Last day to sign up is 13.05.2018.
You have to log in to sign up to the competition.
Info
Barreto Helsinki järjestää 2018 kolmannen BJJ junnu cup -osakilpailun Malmin Palloiluhallilla osoitteessa Siemenkuja 3.
Palloiluhallin vieressä on maksullinen pysäkointialue ja hieman kauempaa löytyy myös maksuttomia paikkoja.
Palloiluhallilta löytyy kahvio jossa tarjolla kohtuulliseen hintaan lämmintä ruokaa, välipalaa, pientä suolaista, makeita herkkuja ja virvokkeita. Kahvioon voit maksaa käteisellä ja kortilla.
Pukuhuoneet löytyvät palloiluhallin alakerrasta kun kävelet portaat alas vasemmalle tullessasi ensin ylös pääovesta.
Ottelut otellaan ylhäällä 1. kentällä ja pieni lämmittelyalue löytyy 2. kentältä. Paikalla on myös pukuja ja varusteita myyvä koju.
Invitation for Fighters
AIKA JA PAIKKA
Lauantai 19.5.2018
Malmin palloiluhalli, Siemenkuja 3, 00700 Helsinki
Rekisteröityminen ja punnitus kisapaikalla klo 9:00-10:00.
Yhteiset lämmöt ja sääntöpalaveri klo 9:45.
Ottelut alkavat noin klo 10:00 ja käydään kolmella matolla.
JÄRJESTÄJÄ
Barreto Helsinki ry
http://www.barretohelsinki.fi
ILMOITTAUTUMINEN:
Ilmoittautuminen tulee suorittaa viimeistään 13.5.2018
Ilmoittautuminen SBJJL:n sivuilta kilpailujärjestelmän kautta:
http://www.bjjliitto.fi/tapahtumat.php
OSALLISTUMISMAKSU:
Osallistumismaksu on 20€ ja se maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä Barreto Helsingin tilille. Jos osallistumismaksu ei näy suoritettuna tilillä ennen turnausta, ei ottelija pääse ottelemaan.
TILINUMERO:
Barreto Helsinki Ry FI3141080010352246
Maksaessasi laita viestikenttään:
Osallistujan nimi, sarja (paino ja ikäluokka), oma seura,
Mikäli tytöt ikäluokissa 2001-2006 haluavat osallistua sekä tyttöjen avoimeen että yleiseen painosarjaan, voivat he ilmoittauduttuaan ensimmäiseen sarjaan lähettää sähköpostin osoitteeseen barretohelsinki@gmail.com ja pyytää lisäystä myös toiseen sarjaan.
SARJAT:
Vuoden 2018 viralliset SBJJL:n juniorisarjat.
Punnitus suoritetaan puvun kanssa paikan päällä rekisteröitymisen yhteydessä.
VAKUUTUS:
Kilpailujen järjestäjä ei vakuuta ottelijoita tapaturmien varalta.
Kaikilla ottelijoilla tulee olla kilpailun kattava tapaturmavakuutus tai ottelijat kilpailevat omalla vastuullaan.
SÄÄNNÖT:
- 2011 syntyneet ja nuoremmat: ilman lopetuksia
- 2010–2009-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2008–2007-syntyneet: ilman lopetuksia
- 2006–2003-syntyneet: lopetuksilla
Kiellettyjä lopetustekniikoita ovat kuitenkin 2006–2003 syntyneillä:
- Päästä vetäminen triangelikuristuksessa
- Kaikki niska- ja selkärankalukot
- Ezekiel-kuristukset
- Omoplata-lukot
- Giljotiini-kuristukset
- kaikki käsitriangelikuristukset
- kaikki jalkalukot
- banana split (jalkoja eri suuntiin venyttävät lopetustekniikat)
2002-2001 syntyneet ottelevat IBJJF aikuisten valkovöiden säännöillä.
Kaikille kielletyt tekniikat ovat pelkästä päästä heittäminen; vastustajan paiskaaminen (slämmääminen) tai tahallinen pudottaminen pää tai niska edellä mattoon; sormien ja varpaiden vääntely; kädellä, polvella, leualla tai kyynärpäällä painaminen vastustajaa kasvoihin; sormien työntäminen vastustajan silmiin tai suuhun; lyöminen ja potkiminen; suoraan henkitorveen kohdistuvat kuristukset; hauislukot; rannelukot; jalkasakset alasvientinä; vastustajan tahallinen vahingoittaminen.
Em. kiellettyjen tekniikoiden tekeminen johtaa diskaukseen.
Kaikissa sarjoissa kiellettyä ovat myös yhden jalan alasviennit siten, että pää jää ulkopuolelle (tilanne pysäytetään ja jatketaan keskeltä pystystä) sekä guardiin hyppääminen (hyppääjälle varoitus ja jatketaan keskeltä pystystä). Otteet vastustajan hihojen tai lahkeiden sisäpuolelta ovat kiellettyjä, tällöin tuomari purkaa otteet ja antaa varoituksen keskeyttämättä kuitenkaan tilannetta.
Yleisiä sääntöjä:
Ottelut voivat päättyä:
- Pistevoittoon (pisteillä tai eduilla)
- Toisen ottelijan luovutukseen (lukko tai kuristus)
- Tuomarin keskeytykseen (lopetusotteen ollessa uhkaavan näköinen tuomarin velvollisuus on suojella ottelijaa ja keskeyttää ottelu, loukkaantuminen, diskaus)
- Ottelun päättyessä tasan mattotuomari valitsee voittajan sen perusteella, kumpi ottelijoista oli aktiivisempi tai lähempänä pistepositioita.
Ilman lopetuksia oteltavissa sarjoissa ns. ylivoimainen pistevoitto, jossa yli 15 pisteen ero, keskeyttää ottelun.
Pisteet:
Pistelaskusysteemi on sama kuin lajin MM-kilpailuissa (IBJJF):
- 2 pistettä: Alasviennit ja pyyhkäisyt (guardista tai half-guardista)
- 2 pistettä: Polvi vatsan päällä (3 sek)
- 3 pistettä: Guardin ohitus
- 4 pistettä: Mount-, backmount- ja back grab-positiot (3 sek).
Otteluissa käytettävät varusteet:
- Polvisuojien, muiden suojien, tukien tai teippausten tulee olla sellaista materiaalia ja siten asetettu, että
ne eivät voi vahingoittaa toista ottelijaa millään tavoin (kovat alasuojat on kielletty)
- Puvun tulee olla ehjä ja puhdas sekä hihojen pituus / väljyys riittävä
- Viralliset määräykset täyttävä puku
KATSOJAT
Ilmainen sisäänpääsy
PALKINNOT:
Kaikkien sarjojen 3 parhaalle mitalit (pronssiottelut otellaan).
SEURAPISTELASKU:
Voitosta yhdeksän (9), hopeasta viisi (5), pronssista kolme pistettä (3) ja neljännestä sijasta yhden (1) pisteen.
Seurapisteitä saa vain, jos seuran ottelija on otellut sarjassaan vähintään yhden ottelun. Esim. ilman otteluita kultaa voittaneesta ottelijasta (sarjan ainoa osallistuja tai vastustajat eivät saavu paikalle) ei saa seurapisteitä. Henkilökohtaiset palkinnot jaetaan sijoituksen mukaan, riippumatta siitä onko ottelijalla ollut otteluita.
Jokaisesta osallistuneesta kilpailijasta saa ½-seurapistettä.
KISAJÄRJESTÄJÄ TEKEE KAIKKI OTTELUKAAVIOT VALMIIKSI ENNEN KISOJA JA NIITÄ EI PYSTYTÄ MUOKKAAMAAN ENÄÄ KISAPAIKALLA
Lisätietoja:
Tuomas Vaskisalmi, barretohelsinki@gmail.com
Schedule
Lauantai 19.5.2018
Malmin palloiluhalli, Siemenkuja 3, 00700 Helsinki
Ilmoittautuminen ja punnitus kisapaikalla klo 9:00-10:00
Yhteiset lämmittelyt ja sääntöpalaveri klo 9:45
Kilpailut alkavat klo 10:00. Ottelut otellaan kolmella matolla.
Lopetussarjalaiset 2006-2001 voivat tulla paikan päälle halutessaan klo 12:00. Heillä ilmoittautuminen viimeistään klo 12:30 ja punnitus suoritetaan juuri ennen oman ottelun alkua.
Tickets
No tickets
Brackets
2011 synt. ja nuoremmat
2010-2009 synt.
2008-2007 synt.
2006-2005 synt.
2004-2003 synt.
2002-2001 synt.
Participants
2011 synt. ja nuoremmat
-25 kg
- Leevi Poikonen, Jyväskylän Fight Club
- Veeti Poikonen, Jyväskylän Fight Club
- Miron Niemenmaa, Orion's Belt
- Benjamin Parviainen, Polar Jiu Jitsu Team
- Lilia Luukkonen, GB Gym
- Veelis Bäckman, Hangon Hyrskyt
- Eino Manninen, Heracles
- Heimo Vilmunen, Takado
- Devid Sanaia, Orion's Belt
- Tuomas Sairanen, GB Gym
- Vilen Nikitin, Orion's Belt
- Viljami Luoto, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Anton Hanski, MMA Imatra
- Kira Jansson, Hangon Hyrskyt
- Jood Elbouri, Barreto Helsinki
- Christian Alejandro Wennerholm, Orion's Belt
16
2010-2009 synt.
-25 kg
- Sisu Hannula, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- luka korhonen, Hangon Hyrskyt
- Eela Bäckman, Hangon Hyrskyt
- Kira Karjalainen, Orion's Belt
- Aleksej Kireev, Orion's Belt
- Ervin Leibonen, Orion's Belt
- Minnea Serafim da silva, Barreto Helsinki
- Isabel Popov, GB Gym
- Arseni Pribõlovski, Orion's Belt
- Amelia Hanski, MMA Imatra
10
-30 kg
- Emil Sorel Gilmanov, Orion's Belt
- Remu Saukkonen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Santeri Rajakallio, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Kasper Tiusanen, Tampereen Jujutsukoulu
- Eero Pyyhtiä, Heracles
- Voutilainen Kirill-Kristian, Orion's Belt
- Thiago Mikel, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Alfa Keitaanniemi, Tampereen Jujutsukoulu
- Miiko Hakkarainen , Barreto Helsinki
- Aimo Hallivuori, Barreto Helsinki
- Alexander Malikov, Orion's Belt
- Aleksandra Jortikka, Orion's Belt
- Tuukka Kauppinen, GB Gym
- Max Strömnes, GB Gym
- Pedro Damián Jover Rodríguez, Orion's Belt
- Antti Isomäki, Tampereen Jujutsukoulu
- Maisa Serafim Da Silva, Barreto Helsinki
- Joona Kivimäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Lyana Malone, GB Gym
- Milo Hertsa, Barreto Helsinki
- Veeti Vähätiitto, Ahjo Training Center
- Joakim Ojanen, Takado
- Rasmus Hukka, MMA Imatra
- Lenni Varis, MMA Imatra
- Jasu Kuutsuo, MMA Imatra
- Max Eronen, Barreto Helsinki
- August Tukiainen, Polar Jiu Jitsu Team
27
-35 kg
- Veikko Kiili, Barreto Helsinki
- Oliver Rautiala, Takado
- Nooa Ekroth, Polar Jiu Jitsu Team
- Pihla Schroderus, Lahden Gentai
- Daniil Pribõlovski, Orion's Belt
- Lotta Luukkonen, GB Gym
- Pekko Palmroth, Tampereen Jujutsukoulu
- Ahti Tuomainen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Iivari Törmälehto, Takado
- Hugo Alve, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Oscar Ståhle, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Alvari Vehmainen, Takado
- Viljo Kauppinen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Elin Österholm, Hangon Hyrskyt
- Alpo Ketola, MMA Imatra
- Melinna Keckman, Barreto Helsinki
- Maya Tullinen, Barreto Helsinki
17
2008-2007 synt.
-35 kg
- india korhonen, Hangon Hyrskyt
- Elias Nurkkala, Tampereen Jujutsukoulu
- Nikita Kogan, Orion's Belt
- Maria Kotikumpu, Polar Jiu Jitsu Team
- Minea Liinavirta, Lahden Gentai
- Olavi Huuhtanen, Tampereen Jujutsukoulu
- Ilona Schroderus, Lahden Gentai
- Emil Hämäläinen, Barreto Helsinki
- Aleksi Nurminen, Barreto Jiu-Jitsu Lahti
- Joona Sairanen, GB Gym
- petteri eberhardt, Takado
- Oskari Luoto, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Alyna Malone, GB Gym
- daniel gladkov, AYUB TEAM
- Patrick Loobas, Ahjo Training Center
- Niilo Landén, Proeliator Jiu-Jitsu
- Mimmu Mäkinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Benjamin Elo, Ahjo Training Center
- Joona Veijalainen, Ahjo Training Center
- Samu Laasonen, Barreto Helsinki
20
-40 kg
- Aapo Haataja, Barreto Helsinki
- Tuukka Harju, Barreto Helsinki
- Jaaron Maunonen, Proeliator Jiu-Jitsu
- Jasmin Nordlund, Polar Jiu Jitsu Team
- Tyyne Manninen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Eikka Palmroth, Tampereen Jujutsukoulu
- Viktor Lohmann, Polar Jiu Jitsu Team
- Eetu Soikkeli, Action Sport Center
- Niko Kiviranta, Polar Jiu Jitsu Team
- Lev Shlyakhtitsev, AYUB TEAM
- Juho Kortesuo, Action Sport Center
- Eeli Lähderinne, Action Sport Center
- Aapo Pyyhtiä, Heracles
- Iivo Salminen, Heracles
- Tuomas Lehto, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Eetu Nippala, Hangon Hyrskyt
- Jennika Kivimäki, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Otto Hyöty , Tampereen Jujutsukoulu
- Miitu Mäkinen, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Niilo Nurmi, Tampereen Jujutsukoulu
- Emma Moilanen, MMA Imatra
- Tomi Nousiainen, MMA Imatra
- Sara Määttänen, Helsingin Itsepuolustuskoulu
- Luca Ekman, Tampereen Jujutsukoulu
24
2006-2005 synt.
-41 kg
- Rasmus Jalonen, Vantaan Kamppailukeskus
- Ada Salmela, Nokian Kamppailu-Urheilijat
- Matias Schroderus, Lahden Gentai
- Arttu Rönkkö, Takado
- Leevi Lindroos, Polar Jiu Jitsu Team
- Mico Talsi, Polar Jiu Jitsu Team
- Miro Tauru, Proeliator Jiu-Jitsu
- Ibragim Bajiduev, AYUB TEAM
- niklas tompkin, Barreto Helsinki
- Ivetta Pihlak, Orion's Belt
- Rasmus Rintee, MMA Imatra
- Emil Ketola, MMA Imatra
- Pavel Podkovin, MMA Imatra
- Jaromyr Derkach, Combat Society
- Kevin Jansson, Hangon Hyrskyt
15
2004-2003 synt.
2002-2001 synt.
Total: 231 fighters.
Barreto Helsinki 26
Orion's Belt 26
Polar Jiu Jitsu Team 21
MMA Imatra 21
Nokian Kamppailu-Urheilijat 14
Tampereen Jujutsukoulu 14
GB Gym 13
Ahjo Training Center 12
Takado 12
Heracles 12
Hangon Hyrskyt 11
Helsingin Itsepuolustuskoulu 11
Lahden Gentai 8
Barreto Jiu-Jitsu Lahti 7
CFO Grappling Team 6
AYUB TEAM 4
Action Sport Center 3
Proeliator Jiu-Jitsu 3
Jyväskylän Fight Club 2
Porin Kamppailu-urheilukeskus 1
Combat Society 1
Fight For Fun 1
Vantaan Kamppailukeskus 1
Oulun Kamppailuklubi 1