukset
- kaikki jalkalukot
- banana split (jalkoja eri suuntiin venyttävät lopetustekniikat)
Kaikille kielletyt tekniikat ovat pelkästä päästä heittäminen; vastustajan paiskaaminen (slämmääminen) tai tahallinen pudottaminen pää tai niska edellä mattoon; sormien ja varpaiden vääntely; kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin; sormien työntäminen vastustajan silmiin tai suuhun; lyöminen ja potkiminen; suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset; hauislukot; rannelukot; jalkasakset alasvientinä; vastustajan tahallinen vahingoittaminen.
Edellämainittujen kiellettyjen tekniikoiden tekeminen johtaa diskaukseen.
Kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat myös yhden jalan alasviennit siten, että pää jää ulkopuolelle (tilanne pysäytetään ja jatketaan keskeltä pystystä) sekä guardiin hyppääminen (hyppääjälle varoitus ja jatketaan keskeltä pystystä). Otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta ovat kiellettyjä, tällöin tuomari purkaa otteet ja antaa varoituksen keskeyttämättä kuitenkaan tilannetta.
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus)
- Tuomarin keskeytykseen (lopetusotteen ollessa uhkaavan näköinen tuomarin velvollisuus on suojella ottelijaa ja keskeyttää ottelu, loukkaantuminen, diskaus)
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari valitsee voittajan sen perusteella, kumpi ottelijoista oli aktiivisempi tai lähempänä pistepositioita.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää ottelun.
Pisteet:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Otteluissa käytettävät varusteet:
- Polvisuojien, muiden suojien, tukien tai teippausten tulee olla sellaista materiaalia ja siten asetettu, että
ne eivät voi vahingoittaa toista ottelijaa millään tavoin (kovat alasuojat on kielletty)
- Puvun tulee olla ehjä ja puhdas sekä hihojen pituus / väljyys riittävä
- Viralliset määräykset täyttävä puku
Aikataulu:
Ilmoittautuminen ja punnitus klo 09:00 – 10:00
Info/ sääntöjen kertaus klo 09:45
Kisat alkavat klo 10:00
KATSOJAT
Sisäänpääsymaksu on 10€.
Junnu Cup II ottelijoiden toinen vanhempi veloituksetta. Toinen vanhempi, isovanhemmat sekä alle 12-vuotiaat puoleen hintaan ja alle kouluikäiset veloituksetta!
Palkinnot:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan)
Seurapisteet lasketaan seuraavasti: Kulta 9 pistettä, hopea 5 pistettä, pronssi 3, pronssiotttelun hävinnyt 1 piste.
Lisäksi Junnu Cupin osallistujista seura saa 1/2 pistettä per kisaaja.
SBJJL TEKEE KAIKKI OTTELUKAAVIOT VALMIIKSI ENNEN KISOJA JA NIITÄ EI PYSTYTÄ MUOKKAAMAAN ENÄÄ KISAPAIKALLA
Schedule
Lauantai 17.3.2018
Ilmoittautuminen klo 9:00-10:00.
Yhteiset lämmöt ja sääntöpalaveri klo 9:45.
Ottelut alkavat klo 10:00 ja käydään kolmella matolla.
Tickets
No tickets
Brackets
2011 synt. ja nuoremmat
2010-2009 synt.
2008-2007 synt.
2006-2005 synt.
Participants
2011 synt. ja nuoremmat
2010-2009 synt.
-25 kg
- Minnea Serafim da silva, Barreto Helsinki
- Eela Bäckman, Hangon Hyrskyt
- luka korhonen, Hangon Hyrskyt
- Matias Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- Aleksej Kireev, Orion's Belt
- Arseni Pribõlovski, Orion's Belt
- Artur Mayorov, Orion's Belt
- Kira Karjalainen, Orion's Belt
- Ervin Leibonen, Orion's Belt
- Aleksi Aho, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Sisu Hannula, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
11
-30 kg
- Oiva Rask, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Milo Hertsa, Barreto Helsinki
- Emil Sorel Gilmanov, Orion's Belt
- Oscar Ståhle, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Max Strömnes, GB Gym
- Veeti Vähätiitto, Ahjo Training Center
- Aleksandra Jortikka, Orion's Belt
- Remu Saukkonen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Santeri Rajakallio, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Saga Mäntymäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Antti Isomäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Tuukka Kauppinen, GB Gym
- Miiko Hakkarainen , Barreto Helsinki
- Rasmus Hukka, MMA Imatra
- Joakim Ojanen, Takado
- Lyana Malone, GB Gym
- Alfa Keitaanniemi, Tampereen Jujutsukoulu
- Hugo Alve, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Tilta Lehtinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Thiago Mikel, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Alvari Vehmainen, Takado
- Minka Kaipomäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat
22
-35 kg
- Ahti Tuomainen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Lotta Luukkonen, GB Gym
- Aino Tolonen, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Veikko Kiili, Barreto Helsinki
- Ahti Huhtinen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Oliver Rautiala, Takado
- Alpo Ketola, MMA Imatra
- Iivari Törmälehto, Takado
- Daniil Pribõlovski, Orion's Belt
- Otto Arkivuo, Proeliator Jiu-Jitsu
10
2008-2007 synt.
-35 kg
- Eetu Soikkeli, Action Sport Center
- Elias Nurkkala, Tampereen Jujutsukoulu
- Jasmin Nordlund, Polar Jiu Jitsu Team
- Juho Kortesuo, Action Sport Center
- Patrick Loobas, Ahjo Training Center
- india korhonen, Hangon Hyrskyt
- Aleksi Nurminen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Miitu Mäkinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Mimmu Mäkinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Lev Shlyakhtitsev, AYUB TEAM
- Jasper Vainikka, MMA Imatra
- Oskari Luoto, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Niilo Landén, Proeliator Jiu-Jitsu
- Alyna Malone, GB Gym
- Nella Lehikoinen, Polar Jiu Jitsu Team
- Joona Veijalainen, Ahjo Training Center
- Vili Aaltonen, Tampereen Jujutsukoulu
- Joona Sairanen, GB Gym
- Luka Kaipomäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat
19
-40 kg
- Tuomas Lehto, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Tyyne Manninen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Otto Hyöty , Tampereen Jujutsukoulu
- Kalle Lassila, Jyväskylän Fight Club
- Rico Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Meri Salonen, Heracles
- Emma Moilanen, MMA Imatra
- Tomi Nousiainen, MMA Imatra
- Nino Saari, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- German Gildemann, Orion's Belt
- Jaakko Väisänen, Jyväskylän Fight Club
- Niilo Nurmi, Tampereen Jujutsukoulu
- Aapo Haataja, Barreto Helsinki
- Sara Määttänen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Jaaron Maunonen, Proeliator Jiu-Jitsu
15
2006-2005 synt.
-41 kg
- Elias Koskinen, Porin Kamppailu-urheilukeskus
- niklas tompkin, Barreto Helsinki
- Mico Talsi, Polar Jiu Jitsu Team
- Ada Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Emil Ketola, MMA Imatra
- Rasmus Rintee, MMA Imatra
- Kristian Österberg, Polar Jiu Jitsu Team
- Vilho Silvennoinen, Heracles
- Miro Tauru, Proeliator Jiu-Jitsu
- Kevin Jansson, Hangon Hyrskyt
- Ivetta Pihlak, Orion's Belt
11
Total: 157 fighters.
Orion's Belt 18
Nokian Kamppailu-Urheilijat 17
MMA Imatra 15
Helsingin Itsepuolustuskoulu 13
Tampereen Jujutsukoulu 11
Barreto Helsinki 10
GB Gym 9
Barreto Jiu-Jitsu Lahti 9
Ahjo Training Center 8
Takado 7
Hangon Hyrskyt 6
CFO Grappling Team 6
Oulun Kamppailuklubi 5
Polar Jiu Jitsu Team 5
Jyväskylän Fight Club 5
Heracles 4
Proeliator Jiu-Jitsu 4
Porin Kamppailu-urheilukeskus 2
Action Sport Center 2
AYUB TEAM 1